Paintball Sıkca Sorulan Sorular

Ordu Oney Center Paintball

Paintball Nedir?

Bir spor dalı olan Paintball, karşılıklı iki takımın belirli bir senaryo dahilinde, kapalı ya da açık bir alanda, kurallara bağlı olarak, birbirlerini boya toplarıyla dolu işaretleyicilerle vurmasıdır. Vurulan oyuncular başlangıç noktasına geri dönerken, devam eden sporcular oyun senaryosu kapsamında amaçlarına uygun bir şekilde hedeflerine doğru ilerler.

Paintball Nedir Kısaca

Kısaca tanımlamak gerekirse paintball, belirli sayıdaki grupların rakiplerini, işaretleyiciler, yani paintball silahı ile üzerlerinde boya toplarını patlatarak elemesi ve hedeflerine ulaşmasıdır. Oyun kuralları dahilinde hedefine ulaşabilen grup skor olarak üstünlük sağlar. Bir sonraki oyun herkesin başlangıç noktasına geçmesi ve hakemin düdüğü ile tekrar başlar.

İngilizcede Paintball Ne Demek?

İngilizcede ‘paint’ yani boya, ‘ball’ yani top kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir oyun olan paintballboya topu anlamına gelmektedir. Türkçe içinde her ne kadar ‘Boya Topu’ olarak geçse de anlamca pek bir geçerliliği ve kullanışlılığı olmadığı için Türkiye’de de daha çok ‘paintball’ olarak anılmakta ve oynanmaktadır.

Sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesinde de bu isimle anılan bu spor, gün geçtikçe daha çok kıtaya ve ülkeye yayılmakta ve popülerliği artmaktadır. İngilizce olarak anılmasının sebebi de bu oyunun Amerika’da ortaya çıkması ve gelişmesidir. Popülerliği sadece Amerika ile sınırlı kalmayıp Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarına da yayılmıştır.

Paintball Tarihçesi

1960’lı yılların ortasında ABD’de Nelson Paint Şirketi’nin kurucularından olan Charles Nelson paintball konseptini icat etmiştir. Ormancıların kereste çıkarılacak ağaçları işaretlemede kullanabilecekleri birçok cihazı patentleyen Nelson, bu cihazların akarsuların karşısındaki ağaçlar gibi uzak mesafeleri işaretlemede yetersiz kalması üzerine paintball silahını ve boya toplarını icat etmiştir.

Paintball silahının işaretleyici olarak anılmasının sebebi de bu tarihlerdeki ihtiyaçlardan kaynaklanmaktadır. Nelson, işaretleyicilerden çıkacak olan plastik peletleri geliştirmiştir. Daha sonra bunları kaplayan jelatin kapsüller icat etmiş ve içlerine boya enjekte ederek türünün ilk örneğini ortaya çıkartmıştır.

Paintball her ne kadar 1960’lı yıllarda icat edilse de ilk paintball oyunu neredeyse 21 yıl sonra, 1981 yılının Haziran ayında New Hampshire yakınlarında 12 kişinin bir araya gelmesiyle oynanmıştır. Bir ihtiyaç üzerine doğan bu icadın popüler bir spor dalı olacağını kim düşünebilirdi ki?

Sizler de bu konudaki görüşlerinizi aşağıda yazabilirsiniz.

Paintball Nasıl Oynanır

Paintball nasıl oynanır? Aslında çok basit olan bu oyunun nasıl oynandığının cevabı da bir o kadar kolay. Aslında hangi tür senaryoyla oynandığına bağlı olan bu sorunun cevabını genel olarak inceleyelim. Aşağıda anlatılan senaryolarla beraber oynanan bu oyunda iki farklı grup kurulur. Gruplar, yani takımlar oynanan oyun türüne göre vurulmadan karşı takım oyuncularını belli amaçlarla vurmaya çalışırlar. Peki oyun çeşitlerine göre diğer bir tanımla senaryolara göre paintball nasıl oynanır?

Paintball Nasıl Oynanır?

Yukarıdaki genel tanımda bahsedildiği gibi önce takımlar kurulur. Bu takımların her biri minimum 3-4 kişiden oluşmaktadır. Ne kadar çok kişi oynarsa bir o kadar da zevkli olmaktadır. Takımlar önceden belirtilen senaryolara göre yerlerine geçerler. Bu senaryoların çeşitlerini paintball sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Orta Bayrak yani Tek Bayrak oyununda oyuncular sahada belirtilen kendi bölgelerine geçerler. Bu bölge genelde kale arkası olarak tanımlanır. Hakemin düdüğüyle beraber önceden pozisyonlarını alan oyuncular orta bölgede bulunan bayrağı almaya çalışırlar ve kendi kalelerine götürmeye çalışırlar. Tabi ki bunu yaparken bayrağı alan kişi o kendi bölgesine gidene kadar da vurulmamak zorundadır. Bayrağı almaya giden ya da alan oyuncuyu diğer oyuncular korumak ister. Bu sebeple de oyuncular birbirlerine yakın dururlar. Vurulan her oyuncu silahını havaya kaldırır ve kendi bölgesinden yani kale arkasından oyuna tekrar başlar. Vurulmadan bayrağı alıp kendi kalesine götürenler takımlarına 1 sayı kazandırır.

Silahında gazı ya da mermisi biten oyuncular silahlarını havaya kaldırırlar ve kenara gelirler. Silahını kaldıran hiçbir oyuncu vurulamaz. Bununla beraber oyuncular birbirlerine yakın mesafeden ateş açamaz. Her oyuncu kamuflajını ve maskesini takmak zorundadır. Oyun sahasına girene kadar ve oyundan çıktıktan sonra her oyuncu silahının emniyetini kapatmak zorundadır. Hakemin düdüğüne, oyunun kurallarına ya da güvenlik kurallarına uymayan her oyuncu ceza alır ve karşı takımın hanesine puan yazılır.

Köşe bayrak oyununda takımlar kendi kalelerinde olan bayrakları korumakla zorunludur. Tabi ki kendi bayrağını korumakla beraber karşı takımın bayrağını alıp belirtilen noktaya getiren takıma sayı verilir. Oyunun en önemli kuralı bayrağı savunan hiçbir takım oyuncusunun bayrağa 10 metreden fazla yaklaşamamasıdır. Bunun neden bayrağı almaya gelenlerin çok rahat vurulmamasıdır. Dolayısıyla savunan oyuncular bayrağın yakınında siper alamazlar.

Bunlarla beraber oynanan ‘’Başkan’’ oyununda bayrağı önceden seçilen başkan alabilir. Diğer oyuncular bu kişiyi korumakla yükümlüdür. ‘’Son Adam’’ oyununda ise vurulan çıkar mantığı işlemektedir.

Anlaşılacağı üzere sabit bir kuralı ve oynama şekli olmayan paintball oyunu genelde senaryolara ve oyun çeşitlerine bağlıdır. Bu yüzden Paintball Nasıl Oynanır sorusunun en basit cevabını ‘’Vur ama Vurulma’’ olarak verebiliriz.

Paintball Kuralları Nelerdir?

Paintball kuralları kısaca belirtmek lüzum görülürse oyun ve emniyet kurallarından oluşmaktadır. Paintball oyun kuralları saha ortamında oyun başladıktan sonra senaryo dahilindeki kurallardan oluşmaktadır. Bu kurallar firmadan firmaya göre değişmektedir. Çünkü her firma ayrı bir senaryo oynatır ve uygular. Paintball emniyet kuralları ise oyunda alınan tedbirlerden oluşmaktadır.

Paintball Oyun Kuralları Nelerdir?
Oyuna herkes başlangıç noktasından hakemin düdüğü ile başlar.
Köşe bayrak oyunlarında oyuncular vurulmadan karşı takımın bayrağına dokunmaya çalışır.
Orta bayrak senaryosunda ise sporcular vurulmadan ortadaki bayrağı kendi kalesine götürmeye çalışır.
Vurulan oyuncular silahını havaya kaldırarak başlangıç noktasına geçer.
Başlangıç noktasına geride bıraktığımız oyuncular yeniden oyuna dahil olabilir.
Paintball Emniyet Kuralları Nelerdir?
Her ne sebeple olursa olsun silahı havada imkan muhakkak atış yapılamaz.
Hiçbir oyuncu birbirine 5 metreden kısa uzaklıkta ya da en yakın iki siper arasında atış yapamaz.
Saha ortamında oyun dursun ya da durmasın maskeler muhakkak kafadan çıkarılamaz.
Saha dışında emniyetler açılır ve oyun kısmı dışında atış yapılamaz.
Gerek oyun kuralları olsun lüzum emniyet kuralları olsun, bunlara uymayan oyuncular oyundan diskalifiye edilir ve yeniden oyuna dahil olamazlar. Sizin güvenliğiniz amacıyla ve oyundan alınan keyfi en üst düzeye çıkarabilmemiz amacıyla bu kuralları sıkı bir şekilde uygulamaktayız. Paintball kuralları ile alakalı daha ayrıntılı bilgi amacıyla belirti edilen linke tıklamanız yeterlidir.

Silahtan Vurulma Sayılır mı?
paintball silahtan vurulma sayılır mıHayır. Vurulmanızın ya da darbeunuzun sayılabilmesi amacıyla karşınızdaki bireyin silah haricinde rastgele bir yerinden vurmanız lüzummektedir. Bunun nedeni siper alan oyuncuların genellikle silahının namlusunun ya da bir kısmının dışarıda ve korumasız kalmasıdır. Korumasız olan işaretleyicilere oluşturulan bu atışlar geçerli değildir ve sporcular kaldıkları yerden oyuna devam edebilirler.

Siperden Sıçrayan Boya Vurdu Sayılır mı?
Hayır. Sadece üstünde boya topu patladığı anda darbe geçerli olmaktadır. Dolayısıyla siperden ya da rastgele bir şekilde üzerinize sıçrayan boyalar vurulduğunuz manasına gelmez. Aynı şekilde oyuna devam etmelisiniz. Üzerinize atılan boya kapsülü fakat ve fakat patlayıp boyası yayıldığı vakit vurulmuş sayılırsınız ve skor elde edilir.

Paintball Büyükçekmece sahamıza gelen bütün oyunculara bu kuralların hepsi oyun evvel titizlikle anlatılmaktadır. Fakat tekrar de arkadaşlarınızın oyun evveli bilgi sahibi olması amacıyla yazıyı alttaki sosyal medya butonlarından paylaşabilirsiniz. İlgili başka yazılarımıza ve suallere da göz atabilirsiniz.

 

Paintball Kaç Kişiyle Oynanır?

Paintball sahalarında oynamak amacıyla 8 ya da daha çok şahıs olmalısınız. Bu şahıs adedi 4+4 şeklinde iki grup durumunda belirlenir. Birey adedi her bir grup amacıyla en az 4 olarak belirlenir. En az iki grup sahada olacağı amacıyla de bu sayı toplamda en az sekiz şahıs olmalıdır.

Paintball Birey Sayısı
Belirtildiği üzere bu oyunu oynamak amacıyla paintball şahıs adedi en azından 8 şahıs olmalıdır. Gruplar eskiden rezervasyon yapacak şahıs doğrulusunda belirlenmelidir. Paintball alanlarındaki başka kümelerla oynama şansınız maalesef yoktur. Çünkü tanımadığınız şahıslarla oynamak oyun ortamında olumsuzluklar yaratacaktır. Bu yüzden kendi grubunuzun toplam adedi en az 8 olmalıdır.

Peki bu şahıs miktarını kim belirliyor? Neye göre belirleniyor?
Genellikle dost ortamından biri görevlendirilerek oluşturulan rezervasyonlarda kaç şahıs olmaları gerekliliğini oyuncularımıza ya da organizasyonu yapacak olan şahıslara aktarıyoruz. 8 ya da daha çok şahıs olmasının asıl nedeni oyun sahamızın daha az şahıs amacıyla çok büyük kalmasıdır. Saha içersinde hazırlanan siperler, oyun alanımızın dönümü ve genişliği, oynanan oyunlar ardından sporcuların verilen reaksiyonlar ve tecrübemiz, bu oyun amacıyla 8 ya da daha çok bireyin oynanması gerekliliğini bizlere öğretmiştir.

Paintball kaç şahıs oynanır? Paintball en az kaç şahıs ile oynanır? Paintball en çok kaç şahısyle oynanır? Müşterilerimiz doğrulusunda rezervasyon evveli sorulan bu soruların cevaplarını sizler amacıyla hazırladık.

Paintball en az kaç şahıs ile oynanır?
Bu oyundan sahalarımızda yeteri kadar beğeni alabilmeniz amacıyla yukarıda da bildirdiğimiz gibi en az 8 şahıs olmalısınız. Grubunuzun yaş ortalaması ne olursa olsun bu şahıs adedindan daha az oynanan oyunlardan aldığımız geri bildirimler hiç olumlu olmamıştır ve bu şekilde oynanan paintball aktivitelerinde derhal derhal bütün oyuncular daha çok şahıs ile oynamaları gerektiğinde bize bildirim sağlamışlardır.

Bunların dışından sahamızı bizler de 8 şahıstan aşağı kümeler amacıyla maalesef kapatamıyoruz. Genellikle belli oyun saatlerinde büyük kümelerımız beklerken maalesef sahalarımızı 8 şahıstan aşağı kümelera veremiyoruz. Peki bunun amacıyla hiç mi tolerans göstermiyoruz? Evet gösteriyoruz, fakat günün hangi vakitında ne vakit geleceğinizi müşteri temsilcilerimizle fikir alışverişi yapıp size ideal olan saat ve saha amacıyla, daha az şahısyle de sahamıza gelebilir ve bu şartlarda oynayabilirsiniz.

Paintball en çok kaç şahısyle oynanır?
İki adet büyük sahamız vardır. Bu sahalarımız 25’er şahıslik ve yan yanadır. Fakat sahalarımız birleştirilebilir durumdadır. Dolayısıyla sahalarımızda rezervasyon yaptıracağınız gün ve saate göre 50 şahsa kadar aynı anda oynayabilirsiniz. Yalnız şu unutulmamalıdır: çok çok şahıs ile oynamak çok beğeni alabilmek demek değildir.

Oyun alanımızda ne kadar çok şahıs olursa hakemin oyun denetimi bir o kadar zorlaşır ve haksız kararların alınması buna bağlı olarak artar. Bu yüzden şahıs sayılarınızı bölerek bir turnuva oyunu yapmanız sizin amacıyla daha ideal olabilir. Paintball İstanbul sahalarımıza gelip oyun alanlarımızı daha yakından da görebilirsiniz.

Paintball Yaş Sınırı Kaçtır?

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonunun paintball için belirlediği yaş sınırı 12’dir. 10 ile 12 yaş arasındaki çocuklar ise velileriyle, herhangi bir büyüğüyle veya öğretmeni ile paintball oynayabilir. 10 yaş altındaki çocukların ise paintball oynaması sakıncalıdır. Oyuncu sağlıklı olduğu sürece ise herhangi bir üst yaş sınırı yoktur.

Paintball Yaş Sınırı Var mı?

Evet. Paintball yaş sınırı belirtildiği üzere 12’dir. 12 yaş ve üzerinde olanlar rahatlıkla paintball oynayabilir. 12 yaşın altındaki gençlerimiz ise yanlarında velilerini ya da öğretmenlerini getirmek zorundadır. Getiremeyenler ise öğretmen ya da büyüklerinin birinden izin kağıdı almalıdır. 10 yaşın altındakiler ise maalesef paintball oynayamazlar.

Paintball Kaç Yaş Üstü Oynanır?

12 yaşında olanlar veya 12 yaşın üstünde olanlar paintball sahalarında boy gösterebilirler. Bir üst yaş sınırı ise yoktur. Alt sınır ise 10 yaştır. 10-12 arasında olan kardeşlerimiz bir büyüğüyle paintball oyunu oynayabilir. 12 yaşında olan veya üzerinde olan oyuncuların ise herhangi bir belge zorunluluğu yoktur.

Paintball Yaş Sınırı

Paintball yaş sınırı on iki olup bu yaşta olan veyahut 12 yaşının üstünde olan oyuncular paintball sporunu yapabilirler. 12 yaşından gün almamış gençler ise gruplarında bir yetişkin yani 18 yaş üstü herhangi bir kişi bulundurmak zorundadır. Bu kişiler 10 ile 12 yaş arasındaki gençlerin sorumluluğunu üstlenmektedir.

Paintball Sahası Kaç Metre?

Paintball sahalarında oynamak amacıyla 8 ya da daha çok şahıs olmalısınız. Bu şahıs adedi 4+4 şeklinde iki grup durumunda belirlenir. Birey adedi her bir grup amacıyla en az 4 olarak belirlenir. En az iki grup sahada olacağı amacıyla de bu sayı toplamda en az sekiz şahıs olmalıdır.

Paintball Birey Sayısı
Belirtildiği üzere bu oyunu oynamak amacıyla paintball şahıs adedi en azından 8 şahıs olmalıdır. Gruplar eskiden rezervasyon yapacak şahıs doğrulusunda belirlenmelidir. Paintball alanlarındaki başka kümelerla oynama şansınız maalesef yoktur. Çünkü tanımadığınız şahıslarla oynamak oyun ortamında olumsuzluklar yaratacaktır. Bu yüzden kendi grubunuzun toplam adedi en az 8 olmalıdır.

Peki bu şahıs miktarını kim belirliyor? Neye göre belirleniyor?
Genellikle dost ortamından biri görevlendirilerek oluşturulan rezervasyonlarda kaç şahıs olmaları gerekliliğini oyuncularımıza ya da organizasyonu yapacak olan şahıslara aktarıyoruz. 8 ya da daha çok şahıs olmasının asıl nedeni oyun sahamızın daha az şahıs amacıyla çok büyük kalmasıdır. Saha içersinde hazırlanan siperler, oyun alanımızın dönümü ve genişliği, oynanan oyunlar ardından sporcuların verilen reaksiyonlar ve tecrübemiz, bu oyun amacıyla 8 ya da daha çok bireyin oynanması gerekliliğini bizlere öğretmiştir.

Paintball kaç şahıs oynanır? Paintball en az kaç şahıs ile oynanır? Paintball en çok kaç şahısyle oynanır? Müşterilerimiz doğrulusunda rezervasyon evveli sorulan bu soruların cevaplarını sizler amacıyla hazırladık.

Paintball en az kaç şahıs ile oynanır?
Bu oyundan sahalarımızda yeteri kadar beğeni alabilmeniz amacıyla yukarıda da bildirdiğimiz gibi en az 8 şahıs olmalısınız. Grubunuzun yaş ortalaması ne olursa olsun bu şahıs adedindan daha az oynanan oyunlardan aldığımız geri bildirimler hiç olumlu olmamıştır ve bu şekilde oynanan paintball aktivitelerinde derhal derhal bütün oyuncular daha çok şahıs ile oynamaları gerektiğinde bize bildirim sağlamışlardır.

Bunların dışından sahamızı bizler de 8 şahıstan aşağı kümeler amacıyla maalesef kapatamıyoruz. Genellikle belli oyun saatlerinde büyük kümelerımız beklerken maalesef sahalarımızı 8 şahıstan aşağı kümelera veremiyoruz. Peki bunun amacıyla hiç mi tolerans göstermiyoruz? Evet gösteriyoruz, fakat günün hangi vakitında ne vakit geleceğinizi müşteri temsilcilerimizle fikir alışverişi yapıp size ideal olan saat ve saha amacıyla, daha az şahısyle de sahamıza gelebilir ve bu şartlarda oynayabilirsiniz.

Paintball en çok kaç şahısyle oynanır?
İki adet büyük sahamız vardır. Bu sahalarımız 25’er şahıslik ve yan yanadır. Fakat sahalarımız birleştirilebilir durumdadır. Dolayısıyla sahalarımızda rezervasyon yaptıracağınız gün ve saate göre 50 şahsa kadar aynı anda oynayabilirsiniz. Yalnız şu unutulmamalıdır: çok çok şahıs ile oynamak çok beğeni alabilmek demek değildir.

Oyun alanımızda ne kadar çok şahıs olursa hakemin oyun denetimi bir o kadar zorlaşır ve haksız kararların alınması buna bağlı olarak artar. Bu yüzden şahıs sayılarınızı bölerek bir turnuva oyunu yapmanız sizin amacıyla daha ideal olabilir. Paintball İstanbul sahalarımıza gelip oyun alanlarımızı daha yakından da görebilirsiniz.

Paintball Kıyafet Bedenleri Nelerdir?

Paintball oyununda giyilecek olan eldiven ve maskelerin her vücuda ideal şekilde ebatları bulunur. Çünkü ortalama şekilde düşünüldüğünden boyutlar en küçükten büyüğe kadar ayarlanmıştır. Hem de tulumlar amacıyla de standart şekilde sıralanmış bütün gövde ölçülerinden konuşmak mümkündür. En küçükten en büyüğe kadar nerdeyse bütün gövdeler bulunur.

Paintball natural ortamda oynanan ve strateji temeline dayanan bir oyundur. Bundan ötürü da parkurların olması ve takım ile beraber hayatta kalma mücadelesi verilir. Genelde yaz aylarında daha çok sevilen ve ormanlık alanlarda oynanan bir oyundur. Genel anlamda kıyafetler ise tulum, eldiven, maske gibi sayılabilir.

Giyildikten sonra boya topu ateşleyen silahlar aracılığı ile hayatta kalmaya çalışılır. En az kayıp veren takım oyunun kazananı olur. En mühim ayrıntı ateşleme ve boya durumundan ötürü kıyafetlerdir. İlk kez gidecek şahıslar amacıyla de paintball nasıl oynanır, paintball kıyafet gövdeleri gibi sorular ehemmiyet arz eder. Çünkü oyun süresince rahat olmak mühimdir.

Paintball Kıyafetleri Nasıl Giyilir?
Paintball kıyafetleri ister kendi günlük kıyafetlerinizin üzerine dilerseniz de kendi elbiselerinizi çıkartarak giyilebilir. Genelde tulum şeklinde olan paintball kıyafetleri kamuflaj şeklinde yeşil ve tonlarındadır. Tulum şeklindeki kamuflaj, eldivenler, dizlik ve dirseklikler, yelek ve maske paintball kıyafetlerini oluştumaktadır. Paintball kıyafetleri rahat rahat her vücuda ideal bir şekilde giyilebilir.

Hizmet veren kurumdan ayrıntılı şekilde öğrenmeniz oyundan evvelce mühimdir. Paintball fiyat verilerine ulaştıktan sonra ayrıntılı bilgi amacıyla Marmara Paintball’a ulaşabilirsiniz.

Paintball Gözlükle Oynanır mı?

Paintball bir maskeyle oynanmaktadır. Bu maske çene, göz, kulak ve alın bölümünü kapatmaktadır. Ancak göz alanı daha geniştir. Bu yüzden gözlük kullananlar kolaylıkla paintball oynayabilir ve maskeyi takabilir. Tek problem, gözlük takanların kendi gözlüklerinde hayat sürdürdükleri buğu problemidir. Dilerseniz gözlükle deneyip sonra gözlüksüz de devam edebilirsiniz.

Gözlükle Paintball
Paintball bir strateji oyunudur. Askeri esaslı olarak fikir edinilen ve takım şeklinde hareket etmenin nerdeyse mecburi bulunduğu bir eğlence şeklidir. Karşılıklı olarak en az 4 şahıs adedi ile meydana gelen takımlardan konuşmak lazım olur. Gruplar üstüne giydikleri tulumlar ve maskeler ile ellerinde boya topu ateşlemek üzere sarfedilen bir silah ile oynar. Daha sonra boyalar ile işaretlenen şahıs elenmiş olur. Oyun sonucunda en az kayıbı olan takım kazanır.

Oyunu ilk kez oynayanların akıllarına takılan soruların başında ise kıyafetler gelir. Kıyafet götürmek lazım olur mi, paintball gözlükle oynanır mı tipinde soruların cevabını bilmek oyuna gitmeden evvelce bilinmesi gerekli olanlar arasındadır.

Gözlüğün Durumu
Oyun kuralları gereği maske takmak mecburidur. Maskelerin altında tespit edilen başörtüsü ya da gözlük gibi aksesuarlar ise oyunun oynanmasına engel değildir. Zorunlu olmaması durumunda gözlüğün çıkarılması oynayan bireyin maske içersinde daha rahat hareket etmesine imkan sağlar.

Tercih edilme mecburiluğu bulunduğunda da problem oluşturmayacak şekilde kullanılması söz konusudur. Bunun amacıyla oyun hizmeti veren kurumla detayları konuşabilirsiniz.

Bunlarla birlikte paintball fiyat ve başka sorularınız amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ordu paintball oyna
Paintballa Giderken Ne Giyilir?
 • Tuluma Uygun Kıyafetler: Paintballa giderken giyeceğiniz kıyafetler, tulum şeklindeki kamuflajın altına giyilebilecek giysiler olmalıdır.
 • Rahat Kıyafetler: Şıklıktan ziyade rahat hareket edebileceğiniz kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Spor Kıyafetler: Kolay harekete katkı sağlayan sade, spor pantolon ve t-shirt yeterli bir tercih olabilir.
 • Dar Kıyafetler: Hızlı hareket etmenize olanak sağlar.

Paintball strateji ve askeri disiplin üzerine kurulmuş bir alan oyunudur. Geniş bir alanda belli kurallar ışığında oynanan ve grup şeklinde hareket etmenin ve kazanmanın mümkün olduğu bir eğlencedir. Alanlar genelde toplumdan uzak ve atış yapabilecek şekilde ayarlanır. Bilmeyenler veya ilk kez oynayacaklar için ise akıllara Paintballa giderken ne giymeli sorusu gelir.

Paintballa Giderken Ne Giymeli?

Paintaball oynarken ihtiyacınız olan kıyafetler maske, kask ve tulum şeklindedir. Üzerinizdeki kıyafetin üzerine rahatlıkla giyilebileceğinden dolayı rahat ve spor kıyafetler giymeniz daha çok eğlenmenize ve kolay hareket etmenize olanak verir. Aksi durumda hareket etmek ve atış yapmak temeline dayanan bir oyundan yeteri kadar zevk almanız zorlaşacaktır.

Bunu bilen kişiler için oyun hizmetini veren kurumlar sizin rahat etmenizi ve kolay şekilde dolaşabilmenizi sağlayacak şekilde kıyafetler hazırlamıştır.

Bunlar oyun bedeline dahil şekilde olmak üzere size hizmet karşılığı dilediğiniz durumda sunulur. Bundan dolayı giyeceğiniz kıyafetler konusunda herhangi bir sıkıntı duymanıza gerek kalmadan, rahat ayakkabı seçimi de dikkat ederek oyun oynamaya gidebilirsiniz.

Ayrıca Paintball Kişi Sayısı ile ilgili detaylı bir bilgi de almadan oyun sahamıza gelmeyin.

Paintball Gece Oynanır mı?

Paintball sporunun icra edilmesi için herhangi bir vakitte olmanıza gerek yoktur. Bunu belirleyen daha çok firmalardır. Firmalarda ışıklandırma olduğu sürece paintball gece oynanabilir. Bu yüzden oynamadan önce rezervasyon yaptıracağınız firmaya oyun saatlerini detaylı bir şekilde sormanız gerekmektedir. Ancak paintball sahalarının çoğunda akşam veya gece paintball oynanmaktadır.

Paintball Işıklandırma Var mı?

Türkiye’de bulunan paintball sahalarının çoğunda ışıklandırma mevcuttur. Aynı şekilde firmamızda da spot ışıklandırma bulunmaktadır. Dolayısıyla hava karardığında ışıklandırma sayesinde rahatlıkla paintball oynayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken ışık seviyesinin iyi ayarlanabilmesidir. Ne çok ışıklandırma olup görmenizi engellemeli ne de az olup görüş seviyesini azaltmalıdır.

Firmamızda yeterli seviyede ayarlanan ışıklandırma sayesinde gece 2’ye kadar paintball oynamanız mümkündür. Görüş açınız gündüz ki kadar net olmasa da yeterli seviyede verdiğimiz ışıklandırma sayesinde rahat bir paintball oyunu oynayabilirsiniz.

Paintball Ne Kadar Sürer?

Genel olarak Türkiye’deki paintball sahaları 1 saat ile 2 saat arasında oyun oynatmaktadır. Paintball oynayacak olan oyuncu sayısı ile boya topu sayısı gibi detaylar konuşulduktan sonra da oyunun ne kadar süreceğine paintball oyuncuları ile firma sahibi kendi arasında karar verebilir. Genel olarak paintball 1.5 saat sürer.

Paintball Oyun Süresi

Paintball alanlarında ortalama 1.5 saat ile oynanan paintball oyun süresi firmaya göre değişebilmektedir. Örneğin Marmara Paintball’da bir oyun süresi yoktur. İki tane sahası olan firma, oyuncularına bir süre vermemektedir. Oyuncular boya topları bitene kadar oynamaktadırlar. Ayrıca paintball sporcuları dilerse ekstra mermi alıp oyuna devam edebilirler.

Paintball Kaç Saat Sürer?

İstanbul’da bulunan paintball firmaları genellikle 1.5 saat olarak oyun süresini kısıtlamaktadır. Rezervasyon saatinden itibaren giyinme, oyuna hazırlık ve dinlenme dahil firmalar oyunculara toplamda 1.5 saat gibi bir süre sunmaktadır. Avrupa Yakasında bulunan Marmara Paintball ve Nokta Paintball gibi işletmelerde ise bir süre sınırı yoktur.

Marmara Paintball’a gelen oyuncular rezervasyon saatiyle beraber kıyafetlerini giyerler. Kıyafetlerini giydikten sonra oyun alanına geçerler ve hakemlerimiz oyunu anlatır. Daha sonrasında oyun başlar ve oyuncular mermileri bitene kadar sahada kalırlar. Dileyenler fazla boya topu alarak oyuna devam eder dileyenler de oyundan çıkarak devam eden arkadaşlarını izleyebilirler.

Paintball Taktikleri Nelerdir?

Adrenalin sevenlerin en çok tercih ettiği oyunlar arasında Paintball gelmektedir. Peki, ilk kez oynayacaksanız bilmeniz gereken Paintball taktikleri nelerdir?

Temel Paintball Taktikleri
1) Bakmadan Atış Yapmayın: İlk defa oynayan oyuncuların en çok yaptığı yanlışlardan birisidir. Vurulma korkusu ile bakmadan ateş etmeyin. Bu sizin hem isabetsiz atış yapmanız hem de boya toplarının erken bitmesine namacıyla olur.

2) Sürekli Hareket Halinde Olun: Oyun bölümünde mevziler bulunmaktadır, yani saklanacak yerler vardır. Bu mevzilerden birisine tıkılıp kalıp buradan sıksık ateş ederseniz derhal yeriniz belirlenir. Rakiplerinizi gafil avlamak ve onları şaşırtmak amacıyla sıksık olarak mevzi değiştirin.

3) Takım Haline Hareket Edin: Paintball bir grup oyunu olması sebebiyle grup durumunda oynanırsa daha etkili neticeler alınmaktadır. Sahayı en iyi kullanan ve birbiri ile en iyi etkileşim kuran grup oyunu kazanacaktır.

4) Sık Sık Taktik Değiştirin: Sürekli olarak aynı taktiği uyguladığınızda rakibiniz gerçekleştireceğiniz hamlelere karşı hazırlıklı olacaktır. Oyun sırasında en süratli grup üyesini direk olarak rakibin bayrağını alması amacıyla yönlendirin.

Taktikleri belirlediniz, grupınız da hazır ise bundan sonra bir ileri araştırmanız olan fiyat içeriğine da aşağıdan göz atabilirsiniz.

Paintball Senaryoları Nelerdir?

Paintball senaryo çeşitleri her ne kadar genelde turnuva oyunlarında sergilense de Türkiye içinde de farklı sahalarda farklı şekillerde de uygulanmaktadır. Sahaların yapısı, uzunluğu ve genişliği, oluşturulan siperler ve sahanın eğimi uygulanacak senaryoyu belirlemektedir. Genelde uygulanan paintball senaryoları bayrak oyunu şeklinde karşımıza çıkmakta ve oynanmaktadır.

Türkiye’deki Paintball Senaryoları

 1. Köşe Bayrak Senaryosu

Özellikle İstanbul’da Avrupa Yakası  sahalarında sıkça rastladığımız bu senaryo türünde sahanın yapısı dikdörtgen şeklindedir. Her iki takım rakip takımın başlangıç noktalarında bulunan bayraklara dokunarak puan almaya çalışır. Vurulmadan ilk dokunan oyuncunun takımı skor olarak 1-0 öne geçer.

 1. Orta Bayrak Senaryosu

Genelde kare yapılı sahalarda uygulanan bu senaryo türünde tam ortada bulunan bir bayrak vardır. Her iki takım aynı bayrağı vurulmadan alıp kendi başlangıç noktasına götürerek skor elde etmeye çalışır.

 1. Başkan Senaryosu

Yine sahada bulunan bir bayrak vardır. Ancak bu bayrağı alacak olan kişi takımların kendi içinden seçtiği başkanlardır. Bu senaryo tipi ülkemizde çok az sahada nadiren oynatılmaktadır.

 1. Çatışma Senaryosu

Bu senaryo genelde basit ve karmaşık olmayan bir oyun tercih eden oyuncu gruplarının talep ettiği bir senaryo tipidir. Vurulan başlangıç noktasına geçer ve oyuna tekrardan dahil olur. Bir amaç yoktur. Boya topları bitene kadar oyuncular sahada kalırlar.

 1. Son Adam Kazanır Senaryosu

Bu senaryoda kural hepsinden daha kolaydır. En sona vurulmadan kalan kişi oyunu kazanmaktadır.

 1. Rehineyi Kurtar Senaryosu

Bu senaryo türünde de her iki takımın kalesinde karşı takımın oyuncularından biri vardır ve takımlar, rakip kaledeki rehineyi kurtararak vurulmadan kendi kale ya da başlangıç noktalarına getirir.

Paintball ile ilgili taktikleri ve ince noktaları öğrenmek isterseniz şu yazımızı da takip edebilirsiniz:

Paintball Stratejileri Nelerdir?

Paintball yüksek adrenalin temposu ile oyuncuları sarmakta ve savaş anında ne yapacaklarını bilememelerine neden olmaktadır. Paintball oynarken bazı taktikler sayesinde oyunda karşı takıma karşı bir sıfır önde başlayabilirsiniz. Peki, öne geçmenizi sağlayacak olan paintball stratejileri nelerdir?

 • Kendinize hakim olun ve bilinçli hareket edin.
 • Saha içerisinde bol bol hareket edin.
 • Sahaya önceden göz atın ve tanıyarak hareket edin.
 • Silahınızı iyi tanıyın, nasıl ateş ediliyor gücü ne kadar bilmeden sahaya girmeyin.
 • Mutlaka kontrollü hareket edin.
 • Takım arkadaşlarınızla her zaman iletişim halinde olun.

Paintball İpuçları

Paintball oynarken savaş esnasında bol bol hareket etmekten çekinmeyin. Sürekli aynı yerde durursanız bir yerden sonra yakalanırsınız. Kahraman olmak için kendinizi ortaya atmaktan kaçının mutlaka kontrollü hareket edin. Plan yapın planınıza göre hareket edin rastgele serseri mayın gibi ilk bulduğunuz yere atlamayın.

Son olarak en önemlisi, paintball yerleri içinde yeni başlayanların en büyük hatası olan nişan almadan ateş etmeyin. Rastgele ateş etmek merminizi boşa harcayacağı gibi yerinizi de rakip takıma belli edecek ve sizi ele verecektir.

Paintball Acıtır mı?

Paintball acıtır mı? Paintball can yakar mı? Hangi tedbirleri almamız gerekir? Müşterilerimizin özellikle sorduğu tüm bu sorulara cevap verebilmek için değerli okuyucularımıza bu makaleyi hazırladık.

Paintball Acıtır mı?

Yakından yapılan atışlar, kamuflaj yani kendi kıyafetiniz üzerine giyilen paintball kıyafetine geldiğinde acıtabilir veya az miktarda can yakabilir. Bu yüzden oyun içerisinde hazırlanan siperlerin ötesine geçerek atış yapanlar kural ihlali yapmış olurlar. Kural ihlali yapılmadan siperler arasında, belirtilen mesafenin ötesinde yapılan paintball atışları kesinlikle acıtmamaktadır.

Paintball Can Yakar mı?

5 metre kuralı olarak belirlenen saha içerisindeki kurallara rahatça uyulabilmesi için sahanın içindeki siperlerin aralıkları da en az 5 metre olacak şekilde ayarlanmaktadır. Böylece bir mesafe ölçmeye gerek duymadan atışlar siper aralıklarından rahatça yapılabilir. Bu şekilde güvenlik kurallarına uyularak yapılan atışlar sonucunda paintball can yakmaz.

Yakından atılırsa ne kadar can yakar?

Paintball yani boya topları bilindiği üzere üstü plastik jelatinle kaplı boyalardan oluşmaktadır. Paintball silahından basınçla dışarı çıkan bu topların içinde boyanın dışarı çıkması için de belli bir atış ve çarpışma hızı gerekmektedir ki boya dağılsın ve işaretleyici görevini yerine getirsin.

Mesafe ne kadar uzak olursa topun hızı oyuncuya gelene kadar aynı oranda yavaşlayacak. Bahsettiğimiz mesafe kuralı ile boya topları her seferinde patlamaktadır. Ancak yakın mesafe atışlar daha yeni hıza kavuştuğu için sert bir şekilde üzerinizde patlar. Ne kadar yakından atılırsa bir o kadar acıma hissi olacaktır.

Atışlar neden sert oluyor?

Atışlar başta hızlı gider. Bunun sebebi atmış olduğunuz topun daha uzak mesafeye gitmesini sağlamaktır. Eğer ki işaretleyiciden çıkan top yeteri kadar uzağa gitmezse bu sefer her oyuncu birbirine daha yakından oynamak zorunda kalacak ki bu sefer oyun alanı daralacak ve sadece 1 dönüm içerisinde atışlar hedefini bulabilecek. İşte bunun olmaması için işaretleyicilerdeki basınç arttırılır ve merminin mesafesi uzatılır.

Çocuklarımız için güvenli midir?

12 yaş üzeri her çocuk bu oyunu rahatlıkla oynayabilir. Bizler oyun öncesi gerekli tüm açıklamayı yapmaktayız ve oyun bitene kadar oyunu gözetlemekteyiz. Kural ihlali yapanlar uyarılmakta ve aşırılık gösterenler diskalifiye edilmektedir. Ayrıca çocuklar ve bayanlar için kullandığımız kıyafetler daha kalındır. Bu yüzden ekstra bir koruma sağlanmaktadır. Bu yüzden çocuklarınızı gönül rahatlığıyla Paintball  sahamıza gönderebilirsiniz.

 
Paintball Çocuklar İçin Uygun mu?

Paintball çocuklar için uygun mudur? Çocuklar paintball oynayabilir mi? Paintball çocuklar için güvenli midir? Müşterilerimizden, okullardan ve velilerden gelen bu sorular için yazımızı hazırladık.

Paintball Çocuklar İçin Uygun mu?

Paintball hemen hemen her yaştan insanların ilgi duyduğu ve bu ilgiye bağlı olarak oynamak istediği adrenalin dolu bir oyundur. Özellikle gençlerimiz ve okul çağındaki çocuklar için bu oyun her şeyden önce bir spor dalı olarak dünyada tanındığı için uygundur diyebiliriz. ancak bunun için firmamız 11 yaş sınırını belirlemiştir. 11 – 14 yaş aralığında olanlar velilerinden biriyle veya da öğretmenlerinden bir ile sahamıza girebilir ve paintball oynayabilir.

Çocuklar paintball oynayabilir mi?

Evet oynayabilirler. Yukarıda belirtilen yaş aralığında olanlar için bir veli ya da öğretmen şartı aramaktayız. 14 yaş ve üstündeki gençlerimiz ise bu oyunu kendileri tek başına gelerek de gruplarıyla beraber oynayabilirler.

Paintball çocuklar için güvenli mi?

Gerekli önlemler alındığında ve kurallarımıza uyulduğu sürece paintball en güvenli ve faydalı sporlar arasında yer almaktadır. Güvenliğe son derece ehemmiyet gösteren Marmara Paintball ekibi hem oyun öncesinde oyunu anlatmakta hem de oyunu takip ederek çocuklarımızın güvenliğini ön planda tutmaktadır.

Peki çocuklar için paintball neden bu kadar çekici gelmektedir ve bu oyunu birçoğu oynamak istemektedir? Adrenalin gen yaştaki çocuklarımız için paha biçilemez bir duygudur. Yeni arayışlar içerisinde olmaları, heyecanlı olmaları, grup oyunlarına meyilli olmaları, kendilerini her alanda göstermek istemeleri, yeteneklerini sergilemek istemeleri birer sebeptir. Ancak sadece büyükler içinmiş gibi görünen bir oyunda, ”bir büyüğün yapabildiğini ben de yapabiliyorum” duygusunu aşılaması, çocukların ya da gençlerin özgüvenlerini perçinlemekte ve paintball sporunu bir oyundan daha fazlası yapmaktadır.

Yapılan tüm anketlerde çocukların en sevdiği aktivite açık ara paintball çıkmaktadır. Özellikle bilgisayar ve konsol oyunlarına benzer hareketler ve figürler taşıyan paintball, çocukların gözünde aslında sanalda görünen dijitalliğin gerçeğe en yakın şekline bürünmesidir. Bunu istanbul paintball sahamıza gelip oynayan çocuklarımızı gözlemleyerek anlayabiliyoruz.

Paintballa Gitmeden Önce Tavsiyeler Neler?

Paintballa gitmeden önce bilmeniz gerekenleri ve tavsiyeleri liste halinde sizler için hazırladık.

 • Grubunuzun toplam sayısının 8 olmasına dikkat edin aksi takdirde oynamanız mümkün olmayabilir.
 • İnce kıyafet yerine yakın mesafe atışlarına karşı daha kalın kıyafetler tercih edin.
 • Gözlükle gidiyorsanız buğu yapabilir. Buğu ihtimaline karşı paintball sahasındaki hakemlerden önleyici spreyden sıktırabilirsiniz. Ancak bu çok fayda sağlamayabilir.
 • Yakından atış kesinlikle yapmayın. 5 metre kuralını ihmal edenler diskalifiye olurlar.
 • Maskenizi kesinlikle çıkartmayın. Göze gelen mermiler kör olmanıza sebep olabilir.
 • Atışlarınızı rastgele yapmayın. Boya toplarınızı boşa harcamayın.
 • Ne kadar kalabalık bir grupla giderseniz o kadar çok zevk alırsınız.

Paintball Oynayanlar

Paintball oynayanlar genelde yukarıdaki tavsiyeleri bilirler. Bu oyunu daha önceden oynayanlardan gelen geri dönüşler ve edindiğimiz tecrübelerle bu önerileri sizler için hazırladık. Daha önce paintball oynamayanlar bu listeyi dikkate almalı ve sahamıza bunları dikkate alarak gelmelidir ki böylece oyundan çok daha büyük keyif almaları mümkün olur.

Paintball Okunuşu

Boya topu savaşını ilk defa oynayacak olanlar veya bu terimi ilk defa duyanlar genelde okumada Türkçe bir kelime olmadığı için sıkıntı yaşamaktadır. Türkçe olarak ‘peintboll’ gibi telaffuz edilebilir. Ya da translate programlarında Türkçe okunuşuna yakın ‘pāntˌbôl’ gibi de okunabilir. Aslında Paint ve Ball kelimeleri boya ve top anlamlarına geliyor. Beraberce de boya topu olarak biliniyor. Ancak Türkçe’de anlamlı bir karşılığı olmadığı için de İngilizce haliyle okunmaya devam ediyor.

Paintball Tehlikeli mi?

Paintball, oyun ve emniyet kurallarına uyulduğu takdirde tehlikeli bir spor değildir. Bu oyunu tehlikeli yapan tek şey oyuncuların güvenlik kurallarına uymaması ve bağımsız hareket etmesidir ki bu şekilde davranan oyuncular paintball müsabakasından diskalifiye olurlar. Diskalifiye olan paintball oyuncuları bir daha oyuna hiçbir şekilde giremezler.

Paintball Oyunu Tehlikeli mi?

Paintball oyunu, hem rakibinizin hem de kendi takımınızın tedbirleri doğrultusunda, kurallara bağlı kalarak oynandığında hiçbir tehlikesi olmayan bir oyundur. Maske ve yelek gibi koruyucu ekipmanların takılması ve saha içinde çıkarılmaması durumunda, bu sporda bir tehlike olması söz konusu değildir. Bu yüzden paintball oyunu tehlikeli değildir.

Paintball Güvenli mi?

Kıyafet ve ekipmanları giydikten sonra saha içerisinde güvenlik kurallarına bağlı kalındığı takdirde paintball güvenlidir. Paintball sporunu oyuna girerken sporculara beraberinde verilen eldiven, kask, koruyucu yelek ve dizlikler güvenli kılmaktadır. Ayrıca paintball oyununun güvenliğinde emniyet kuralları ve hakemin bu kuralları saha içinde uygulayış tarzı da önemlidir.

Paintball Yorumları

Oyuna gelmeden önce okunan paintball yorumları oyuncular tarafından dikkate alınmaktadır. Bu bağlamda internet siteleri ve Google aramalarında aranan paintball oyunu yorumları ve eleştirilerinden bazılarını derledik.  Yorumlar çoğunlukla oyun sonrası yapılmıştır ki genelde bu oyunun tehlikeli mi yoksa güvenli mi olduğundan pek bahsedilmemiştir. Yapılan yorumlara siz de görüş ekleyebilirsiniz.

Türbanla Paintball Oynanır mı?

Türbanlı bayanlar painball oynayabilir mi? ya da Tesettürlü bayanların kıyafetleri paintball için uygun mu? Bu sorular en çok sorulan sorulardan biridir ve bu yazımızı da belirtilen sorulara cevap vermek için hazırladık.

Türbanla Paintball Oynanır mı?

Paintball son zamanlarda herkesin favori aktivitesi haline gelmiştir. Küçükten büyüğe her yaştan bireylerin toplanıp katıldığı, eğlenceye ve adrenaline doyduğu bir aktivitedir. Paintball takımlar halinde oynanır. her takım en az 6 kişi olmalıdır. Oyunun kalabalık olması oyunu daha keyifli bir hale getirmektedir. Eğlenmek isteyen her birey bu oyunu oynayabilir. Yalnız yakın mesafeden gelen boya toplarının biraz can yakması nedeniyle 8 yaş altı çocukların oynaması yasaktır.

Bunun dışında kalp, damar, panikatak, astım, ciğer hastalıkları olanların sağlıkları açısından oynamamaları gerekir.bu tür sağlık sorunları olan oyuncular tedbir açısından oyuna girmemelidir.

Paintballun başlıca malzemeleri toplar, maske, silah ve kamuflaj tulumdur. Oyuncular oyun alanına kendi kıyafetleriyle gelirler ve geldikten sonra tüm ekipmanlar kurum tarafından oyunculara verilmektedir. Oyun esnasında oyuncuların üstüne gelen boya toplarının oyuncuların kıyafetlerini kirletmemesi için oyunculara kamuflaj tulum verilir. Oyuncular oyun alanındaki kabinlerde kıyafetlerinin üzerine bu tulumları giyerler.

Tesettürlü bayanlar Paintball oynayabilir mi?

Türbanlı bayanların bu oyunu oynamasında bir sakınca olup olmaması merak edilmektedir. Türbanlı bayanların paintball oynamasında hiçbir sorun yoktur. Kıyafetleri oyun oynamak için gayet uygundur. Kamuflaj kıyafetler bol olduğundan kendi kıyafetlerinin üzerine tulumları giyebilirler. Oyuncular güvenlik açısından maske takarlar. Türbanlı bayanlar da bu maskeleri türbanlarının üzerinden takabilirler.

Kurumumuza birçok türbanlı bayan oyun oynamak için gelmektedir. Dolayısıyla tesettürleriyle rahat bir şekilde kıyafetleri üzerlerine giyerek oynayabilmektedirler.

Paintballun bu kadar ilgi görmesinin en önemli nedenlerinden birisi de herkese hitap eden bir oyun olmasıdır. Paintball oynamak için özel bir yeteneğinizin, tecrübenizin ya da bir ilgi alanınızın olmasına gerek yoktur. Oyun oynamayı, eğlenceyi, heyecanı sevmeniz yeterli. Biraz da oyunun içeriğinden bahsedelim. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi paintball bir takım oyunudur. Dolayısıyla takım ruhu çok önemlidir.

Takımlar dengeli bir şekilde bir şekilde oluşturulmalı ve oyun öncesinde iyi bir strateji belirlenmelidir. Paintballda birkaç senaryo vardır ve oyun bu senaryolara göre oynatılmaktadır. Türkiye’de ise genelde tek bayrak ve çift bayrak senaryoları oynatılır. Oyun oynanan sahanın ortasında temsili bir bayrak bulunur. Oyuncular oyuna kendi kalelerinde yani sahanın iki ayrı ucundan başlarlar. Oyun hakemin düdüğü ile başlar. Oyuncuların amacı ortadaki bayrağı rakip takımdan önce alıp kendi kalelerine getirmektir. Bunu yaparken vurulmamaları gerekir. Oyun öncesinde bir plan yapmalılardır. Bazı oyuncular bayrağı almaya çalışırken bazı oyuncular hücum eden takım arkadaşlarını korumalı bazıları da siper almalıdır. Vurulan oyuncular silahlarını iki eliyle havaya kaldırırlar ve oyun başlangıç noktasına giderek oyuna tekrar girerler. Bayrağı önce kapıp belirlenen hedef noktasına getiren takım oyunu kazanmış olur.

Görüldüğü gibi oyunun oynanışı da basittir ve türbanlı bayanların oynamasına engel olacak hem oyunun oynanması açısından hem de kıyafet bakımından bir sorun yoktur. Tesettürlü bayanların genellikle sorduğu sorulardan biri de kıyafetlerin bol olup olmamasıdır ki bahsettiğimiz üzere her sıklıkta kıyafetimiz mevcuttur ve bu oyun için seçebileceğiniz rahat kıyafetlerimiz de mevcuttur.

Paintball sporunda anlatılması gereken en önemli şeylerden birisi de güvenlik kurallarıdır. Oynanan silahlar gerçeğe çok benzemektedir ama bu silahların mermileri boya toplarıdır. Fakat yine de ateşlendiğinde belli bir ilk hız ve kuvvet ile hareket ederler. Dolayısıyla bacağa, kola ya da vücudun herhangi bir yerine temas ettiğinde biraz can yakar. Paintball toplarının yüze, özellikle de göze gelmesi çok tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden oyunun başında her oyuncuya bir maske verilir ve oyuncular bu maskeyi takmak zorundadır.

Maskeyi Kesinlikle Çıkartmayın

Türbanlı bayanlar bu maskeyi başörtülerinin üzerinden kolaylıkla takabilirler. Oyun esnasında oyuncu maskesini çıkarırsa hakem oyunu durdurur ve ihmal yapan oyuncuyu uyarır. Maske ihmali yüzünden görme yetisini kaybeden oyuncular bile bulunmaktadır. Bu yüzden maske oyuncuların güvenliği için çok önemlidir. Paintball kurallara uyulduğunda hiçbir tehlikesi olmayan bir oyundur. Her yaştan her birey için uygundur.

Paintball sahamıza gelecek olan oyuncularımız da türbanla veya tesettürlü kıyafetleriyle rahatlıkla paintball oynayabilirler.

Paintball Vurulan Çıkıyor mu?

Oyun başladıktan sonra senaryo durumuna göre ki genelde bayrak kapmaca oynanır, vurulan oyuncular silahlarını havaya doğru kaldırarak kendi başlangıç noktasına geçerler. Bu süreçte kimse vurulan oyuncuya atış yapamaz. Başlangıç noktasına geçer geçmez oyuna tekrardan devam edebilirler. Dolayısıyla oyun boya savaşı içinde paintball ile vurulan çıkmaz.

Paintballda Vurulma

Paintball oyununun esasını teşkil eden Paintballda vurulma konusu birçok kişi tarafından bilinmemekte veya karıştırılmaktadır. Oyunun kazanılması için en önemli konulardan biri olan vurulmanın geçerli olması için bazı şartlar gerekmektedir. Bu oyunda bazen verilen hedefler başarıyı belirlerken genellikle de vurulma sayıları etkili olmaktadır.

Paintballda Vurulma Nasıl Gerçekleşmektedir?

Paintball oyununda vurulma olayı plastik boyalı mermilerin vücudun el ve ayaklar dahil olmak üzere herhangi bir yerine veya silaha isabet ederek patlaması ve boyanması ile gerçekleşmektedir. Burada önemli olan konu isabetin direkt olarak oluşmasıdır, seken mermilerin isabeti veya oyuncunun kendi mermisinin silahta patlaması ile oluşan boyanmalar vurulma olarak kabul edilmemektedir.

Ayrıca baş hakemden mermi alınırken de vuruş yapılamamaktadır. İki kişinin aynı anda birbirini vurması halinde ise hakemin kararı geçerli olmaktadır.

ordu paintball oyna
ordu paintball oyna
Paintball Silahı Nasıl Çalışır?

Yukarıdaki videoda paintball silahının çalışma şekli açık bir şekilde anlatılmıştır. Silahın mekanizması basit gibi görünse de en ufak bir hata tüm silahın çalışmasını engellemektedir. Bu yüzden işaretleyicinin kalitesi de ön plana çıkmaktadır. Dayanıksız bir metalden yapılan, mekanizma içinde hatalara elverişli bir sisteme sahip olan eski tip paintball silahlarını kullanmaktan firmamız kaçınmaktadır.

Paintball Silahı Nasıl Çalışır sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bu konuyla bağlantılı diğer soruları aşağıdan takip edebilirsiniz. Bu başlık altında sormak istediğiniz sorular varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. Elimizden geldiğince size hızlı bir şekilde dönüş yapacağız.

Paintball Silahı

Paintball silahının özellikleri ile  Paintball silahı ile nasıl atış yapılır gibi sorular bu yazımızda cevaplanmıştır. Ayrıca paintball silahının tüpü (gazı) nasıl çalışır ve nasıl değiştirilir, Paintball silahında taramalı var mı, Paintball silahında dürbün var mı gibi sorulara cevap verilmiştir.  İşaretleyicilerle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Öncelikle paintball silahının işleyişini anlatalım.

Paintball Silahı (İşaretleyici)

Paintball silahı aslında bir silah olarak değil de bir işaretleyici olarak anılmalıdır. İlk kullanış amacında olduğu gibi artık insanlar bu aleti oyunlarda birbirlerini işaretlemek için kullanmaktadır.

Paintball silahının mekanizması aslında oldukça basittir. Düz ve pürüzsüz bir namlunun içinden boya topları basınç ile dışarı çıkmaktadır. Bu işaretleyicilerin hangi hızda ve ne sertlikte atacağını basınç ayarı yaparak siz de ayarlayabilirsiniz. Dikkat ederseniz paintball silahlarının arka tarafında tüp şeklinde bir mekanizma vardır. Bu tüpün için hava ile doludur ve bu hava karbondioksittir (CO2). Bu yüzden içindeki gaz diye belirtilen şey karbondioksit olduğu için yanıcı değildir ve bir tehlikesi yoktur. Aslında bu da paintball oynayanların aklında yer alan başka bir sorudur.

Paintball silahına ait olan bu gaz oyun içerisinde bitebilir. Çünkü her tüpün alabileceği bir gaz kapasitesi vardır. Bu yaklaşık 400 atışa denk gelmektedir.

Tüpün bittiği nasıl anlaşılır?

Gaz bitmeden önceki son atışta silahınız taramalıya alır gibi bir ses çıkarır. Korkmayın bu esnada silahınızdan mermi çıkmaz, sadece işaretleyicinizin tüpü içindeki son havayı dışarı atmaktadır. Böyle olduğunda oyun içinde silahınızı havaya kaldırarak oyun alanı dışına çıkarak ara verirsiniz ve personelimiz silahınızın gazını hazır dolmuş diğer tüplerle hemen değiştirir ve oyuna kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Paintball silahı ile nasıl atış yapılır?

Paintball silahı ile atış yapmadan önce işaretleyicinin gazının dolu ve loader kısmında boya toplarının olduğundan emin olunur. Silahın tetik kısmının hemn üstünde bulunan emniyet düğmesine basılır ve işaretleyici atışa hazır hale gelir. Silahı düz bir şekilde tutup nişan alındıktan sonra tetiğe tek sefer basılır ve atış yapılır.

Paintball silahı ile atış yapmadan önce gazınızın tam olduğuna emin olun. Biz size oyun öncesinde, paintball silahlarınıza doldurmuş olduğumuz tüpleri takıp hazır halde veriyoruz. Silahınızın gazı tamam ise bir sonraki kontrol etmeniz gereken şey silahınızın emniyetidir. Emniyet kilidini açtıktan sonra artık sadece nişan alıp tetiğe basmanız gerekiyor.

Nişan alırken silahınızı düz tutmanız gerekiyor. Çünkü loader içindeki boya toplarınız ancak bu şekilde loaderdan kabzeye düşer ve atış yapabilirsiniz. Silahınızı yan tutarsanız sadece namlu içerisinde kalan 1 ya da 2 boya topunu fırlatabilirsiniz. Bu yüzden silahınızı düz tutup atış yapmalısınız.

Paintball silahında taramalı atış olur mu?

Hayır. Paintball silahları tek atışla tek top fırlatma özelliğine sahiptir. Yeni nesil model amaçlı çıkarılan bazı paintball silahlarında bu mevcuttur ancak şu anda sahalarda kullanılacak kadar geliştirilmemiştir. Sizin taramalıya yakın duyacağınız tek şey yukarıda belirttiğimiz gazınızın bitme halidir ki bu aşamada da zaten silah atış yapmaz, sadece içindeki havayı boşaltır.

Paintball Silah Menzili Nedir?

Paintball oyununda kullanılan silahların menzilleri genel olarak silahın cinsine göre değişmekle beraber 50 metre ile 100 metre arasındadır. Özellikle yeni model silahlarda 200 adet boya topunu alabilecek yenilikler yapılmıştır. Paintball silahları yarı otomatik olarak üretilmiştir ve bu da oyunculara uzak mesafe atışlarında kolaylık sağlamaktadır.

Paintball Silahları Kaç Metre Atar?

En güçlü silah olarak kabul edilen, 8,5 inç namlu uzunluğu olan tüpsüz keskin nişancı silahı bulunmaktadır. Tüp kullanılmadığı için tesiri çok daha az olan, dürbünlü ya da sniper olarak anılan bu silahın menzili 100 metre civarında olmaktadır. Diğer silahlar ise 50 metre ile 100 metre arası atış yapar.

Normal oyuncu silahlarının yanı sıra paintball sniper olarak adlandırılan bu silah diğerlerine göre kullanım açısından daha zordur ve profesyonellik gerekmektedir.

Günümüzde oldukça yaygınlaşan paintball oyunu, ülkemizde de çok sayıda oyuncuya sahiptir. Teknolojik gelişmelerden dolayı bu oyunda kullanılan silah ve ekipmanlar da giderek gelişmekte ve çeşitleri artmaktadır. Bu gelişmeler kapsamında internet ortamında paintball silah menzili nedir soruları ile sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Yukarıda da açıklandığı gibi özellikle tüplü ve tüpsüz modelleri olan bu silahların menzilleri de değişmektedir.

 
Paintball Atış Mesafesi Nedir?

Paintball atış mesafesi açık hava oyunlarında kullanılan silahlarda 100 metreye kadar çıkmaktadır. Mesafe uzadıkça atış hızının yüksek olması ve boya topunun hafif olması nedeniyle toplar falso alır. Atış mesafeniz arttıkça isabet oranınız bu yüzden düşmektedir. Özetle birçok silahta 50 ile 100 arasında metre atış mesafesi olmaktadır.

Paintball bilindiği üzere oldukça eğlenceli bir spor dalıdır. Aynı zamanda oyun olan bu spor dalında dikkat etmeniz gereken birçok kural vardır. Özellikle sağlık sorununuz var ise bu durumu oyun başlamadan önce oyun hakemine bildirmeniz gerekir. Zira çok enerji harcamanız gereken bir oyun. Bununla birlikte bir boya silahı ile birlikte oynandığından bu silahın kullanımına da dikkat edilmesi gerekiyor. Burada merak edilmesi gereken soru ise paintball atış mesafesi nedir olmalıdır.

Çok önemli bir konu olan bu durum için silahın boya atmasına rağmen yakın mesafede başka bir oyuncuya sıkmanız durumunda can yakabilirsiniz. Bu sebeple özellikle 5 metre ve daha yakın mesafelerde oyun silahınızı kullanmadan “vuruldun” şeklinde seslenmeniz yeterli olur. Çok eğlenceli olan bu oyunu oynarken kötü olaylara sebebiyet vermemek için oyunun kurallarına azami özen göstermeniz gerekiyor.

Paintball Tehlikeli mi?

Paintball, oyun ve emniyet kurallarına uyulduğu takdirde tehlikeli bir spor değildir. Bu oyunu tehlikeli yapan tek şey oyuncuların güvenlik kurallarına uymaması ve bağımsız hareket etmesidir ki bu şekilde davranan oyuncular paintball müsabakasından diskalifiye olurlar. Diskalifiye olan paintball oyuncuları bir daha oyuna hiçbir şekilde giremezler.

Paintball Oyunu Tehlikeli mi?

Paintball oyunu, hem rakibinizin hem de kendi takımınızın tedbirleri doğrultusunda, kurallara bağlı kalarak oynandığında hiçbir tehlikesi olmayan bir oyundur. Maske ve yelek gibi koruyucu ekipmanların takılması ve saha içinde çıkarılmaması durumunda, bu sporda bir tehlike olması söz konusu değildir. Bu yüzden paintball oyunu tehlikeli değildir.

Paintball Güvenli mi?

Kıyafet ve ekipmanları giydikten sonra saha içerisinde güvenlik kurallarına bağlı kalındığı takdirde paintball güvenlidir. Paintball sporunu oyuna girerken sporculara beraberinde verilen eldiven, kask, koruyucu yelek ve dizlikler güvenli kılmaktadır. Ayrıca paintball oyununun güvenliğinde emniyet kuralları ve hakemin bu kuralları saha içinde uygulayış tarzı da önemlidir.

Paintball Yorumları

Oyuna gelmeden önce okunan paintball yorumları oyuncular tarafından dikkate alınmaktadır. Bu bağlamda internet siteleri ve Google aramalarında aranan paintball oyunu yorumları ve eleştirilerinden bazılarını derledik.  Yorumlar çoğunlukla oyun sonrası yapılmıştır ki genelde bu oyunun tehlikeli mi yoksa güvenli mi olduğundan pek bahsedilmemiştir. Yapılan yorumlara siz de görüş ekleyebilirsiniz.

Paintball Silahı Kaç Mermi Alır?

Paintball tabancalarında silahın mermi kapasitesi mermi haznesinin büyüklüğüne göre değişir. Oyuncunun isteğine göre 50, 100 hatta 150, 200 adet mermi alabilen hazneler silaha takılabilir ve oyuncu istediği hazneyi tercih edebilir. Oyun esnasında mermisi biten oyuncu silahının emniyetini açıp silahı yukarı doğru tutarak diğer oyunculardan izin istemelidir.

Mermi Haznesi Kaç Adet Alır?

En son çıkan paintball tabancaları yüksek teknoloji ürünü basınçlı karbondioksit gazı ile çalışan yüksek performanslı tabancalardır. Tabancaların gücü ve atış süresi genellikle üzerine takılı olan basınçlı gaz haznesinin büyüklüğüne göre değişir. 100 metreye kadar menzili bulunan bu silahlar 60 kalibrelik boya topları ateşlerler ve haznesine aşağı yukarı 200 mermi alabilir.

Paintball son dönemlerin yaygın olarak tercih edilen ve özellikle aksiyon severlerin rağbet gösterdiği bir adrenalin yüklü savaş stratejisi oyunudur. Paintball özel kamuflaj, maske gibi ekipmanların yanında en önemli ekipman olarak paintball tabancasını gerektirir.

Paintball Silahı Nasıl Kullanılır?

Türkiye’de paintball sahalarında kullanılan paintball silahları genelde ortak özelliklere sahiptir. Bu silahlarda, tetiğin hemen üzerindeki emniyet düğmesine sol taraftan basıldığında tetik kilitlenir. Sağ taraftan basıldığında atışa hazır hale gelir. Tüpü dolu olan paintball silahı rakibe nişan alınarak omuz hizasında ve düz bir şekilde atış yaparak kullanılır.

Paintball silahı kullanılırken silah kesinlik düz tutulmalıdır. Bunun sebebi atış yapılırken loader yani boya topunun bulunduğu hazneden mermi ancak düz tutulursa namluya ulaşabilir. Yan veya ters bir şekilde tutulursa atış yapılır ancak bu sadece tüp vasıtasıyla namludan çıkan boş bir karbondioksit gazı olur. Yani boş atış yapmış olursunuz.

Silahınızı Fazla Sallamayın

Silahınızı oyun içerisinde heyecana kapılarak çok sert bir şekilde sallarsanız loader içindeki boya topları kırılabilir. Kırılan paintball toplarının boyaları loader kutusunun içine akar ve diğer boya toplarını da kullanılamaz hale getirir. Böyle olursa tüm mermileriniz çöpe gitmiş olur ve tekrardan silah temizlenerek boya topu doldurmanız gerekebilir.

Paintball Silahları Sniper

Diğer bir soru ise paintball silahlarında sniper ya da dürbünlü olup olmadığıdır. Paintball silahları mevcut haliyle boya toplarını en fazla 100 metre uzaklığa atabilmektedir. Bu ülke genelindeki sahalarda, uygulanan turnuva ve müsabakalarda da böyledir. Doğal olarak herhangi bir sniper silaha ya da dürbünlü bir işaretleyiciye gerek yoktur.

Bunların dışında işaretleyicilerin kaç boya topu aldığını ve ne kadar uzaklığa gidebildiklerini aşağıdaki diğer yazılarımızdan görebilir ve sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Paintball Silahı Kaç Kilo?

Paintball silahları, diğer adıyla işaretleyicilerin kilosu silah marka ve çeşitlerine göre değişmektedir. Ancak çoğu ülkemizdeki çoğu paintball sahasında aynı tür silah çeşidi kullanılmaktadır. Bu paintball silahlarının tüpsüz kilosu ortalama 1,5 kg’dır. Silahın arkasına takılmış olan içi gaz dolu bir tüple ağırlıkları ise ortalama 2 kg civarındadır.

Paintball Silahlarının Öne Çıkan Özellikleri

 • Ağırlıkları ortalama 2 kg’dır.
 • Arkalarında karbondioksit gazı ile dolu olan bir tüp mevcuttur.
 • Tetik kısmının üstünde emniyet kilidi mevcuttur.
 • Silahın üst kısmında loader, yani boya toplarının dolduğu bir hazne mevcuttur.
 • Nişan alınabilir yapıya sahiptir.
 • Aşağı yukarı 100 metre civarında atış yapılabilir.
 • Her hava şartına uyum sağlayabilecek yapıdadır.

Bu özellikler ile beraber paintball silahlarının kaç metre attığını ve paintball silahının nasıl kullanıldığını aşağıdaki ilgili iki yazımızdan öğrenebilirsiniz. Bu konudaki yorum ve sorularınızı ise aşağıda yorum kısmına yazmayı unutmayınız.

Paintball Kuralları Nelerdir?

Paintball kuralları kısaca belirtmek gerekirse oyun ve güvenlik kurallarından oluşmaktadır. Paintball oyun kuralları saha içerisinde oyun başladıktan sonra senaryo dahilindeki kurallardan oluşmaktadır. Bu kurallar firmadan firmaya göre değişmektedir. Çünkü her firma ayrı bir senaryo oynatır ve uygular. Paintball güvenlik kuralları ise oyunda alınan tedbirlerden oluşmaktadır.

Paintball Oyun Kuralları Nelerdir?

 • Oyuna herkes başlangıç noktasından hakemin düdüğü ile başlar.
 • Köşe bayrak oyunlarında oyuncular vurulmadan karşı takımın bayrağına dokunmaya çalışır.
 • Orta bayrak senaryosunda ise sporcular vurulmadan ortadaki bayrağı kendi kalesine götürmeye çalışır.
 • Vurulan oyuncular silahını havaya kaldırarak başlangıç noktasına geçer.
 • Başlangıç noktasına geçen oyuncular tekrardan oyuna dahil olabilir.

Paintball Güvenlik Kuralları Nelerdir?

 • Her ne sebeple olursa olsun silahı havada olana kesinlikle atış yapılamaz.
 • Hiçbir oyuncu birbirine 5 metreden kısa mesafede ya da en yakın iki siper arasında atış yapamaz.
 • Saha içerisinde oyun dursun veya durmasın maskeler kesinlikle kafadan çıkarılamaz.
 • Saha dışında emniyetler açılır ve oyun alanı dışında atış yapılamaz.

Gerek oyun kuralları olsun gerek güvenlik kuralları olsun, bunlara uymayan oyuncular oyundan diskalifiye edilir ve tekrardan oyuna dahil olamazlar. Sizin güvenliğiniz için ve oyundan alınan keyfi en üst seviyeye çıkarabilmemiz için bu kuralları sıkı bir şekilde uygulamaktayız. Paintball kuralları ile ilgili daha detaylı bilgi için belirtilen linke tıklamanız yeterlidir.

Silahtan Vurulma Sayılır mı?

Hayır. Vurulmanızın ya da vuruşunuzun sayılabilmesi için karşınızdaki kişinin silah haricinde herhangi bir yerinden vurmanız gerekmektedir. Bunun sebebi siper alan oyuncuların genelde silahının namlusunun ya da bir kısmının dışarıda ve korumasız kalmasıdır. Korumasız olan işaretleyicilere yapılan bu atışlar geçerli değildir ve sporcular kaldıkları yerden oyuna devam edebilirler.

Siperden Sıçrayan Boya Vurdu Sayılır mı?

Hayır. Sadece üzerinde boya topu patladığı anda vuruş geçerli olmaktadır. Dolayısıyla siperden ya da herhangi bir şekilde üzerinize sıçrayan boyalar vurulduğunuz anlamına gelmez. Aynı şekilde oyuna devam etmelisiniz. Üzerinize atılan boya kapsülü ancak ve ancak patlayıp boyası yayıldığı zaman vurulmuş sayılırsınız ve skor elde edilir.

Ormanda Oynanan Silahlı Oyun Nedir?

Ormanda oynanan silahlı oyunlar genellikle outdoor spor olarak adlandırılmaktadır. Bu oyunlardan biri boya topları ile karşılıklı grupların oynadığı paintball oyunudur. Diğer ormanda oynanan silahlı oyun ise airsoft sporudur. Bu spor da daha uzak mesafe atış yapabilen silahlarla ince plastik mermilerin karşılıklı atıldığı spor türüdür.

Paintball Oyunu

Paintball oyunu ormanda silahla oynanan oyunlar arasında en popüler olanıdır. Karşılıklı iki grubun birbirini boya dolu olan toplarla vurarak saf dışı bırakması ve hedefe ulaşılması şeklinde yorumlanan paintball oyunu artık daha çok ilgi görmektedir.  Gerek online, gerek kapalı alanda ve gerekse  ormanda oynanması ilgiyi daha da arttırmaktadır.

Ormanda yapılacak aktiviteler sıralandığında aslında boya savaşı en çok zevk veren oyundur. Bunu hem gelen oyuncu gruplarından oyun sonrası yaptıkları yorumlarla anlıyoruz hem de internet üzerinde yapılan oyun sonrası yorumlarından anlıyoruz. Bu bağlamda Marmara Paintball olarak kendimizi bu bilinçle geliştiriyor ve oyuncu isteklerini göz önünde bulundurarak daha çok ne yapabiliriz bunları sorguluyoruz.

Paintball Kilo Sınırı Nedir?

Paintball kilo sınırı çocuklarda yoktur. Ancak 14 yaş ve üzerinde olanlarda, 140 kilo ve üzeri olanların paintball oynaması sakıncalıdır. Sağlık açısından herhangi bir sıkıntısı olmayan ve 150 kiloya kadar olan oyuncular paintball oynayabilirler. Kilolu olan oyuncular için özel alt ve üst paintball kıyafet ve ekipmanları mevcuttur.

Paintball Kilo Sınırı Neye Göre Belirleniyor?

Paintball kilo sınırı oynayacak olan oyuncunun genel sağlık durumu ve sağlık geçmişine göre belirlenmektedir. Kilo önemli olmaksızın her oyuncu paintball oynamak için gerekli sağlık şartlarına sahip olmalıdır. 150 kilo sınırı ise firmamızın koyduğu sınırdır. Çünkü 150 kilo ve üzeri oyuncularımız için paintball kıyafeti bulunmamaktadır.

 
Paintball Boy Sınırı Nedir?

Paintball boy sınırı için bir üst sınır olmamakla beraber tüm giyecekler her uzunluktaki oyunculara uygundur. Fakat belirli bir olgunlukta olmayan gençlerimiz için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Ancak kısaca ilkokul 3. sınıf ve üzeri öğrenciler için bir paintball boy sınırı yoktur ve ilkokuldakiler de rahatça oynayabilirler.

En Düşük Boy Sınırı Kaç Santimdir?

Paintball federasyonu bunun için bir limit belirlememiştir. Ancak İstanbul’da bulunan paintball sahaları bunun için giyeceği kamuflaja bakmaktadır. Kamuflajın boyutları ve ebatları kişiye uygunsa sorun yok demektir. Dolayısıyla herhangi bir cm ölçüsü vermek uygun değildir. Her boydaki yetişkinler ise oynayabilirler. Yeter ki üstlerine uygun bir ekipman bulunsun.

Paintball Ekipmanları Nelerdir?

Günümüzde adrenalin tutkunlarının tercih ettiği oyunlardan biriside paintball oyunudur. Peki, bu oyunu oynamak için gerekli olan paintball ekipmanları nelerdir?

Oyun İçin Gerekli Ekipmanlar:

 1. Paintball Silahları: Teknik özelliklerine göre üç çeşide ayrılmaktadırlar. Yarı otomatik, otomatik ve pompalı silahlar kullanılmaktadır.
 2. Paintball Maskesi: En önemli koruyucu malzemeler arasında yer almaktadır. Yüzün tamamını kapatan görüş alanı kırılmaz cama benzer bir materyalden yapılan maske kullanılmaktadır. Maske oyun başlamadan takılır ve oyun bitene kadar kimse maskesini çıkartamaz.
 3. Mermiler ve Boya Topları: Oyun esnasında kullanılan boya topları tamamen bitkisel ve doğal olduğu için insanlara herhangi bir zarar vermemektedir. İşleyişi ise jelatin kapsül içerisinde bulunan boyaların zemine çarptığında patlaması şeklindedir.
 4. Eldivenler: Koruyucu bir özelliği bulunmasa da ellere boya bulaşmaması için oyun içinde eldiven kullanılmaktadır.
 5. Kamuflaj ve Koruyucu Yelek: Kıyafet üstüne giyilen kumaş bir kamuflaj ile göğüs ve sırt bölümünü koruyan yelekler paintball ekipmanları içinde yer almaktadır.
 6. Boya El Bombası: Plastik bir tüpün içerisinde boyaların sıkıştırılması ile yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 5 mm çapında bir alanı boyamaktadır. Pimi çekildikten sonra patlamaktadır. Bu patlamalar tehlike arz etmemektedir. Genellikle kullanılmamaktadır.
 7. Hız Ölçer: Oyuncuların kullandığı silahlardan çıkan mermilerin hızını ölçmekte kullanılır. Uluslararası standartlar bu hız saniyede 100 metre olarak belirlenmiştir. Sadece profesyonel oyuncular turnuvalarda kullanmaktadır.
ordu paintball oyna
ordu paintball oyna
Paintball Kıyafetleri Nasıl Giyilir?

Paintball oynamak için gereken kıyafetleri giymek olabildiğince kolaydır. Tulum şeklinde hazırlanan ve fermuar sistemine bağlı olarak çalışan kıyafet günlük hayattaki kıyafetleriniz kadar kolay giyilir. Maske de aynı şekilde sadece lastikli kısmın kapatılmasıyla giyilmiş olur. Kıyafetlerinizin üzerine giyildiğinden dolayı fermuarın kapatılması sonucunda giyinme işleminiz sorunsuz şekilde tamamlanır.

Paintball Kıyafetleri

Oyunun yapısı gereği boyalardan dolayı kıyafetler hizmet alınan yerden sağlanır. Genelde tulum ve maskeden oluşur. En sık merak edilen soruların başında ise paintball kıyafetleri nasıl giyilir sorusu gelir. Gerekli olması halinde arkadaşlarınızdan veya kurumdan birilerinden yardım istemeniz daha da kolaylaştıracaktır.

Paintball oynayabilmek için temelde askeri stratejiye sahip olmak veya bu şekilde düşünmek gerekir. Ormanlık alanda oynanan bir oyundur. Özel olarak parkurlar oluşturulur. Ardından gruplar birbirlerine ellerinde boya mekanizmaları ile saldırırlar. Silaha benzeyen makineden çıkan su bazlı boya karşıya isabet ettiğinde elenir ve bu sayede oyun devam eder. En az kayıp veren takım da oyunun kazananı olur.

Paintball Boyası Ayakkabıdan Çıkar mı?

Paintball boyası suda eriyebilen bir gıda boyasıdır. Dolayısıyla paintball boyası ayakkabıdan çıkar. Eğer ayakkabınız deri ya da vinleks gibi kaygan bir yapıda ise ıslak bir mendille boyaları rahatça çıkarabilirsiniz. Ayakkabınız kumaşsa yine ıslak mendille çıkartmayı deneyebilirsiniz, çıkmaz ise herhangi bir çamaşır makinesinde bu boyalar kolaylıkla çıkmaktadır.

Genelde müşterilerimizin sıklıkla sorduğu paintball boyası ayakkabıdan çıkar mı sorusuna her paintball sahası içinde denk gelebilirsiniz. Aslında oyun için çizmeler vermekteyiz ancak kendi giydikleri ile oynamak isteyenler bu soruyu bizlere sormaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi paintball boyaları suda rahatlıkla çözülebilen boyalar olduğu için ayakkabıdan çıkar.

Paintball Spor mudur?

Paintball Türkiye’de Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu’na bağlı olan, dünyanın birçok noktasında turnuvaları düzenlenen profesyonel bir spordur. Bu spor dalına ait ilk oyun 1981 yılında New Hampshire’da 12 kişinin dahil olduğu bir alanda oynanmıştır. Daha sonraları bu oyun, Kuzey Amerika’da en hızlı gelişen sporlardan biri olmuştur.

Paintball Bir Spor mudur?

İlk zamanlarda ağaçları işaretlemek için kullanılan bir araç olarak ihtiyaç üzerine icat edilse de sonraları bir oyuna dönüşen paintball, bir spordur. Tanımlaması itibariyle paintball, ekstrem sporlar içerisinde yer alır ve tüm dünyada da bu şekilde kabul görür. Her ne kadar ağır kondisyon çalışmaları gerektirmese de paintball bir spordur.

Tanımlaması itibariyle paintball outdoor ekstrem sporlar içerisinde yer alır. Ancak örneğin ağırlık kaldırma; yani halter sporu ile paintball kıyaslandığında ortaya ciddi farklar çıkacaktır. Halter sporcusu olabilmek için, rutin egzersizler yapılmalı ve hayatın neredeyse tamamı spordan ibaret olmalıdır. Beslenme rejiminden, uyku düzenine kadar hayatın pek çok noktası bu spora odaklı olarak uyarlanmalı ve sistematik bir hayat sürdürülmelidir.

Oysa paintball böyle gereksinimlerin olmadığı bir spordur. Elbette daha başarılı bir paintball oyuncusu olmak için üst düzey kondisyona sahip olmak ve yeterince atış egzersiz yapmak faydalıdır. Ama söylediğimiz gibi bu sporu icra etmek için bir ön gereklilik değildir.

Bu sporda başarısız olduğunuzda oyunun dışına çıkmak haricinde bir sonuç söz konusu olmayacaktır. Yani, bu spor dalında

Paintball Yarası

Paintball yarası, bir müsabakada iki takım oyuncularından bazılarının kural dışı hareket ederek yakın mesafeden atış yapması ile oluşabileceği gibi, kazara yapılan yakın mesafe atışlarında da olabilir. Paintball yarası ciddiye alınmalı ve tedavisine dikkat edilmelidir. Özellikle kurallara uymayan oyuncular paintball yaralanmaları ile sık sık karşılaşmaktadır.

Peki bir spor olmasına rağmen neden yaralanmalar oluyor? Her sporda olduğu gibi bu sporun oyuncularında da kurallara uyulmadığı takdirde yaralanmaları veya sakatlanmaları oluyor. Nasıl ki futbolda, baskette kural dışı hareketlerde, faullerde bazı sakatlanmalar oluyorsa, bu sporda da sakatlanmalar olasıdır. Bu yüzden paintball kuralları dikkate alınmalı ve saha içerisinde kesinlikle uygulanmalıdır.

eğlenmeye daha çok odaklanmış bir spordur. Ancak amatör oynanabileceği gibi profesyonel bir oyuncu olmanın da önü açıktır.

Paintball Hangi Federasyona Bağlıdır?

2006 yılının Aralık ayında Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu bünyesine dahil olan paintball sporu 2018 yılının Ocak ayında Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu’na geçmiştir. Halen günümüzde GOSBF bünyesinde bulunan bu spora ait hakemlik belgelerinin verilmesi,  resmi turnuvalarının düzenlenmesi ve yapılacak etkinliklerin duyurulması gibi işlemler yapılmaktadır.

Türkiye Paintball Federasyonu

Türkiye’de paintball sporunun adını taşıyan bir federasyon bulunmamaktadır. Bu spor dalı öncesinde Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonunda faaliyet gösterirken günümüzde Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu içinde faaliyet göstermektedir ve tek başına bir federasyon halini henüz almamıştır. GOSBF şu anda bu sporun gelişimini üstlenmiş durumdadır.

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu

2006 yılında kurulan bu federasyon ilk olarak rafting, kriket, kızak ve korfbol dalları ile faaliyete geçmiştir. Kızak branşı 2008’de çıkmış, 2009’da Squash, 2013’te Türkiye Hava Sporları Federasyonu ve Dijital Oyunlar Federasyonu dahil olmuştur. 2015 yılında Sörf Spor Branşı Federasyonu dahil olurken, 2016’da Hava Sporları ayrı bir federasyon olmuştur.

En son olarak ise paintball sporu Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonuna katılmıştır.

Bayanlar Paintball Oynayabilir mi?

Paintball oynamak için sadece belirli bir yaşın üzerinde olmanız yeterlidir. Erkekler, erkek çocuklar, kız çocuklar ya da bayanlar paintball oynayabilir. Bayanlar için özel olarak verilen kıyafetler ve ekipmanlar oyunda daha rahat hareket etmelerini sağlamaktadır. Daha korunaklı ve kalın kamuflajlar sayesinde paintball sahalarında bayanlar rahatlıkla paintball oynayabilmektedir.

Bununla beraber sahamıza gelen bayanlar için kıyafetlerinin üzerine giyebilecekleri özel tulum ve teçhizatlar verilmektedir. Erkek ve kız çocukları için de ayrı bir tulum ve ekipman sağlamaktayız.

Bayanlar için ayrıca giyinebilecekleri özel ve ayrı kabinler de bulunmaktadır. Bu kabinler ve odalarda bayanların işi bitmeden hiçbir erkek (çalışanlar dahil) odaya alınmamakta ve hazır olana kadar diğer oyuncular beklemektedirler.

Kız Kıza Paintball

Hiçbir erkeğin olmadığı bir oyun oynamak isteyebilirsiniz. Sadece bayanlardan oluşan 2 grup kurabilirsiniz. Minimum kişi ve grup sayınızı oluşturduktan sonra takımlarınızı belirleyebilir ve kız kıza paintball oynayabilirsiniz.

Paintball Boyası Kıyafetten Çıkar mı?

Boya topları içinde bulunduğu jelatin kapsülden kıyafetinize geçse dahi paintball boyası çıkar. Çünkü boya toplarının hepsi su bazlıdır. Su bazlı olan bu topların boyası kıyafetinize geçse dahi en kötü ihtimalle çamaşır makinesinde çıkmaktadır. Hatta çoğu zaman makineye gerek kalmadan su ile yıkanarak bile kıyafetten çıkmaktadır.

Paintball boyası kıyafetten çıkar mı ya da paintball boyası çıkar mı, paintball boyası ayakkabıdan çıkar mı gibi sorular oyuncularımız tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu bağlamda benzer sorular için bu bilgilendirmeyi siz okurlarımız için hazırladık.

Paintball Boyası Kıyafetten Çıkar mı?

Öncelikle şunu belirtelim. Paintball boyası size verdiğimiz kamuflajlara ( oyun için verilen kıyafetlere ) çarptığında içindeki boya patlar ve kamuflajınız işaretlenir. Ancak terlemeye, hareketlere, üzerine bastırılmaya bağlı olarak BAZEN kamuflajın içine geçerek kıyafetinize bu boya geçebilir. Peki kıyafetinize geçen bu boya çıkar mı?

Evet çıkar. Çünkü Marmara Paintball’a ait boya toplarımızın hepsi su bazlıdır. Su bazlı olması demek suya değdiğinde eriyebilen bir kimyasala sahip olması demektir. Dolayısıyla ıslak mendille bile paintball boyası kıyafetlerinizden çıkar. Bu boyalar giydiğiniz kamuflaj kıyafetlerinden kendi üzerinizdeki kıyafetlere sıçrayabilen bu boyalar kıyafetinizden çıkar.

Kullandığımız boya toplarının kalitesi de boyaların iz bırakmamasına müsaittir. Elinize veya vücudunuza bulaşan bu paintball toplarının boyası aslında gıda boyasıdır. Dolayısıyla bir yıkamada elinizden çıkmaktadır.

Oyun içerisinde bazen maskenin hava alma yerinden, maskenin üzerinde patlayan topların ağzınıza bu deliklerden çok nadir de olsa sıçrayabilmektedir. Kullanılan boya tipi gıda boyası olduğu için hiçbir şekilde zararı veya da yan etkisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla oyununuza rahatça devam edebilir ve ara verildiğinde temizlemek istediğiniz noktaları çok kısa sürede silebilirsiniz.

Paintball Hangi İllerde Var?

Paintball, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya Ordu ve Bursa gibi büyükşehirlerde olduğu gibi Türkiye’nin dört bir yanında da mevcuttur. Bu sahaların çoğu İstanbul ve Bursa gibi büyükşehirlerin bulunduğu Marmara Bölgesinde yer almaktadır. Ancak Eskişehir, Isparta, Konya, Adana, Muğla, Urfa ve Tokat gibi birçok ilde de paintball bulunmaktadır.

Türkiye’nin özellikle batı bölgesinde yoğunlukta olan paintball sahaları Türkiye’de özellikle son 15-20 yıl içerisinde büyük gelişmeler göstermektedir. Artık bir federasyona bağlı olan paintball sporu geliştikçe illere yayılmakta, yayıldıkça da popülerliği artmaktadır. Doğu bölgesindeki yoğunluk ise batıya göre daha azdır. Bunun asıl sebebi ise nüfus oranıdır. Bu oyun grupla oynanan bir oyun olduğu için paintball kişi sayısı önemli, bu öneme bağlı olarak geniş arkadaş gruplarının olduğu bir bölge olmadığı için paintball sahaları da daha azdır.

Paintball Zararları Var mı?

Paintball zararları olan bir aktivite olsaydı ne dünyada ne de ülkemizde bir oyun olmaktan çıkıp spor haline gelmezdi. Bir federasyona bağlı olan bir spor dalıdır. Aksine paintball yararları bu spor için daha doğru ve geniş alt başlıklar içermektedir. Gerekli tedbirler alındığında painball zararları olmayan bir spor dalıdır.

Paintball Yararları

 • Her şeyden önce bir spor dalıdır.
 • Stres atmanıza yardımcı olur.
 • Düzenli oynadığınız takdirde sağlığınıza olumlu katkılar sağlar.
 • Sosyal bir aktivitedir. Arkadaş veya ailenizle oynayabilirsiniz.
 • Turnuvaları düzenlenmekte olup uluslararası platformlarda turnuvalarda boy gösterebilirsiniz.
 • Diğer sporlara göre oldukça eğlenceli bir oyundur ve grupla oynanan en iyi sporlardandır.
Paintball Boyası Zararlı mı?

Paintball boyası, içinde herhangi zararlı bir atık barındırmamakla beraber tamamen gıda boyasından oluşmaktadır. Bu gıda boyası tabi ki yenilebilir bir boya değildir. Ancak çarpma sonucunda göze, yüze veya vücudun herhangi bir bölgesine sıçrayan boya zarar vermemektedir. Dolayısıyla paintball boyası zararlı değildir. Çocuklarınız ve siz gönül rahatlığıyla oynayabilirsiniz.

Paintball Boyasının Özellikleri Nelerdir?

 • Yumuşak ve akışkandır. Dışında bulunan jelatin kapsül patlamadan dışarı çıkmaz.
 • Paintball boyasının içindeki boya gıda boyasıdır.
 • Paintball boyasının tadı iyi değildir.
 • Yine de bu boyalar ağzınızdan içeri girince zarar vermez.
 • Herhangi alerjik bir reaksiyonu yoktur.
 • Su bazlı bir boyadır. Dolayısıyla yayıldığı yerden kolayca çıkar.
Paintball Mermisi Göze Gelirse Ne Olur?

Paintball mermisinin göze gelmesi bir oyuncunun en son isteyeceği olay olmalıdır. Paintball mermisi göze gelirse jelatin kapsül patladığı için gözün iç kısmını kesebilir. Bu aşamadan sonra ümit etmemiz gereken tek şey boya topunun göz retinasını yırtmamış olmasıdır. Dolayısıyla paintball mermisi göze gelirse kör olma ihtimali vardır.

Paintball Mermisi Göze Gelince Ne Yapmalıyız?

Acilen bir hastaneye göz bölümüne görünmeniz gerekmektedir. Göze gelen boya topu hasar verebilir. İlk darbeden sonra göz de görme bozukluğu, bulanıklık olabilir. Hemen paniğe kapılmayın ama tedbiri de elden bırakmayın. Yapılacak olan pansuman ile beraber hasarın durumuna göre tetkikler yapılmalı ve tedavi süresi uzatılmamalıdır.

Alınacak Tedbirler

Paintball topunun göze gelmemesi için oyunlarda zaten maske takılması gerekmektedir. Bu maskeyi saha içerisinde çıkarmak KESİNLİKLE YASAKTIR. Buna uymayan oyuncuların bu gibi durumlarla karşılaşma olasılığı yüksektir. Herkes oyun oynamak için, eğlenmek için paintball sporunu icra etmektedir. Ancak eğlenmeye gelirken hastanede soluğu almamanız için maskelerinizi kesinlikle çıkartmayınız. Unutulmamalıdır ki paintball, kurallara uyulduğu takdirde dünyanın en güvenli sporları arasında yer almaktadır.

Paintball Morarması Oluyor mu?

Paintball morarması ya da kızarmasının olup olmadığı birçok potansiyel paintball oyuncusunu ilgilendirmektedir. Oyuncular paintball oynamadan önce paintball morarması ile karşılaşıp karşılaşmayacaklarını bilmek istiyorlar. Şöyle diyelim; karşı takım oyuncusunun kural ihlali yapıp yakın mesafeden atış yapması kısa süreli ve acıtmayan bir paintball morarmasına sebep olabilir.

Paintball Morlukları

Bir paintball oyuncusunun kural ihlali sonucu ki bu oyundan diskalifiye edilmesine sebep olur, 5 metre veya daha kısa mesafeden rakip oyuncuya atış yapması durumunda gövde, baş gibi tam korunaklı yerler hariç bacak ve kol gibi bölgelerde kısa süreli paintball morlukları oluşabilir. Ancak bunlar geçici morluklardır.

Paintball Morlukları Nasıl Geçer?

Paintball morlukları üzerine buz tutularak tedavi edilir. Bu morarma herhangi bir acıya sebep olmaz. Sadece darbe alınan sürede kısa süreli hafif bir yanma olabilir. Oyun sonrasında paintball firmasından buz isteyebilirsiniz. Bu buz ile morluk veya kızarıklık olan bölgeye tutarak tedavi edebilirsiniz. Paintball morlukları 1 hafta içerisinde geçmektedir.

Bu gibi ufak morarma ya da kızarıklıklar bu oyunu güvenilmeyen bir spor haline kesinlikle getirmez. Bir futbol oyununda ayak kırılabilirken, bir basketbol oyununda kol çıkabilirken ufak tefek kızarma veya morarmalar bir sporun güvensiz olduğunu kesinlikle göstermez. Aksine dünyada en itina ile oynatılan ve kuralları disiplinli bir şekilde uygulanan oyun boya savaşıdır. Dilerseniz bunlarla ilgili aşağıda bulunan diğer yazılarımıza da göz atabilir ve diğer sorularınıza kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

Paintball Yarası Olur mu?

Paintball yarası diye bir tanımlama olmamakla beraber bazı oyuncuların sosyal medya aracılığı ile paintball müsabakalarından sonra yaptığı paylaşımlarla halk dilinde paintball yarası diye oluşmuştur. Alınan güvenlik önlemleri ve kurallar ile beraber oynandığında hiçbir şekilde paintball yarası olmaz. Hele hele açık bir yara şeklinde kesinlikle olmamaktadır.

Paintball Yaralanmaları

Paintball yaralanmaları ancak oyun içerisinde kurallara uymayan ve diskalifiye olacak şekilde aşırı davranışlarda bulunan oyuncuların sebep olacağı bir şeydir. Bunlar açık bir yara şeklinde değildir. Yakın mesafeden atılan ve darbe sonucunda oluşan ufak yaralanmalardır ki oyun sahalarında bunların tedbirleri alınmakta ve sıkı bir şekilde uygulanmaktadır.

Paintball Yaraları

Bahsi geçen paintball yaraları bilindiği gibi paintball silahından çıkan topun yakın bir ölçüyle saha dışında kurallara uymayan oyuncuların oluşturduğu yaralardır. Bunlar genellikle vücuttaki darbe alan bölgede kan toplanması sonucu oluşan geçici yaralanmalardır. Kurallara bağlı kalındığı takdirde hiçbir oyuncu paintball yaraları ile müsabaka içerisinde karşılaşmaz.

Paintball Yarası Nasıl Geçer?

Diyelim ki oyuncular kural dışı hareketler sergiledi ve çok yakından takım arkadaşlarına veya rakip takıma atış yaptı ve paintball yarası oluştu. Bu gibi durumlarda bölgeye buz tedavisi uygulanabilir. Hasar alınan bölgede 5 ya da 10 dakika arası tutulan buzlar buradaki hafif şişliği ve kızarıklığı giderir.

Kışın Paintball Oynanır mı?

ntball oynamak için özellikle herhangi bir mevsimde olmanıza gerek yoktur. Oynayacağınız sahanın kapalı veya açık olması, ulaşım şartları ve verilecek ekipmanlar oyunu oynamanızda size rahatlık sağlayacaktır. Ancak çoğu sahada kışın paintball oynanmaktadır. Ulaşım ve saha imkanlarını kontrol ettikten sonra yaz kış paintball oynamanızda bir sakınca yoktur.

Paintball Oynarken Hava Şartları Önemli mi?

Paintball oynarken hava şartının hiçbir önemi yoktur. Oynatacak olan firma izin verdiği sürece her paintball sahasında istediğiniz zaman bu oyunu oynayabilirsiniz. Önemli olan güvenlik kurallarına bağlı kalarak verilecek olan ekipmanları iyi derecede kullanmaktır. Hava şartları herkes için aynı olacağından eşitlik açısından da herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Soğuk Havada Paintball Oynanır mı?

Oyuna girmeden önce size verilecek kıyafetler kendi günlük elbiselerinizin üstüne giyilebilecek türdendir. Oyuna başlamadan önce yapacağınız 5 dakikalık basit ısınma hareketlerinden sonra üşüme veya titremem gibi bir sorununuz olmayacaktır. Oyun başladıktan sonra ise hem hareket etmeniz hem de adrenalin seviyenizin artması vücut sıcaklığınızı iyice arttıracaktır.

Yağmurlu Havada Paintball Oynanır mı?

İnsanlar paintball aşkından dolayı yağmurda da paintball oynarlar ve yağmur oyuna çok daha fazla rekabet ve ilgi çekicilik katar.

Yağmurda oynarken herşey çamurlu ve kaygan olacaktır: sonuç olarak da koşmak, durmak ve eğilmek normalden daha zor olacaktır; görüş açısı azalacak ve rüzgar atış yapmayı zorlaştıracaktır. Bütün bunlar paintball oynamayı daha iddialı hale getirir ki bu da paintball hayranlarının istediği bir şeydir; aksiyon ve heyecan!

Yağmurlu bir günde oynadığınız paintball oyunundan zevk almanız için birkaç öneri:

 1. Yağmurluk, trençkot gibi su geçirmeyen kıyafetler giyin ve hatta plastik bir çöp torbası bile olabilir. Üşüyüp titrememek, hareket etmeni ve doğru ateş etmeni engelleyeceğinden kuru kalabilmek çok önemlidir ve ayrıca ıslanmak rahatsızlık verebilir ya da sana vermez! Bilemeyiz.

Kafanı korumayı da unutmamalısın. Su geçirmez şeyler kullanmalısın fakat buğu yapıp görüşü engelleyeceğinden gözlüklerin içine suyun akıp girmemesine dikkat etmelisin. Bir ağacın yada bir setin arkasına geçip her seferinde buğulandığı için gözlüğü silmek oyun konsantrasyonunu bozacaktır. Kaldı ki saha içerisinde maskeleri çıkarmak yasaktır.

 1. Yanına kağıt havlu al. Maskenin lensleri termal tip olsa dahi buğulanma yapacaktır ve bu durumda kağıt havlu kullanışlı olacaktır; böylece hemen gözlük camlarını silebilirsin. Unutma ki maskeni silmeden önce “ördek pozisyonu”na (çömelme) geçip çarpışmadan uzak durmalısın.
 2. Ayağını sudan korumak için spor ayakkabılar yerine bot veya kaymayan ayakkabılar giymelisin.
 3. Ellerinin üşümesini ve ıslanmasını engellemek için eldiven giymelisin.
 4. Sırılsıklam ortamda paintball oyunu çok sinir bozucu hale gelebilir. Yedek korumalık olarak ekstradan çöp poşetleri almalısın yanına. Bu senin teçhizatını koruyacaktır ve acil durumlarda yağmurluk görevi görecektir. Büyük saydam plastik torbalar kafayı ve silahı korumak için mükemmel araçlardır. Basit bir şekilde plastik poşetle kaplayıp bantlarla sıkılaştırarak silahını su geçirmez bir silaha dönüştürebilirsin.
 5. Yağmurlu bir günde ateş etmek tipik bir adam indirmeden çok daha farklıdır. HPA(yüksek basınçlı havalı silah) bile kullanırken oluşan namludan çıkan dumanın miktarını düşünün. Eğer sahip olma imkanınız varsa elle çekilerek mermi doldurması yapan silahtan değilde direkt dolan silahtan edinin. Çünkü elle çekilerek mermi doldurulan silahların içine mermi doldurma sırasında su kaçar ve bozuk atışlara sebep olur. Marmara Paintball’ın sağladığı silahlar direkt dolan silahlardır. Zaten dolumu biz sizin yerinize de yapmaktayız.
ordu paintball oyna
ordu paintball oyna
Paintball Hangi Mevsimde Oynanır?

Paintball oynamak için herhangi özel bir mevsim yoktur. Adrenalin tutkunları kışın daha zevkli olduğunu iddia etmektedir. Ayrıca kışın terlemeden dolayı vücut çabuk ısındığı için oynarken ısı dengesi olduğu da bilinmektedir. Yazın ise sıcaklıktan dolayı daha fazla terleme olmaktadır. En uygun mevsimlerin bahar ayları olduğunu söyleyebiliriz.

Arkadaş veya gruplarınızla beraber günün her saati, gece ya da gündüz demeden, hafta içi ya da hafta sonu, yazın veya kışın paintball oynamanız mümkündür. Dolayısıyla özel bir zaman dilimi yer almamaktadır. Ancak oynayacağınız firmanın çalışma saatleri, açık olup olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Bunun dışında paintball her mevsimde oynanır.

Diyelim ki genç bir arkadaş grubunuz var. O zaman sizin için özellikle kış akşamları uygun olabilir. Hem hareketlerinizle beraber ısı dengenizi sağlayabilirsiniz, hem de uzun kış gecelerini iyi bir şekilde değerlendirebilir ve enerjinizi tam anlamıyla atabilirsiniz.

Okul olarak mı geleceksiniz? O zaman sizin için en uygun zamanın bahar aylarında hafta içi gündüz saatleri en uygun vakit diyebiliriz.

Paintball Sporunun Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam için küçükten büyüğe her bireyin hayatında spor olmalı. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz sporun sadece bedenimize değil ruh sağlımıza etkisi çok büyüktür. Spor yapan bireylerin her şeye daha pozitif, iyimser ve mantıklı baktığı bilinen bir gerçektir. Bu yüzden hayatında spor olan bireylerin mutlu olmak için her zaman bir sebebi bulunur. Spor yapan bireyler güne her zaman daha dinç başlarlar ve bedenlerinde dinamik bir görüntü vardır. Eğer spor yapmıyorsanız onu hayatınıza almak için daha fazla geç kalmayın. Spor hayatınıza girdikten sonra her geçen gün yaşam kalitenizin arttığını hissedeceksiniz.

Paintball Faydaları Nelerdir?

Spor yapmak kalp, damar ve akciğer hastalıklarının ortaya çıkmasını; eğer bu tür hastalıklarınız varsa ilerlemesini engeller. Kalp riski oranını yarı yarıya azaltır. Spor sayesinde kalbe giden damarlardan daha fazla oksijen geçer ve damarların tıkanma riskini azaltır. Düzenli spor sayesinde kalp kasları zamanla güçlenir ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların önüne geçer. Kan basıncı yüksek veya düşük olan bireylerin düzenli egzersizler yapmasıyla kan basıncı daha kolay dengelenir.

Dikkat Edin!

Fakat sporun bu kadar faydası varken yanlış ve yaşa uygun olmayan türde yapılması zaman zaman zararları da beraberinde getirebilir. Yaşlı bireyler kendilerine ağır gelecek spor ve egzersizlerden kaçınmalı daha sakin ve az tempolu sporlara yönelmelidirler. Her yaşın kendine uygun birçok spor türü vardır. Bireyler yaşlarını, kapasitelerini ve sağlık durumlarını göz önüne alarak kendilerine uygun bir dal seçmelidirler. Düzenli egzersiz yapan şeker hastalarının, hastalıklarının ilerlemesinin durduğu görülür. Egzersiz insüline olan direnci azaltır ve şeker hastalarına büyük ölçüde yardım eder.

Sporun bedenimize olduğu gibi ruhumuza ve psikolojimize iyi gelen pek çok etkisi vardır. Spor yapmak her bireyin kendine olan özgüvenini ve toplum içindeki girişkenliğini arttırır. Özellikle küçük yaştaki çocukların spora başlaması kişilik gelişimi ve karakter oturması açısından çok faydalı olacaktır.

Özgüven ve Sorumluluk

Birçok araştırmada görüldüğü gibi sporla uğraşan bireylerin stresle başa çıkabilme becerisi daha yüksektir. Kaygı seviyeleri daha düşük olur ve karamsar düşüncelere karşı uzaklaşma görülür. Sporun kazandırdığı bu özgüven sayesinde arkadaş edinebilme yetisi artar. Bireyler toplumda kendilerini ifade etmekten çekinmez ve düşüncelerini rahatça dile getirir. Spor aynı zamanda sorumluluk almanızı da sağlar. Özellikle takım halinde yapılan sporlarda sorumluluk alma, takım arkadaşlarıyla uyum içinde olma, takım ruhuna sahip olma üst düzeydedir.

Paintball Takım Ruhunu Aşılar

Önceden çalışanlara takım ruhunu  aşılayabilme amacıyla oynatılan paintball bu sporlardan biridir. Günümüzde pek çok grup, takımlar oluşturarak bu sporu yapmayı tercih etmektedir. Çünkü paintball spor yaptırırken eğlendiren bir aktivitedir. Karşılıklı iki takım arasında oynanan paintball, önemli olanın sadece bireyin kişisel başarısı değil, takım arkadaşlarına faydalı olabilmek, onlarla uyum içinde olabilmek ve sadece kendini değil takımını düşünmek yani takım ruhuna sahip olmak olduğunu oyunculara aşılar. Oyun süresince eğlenceyle beraber oyuncuları stresten uzaklaştırması adrenalini doruklara çıkarması ve takımca hedefe ulaşma arzusu paintballun tercih sebeplerinden bazılarıdır.

Paintball gibi bireylerin kişisel yönden eksiklerine göre gelişmesini sağlayacak birçok spor vardır. Paintball takım ruhunu aşılama açısından faydalı olarak görülen bir örnektir. Ama asıl önemli olan ne ile ilgili olursa olsun hayatımızda sporun bulunmasıdır. Spor sağlıklı yapar, dinç tutar, insana kendini iyi hissettirir birçok hastalığı bizden uzak tutar, ruhsal olarak pozitif etki yaratır. Yani spor hayatımızın olmazsa olmazıdır, spor her şeydir.

Paintball Bir Kişinin Sağlığını Nasıl Etkiler?

Spor yapmak insanlara gerçekten iyi gelmektedir. Jimnastiğe gitmeye üşenen kişiler için denemeye değer bir spor varsa o da paintball sporudur. Bu ekstrem spor ortaya çıkalı çok olmamıştır fakat hemen hemen isteyen herkes bu sporu icra edebiliyor. Sahaya çıkmak için gereken şeyler sadece bir kaç koruyucu ekipman ve silahtır.

Bazı insanlar, mermilerin çok hızlı hareket ettiğini ve bunun sonucunda kişilerin yaralanma riski olduğunu düşündüğü için bu tarz bir sporu güvenli bulmayabilirler. Bu inanışın aksine paintball sporu, basketbol ve futbol gibi çok yapılan spor dallarından daha güvenlidir.

Rakiplerin üzerine farkedilmeden gidebilmek ve sonrasında saldırmak veya geri çekilmek için koşmak zorunda olmak kişinin bu fiziksel aktivitede kalori yakmasını sağlar. Ortam hep aynı olduğu için bir çok kişinin sıkıcı bulduğu koşu bandında koşmaktan çok daha iyi bir aktivitedir.

Paintball küçük veya büyük alanlarda oynanabilir. Bütün bu koşmalar ise, kişinin kilo vermesine yardımcı olacak ve ter atmasını sağlayacaktır. Çalışmalar gösteriyor ki bazı egzersiz programları belli bir süre geçtikten sonra etkisini yitiriyor. Bu ekstrem sporunu egzersiz programına dahil etmek tekrardan kilo verebilmeyi sağlar.

Paintball Sporunun Sağlığa Etkisi Nedir?

Koşmak diğer kardiyo egzersizlerinden daha fazla kalori yakılmasını sağlar ve vücudu aktif tutarak metabolizmanın hızlanmasını yardımcı olur.  Ayda iki kez gibi belli aralıklarla veya hafta sonları paintball oynayarak kişiler daha hızlı kalori yakar ve bu yolla  kilo almadan bir çok şeyi rahatlıkla yiyebilirler.

Paintball bir takım oyunudur ve bir takımın parçası olarak rakiplerini yenmek gibi güzel bir his yoktur. Egzersiz insanın ruh sağlığına da iyi gelir çünkü çikolata yemenin  yaptığı etki gibi egzersizler de beynin endorfin hormonu salgılamasını sağlar. Ayrıca bu spor, enerji açığa çıkardığı için uyumanıza da yardımcı olacaktır.

Herhangi bir türde egzersiz yapmak insan sağlığı için faydalıdır. Yüksek tansiyon, kalp krizi, depresyon ve bir çok çeşit kanserden korunmak için egzersiz yapmanın yararlı olduğu herkesçe bilinir.

Paintball Kimler Oynayabilir?

Paintball oynamak için astım, kalp hastalığı veya kalp yetmezliği, tansiyon ve şeker gibi sağlık açısından herhangi bir problemin olmaması gerekiyor. Bunların dışında erkekler, bayanlar ve çocukların boya topları ile oynanan bu sporu icra etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Her kesimden amatör veya profesyonel sporcular paintball oynayabilir.

Paintball Oynamak İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

Sağlık sorunları dışında herhangi bir problemi olmayan herkes paintball oynayabilir. Engelli arkadaşlarımız da bu kesimin içerisindedir. Saha içerisinde yardımcı olan ekibimiz engelli kardeşlerimize uygun siper alanını belirleyerek buradan paintball oynatabilirler. Koşmanıza ya da aşırı hareket edilmesine gerek kalmadan herkes bu aktiviteyi rahat bir şekilde yapabilir.

Paintball Maskesi Buğu Yapar mı?

Paintball maskesi kırılmaz bir camdan oluşmaktadır. Bu camın kırılmama garantisi paintball boyalarına karşıdır. Kaskın etrafı plastik ve deliklidir. Delikli olmasının sebebi maske içerisinde hava sirkülasyonunun devamlılığını sağlamaktır. Hava sirkülasyonu sağlayarak kafaya geçirilen kask ile hem daha rahat nefes alınır hem de buğu yapmasının önüne geçilir.

Paintball maskesinin ön tarafında görüşünüzü sağlayan cam bir yapı vardır. Oyun başladıktan sonra özellikle soğuk havalarda bir buğulanma söz konusu olablir. Çünkü vücudun terlemeye başlamasıyla soğuk olan maskenin camı sıcak olan nefes ve terle tepkimeye girer ve buğu yapabilir. Bunun için yapılması gerekenler vardır.

Maskenin Buğu Yapması Nasıl Önlenir?

Firmalar bunun için genelde özel buğu önleyici spreyler kullanmakta ve etkili olmaktadır. Camın iç tarafında sıkılan buğu önleyici spreyler sayesinde buhar miktarı azalır ve görüş mesafesi artar.

Marmara Paintball da maskeleriniz için özel spreyler kullanmaktadır. Böylece oyuna daha rahat konsantre olabileceğiniz bir oyun ortamı oluşturmaktayız.

Engelli Arkadaşlar Paintball Oynayabilir mi?

Paintball oynamak için astım, kalp hastalığı veya kalp yetmezliği, tansiyon ve şeker gibi sağlık açısından herhangi bir problemin olmaması gerekiyor. Bunların dışında erkekler, bayanlar ve çocukların boya topları ile oynanan bu sporu icra etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Her kesimden amatör veya profesyonel sporcular paintball oynayabilir.

Paintball Oynamak İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

Sağlık sorunları dışında herhangi bir problemi olmayan herkes paintball oynayabilir. Engelli arkadaşlarımız da bu kesimin içerisindedir. Saha içerisinde yardımcı olan ekibimiz engelli kardeşlerimize uygun siper alanını belirleyerek buradan paintball oynatabilirler. Koşmanıza ya da aşırı hareket edilmesine gerek kalmadan herkes bu aktiviteyi rahat bir şekilde yapabilir.

Paintball Nedir?

Bir spor dalı olan Paintball, karşılıklı iki takımın belirli bir senaryo dahilinde, kapalı ya da açık bir alanda, kurallara bağlı olarak, birbirlerini boya toplarıyla dolu işaretleyicilerle vurmasıdır. Vurulan oyuncular başlangıç noktasına geri dönerken, devam eden sporcular oyun senaryosu kapsamında amaçlarına uygun bir şekilde hedeflerine doğru ilerler.

Paintball Nedir Kısaca

Kısaca tanımlamak gerekirse paintball, belirli sayıdaki grupların rakiplerini, işaretleyiciler, yani paintball silahı ile üzerlerinde boya toplarını patlatarak elemesi ve hedeflerine ulaşmasıdır. Oyun kuralları dahilinde hedefine ulaşabilen grup skor olarak üstünlük sağlar. Bir sonraki oyun herkesin başlangıç noktasına geçmesi ve hakemin düdüğü ile tekrar başlar.

İngilizcede Paintball Ne Demek?

İngilizcede ‘paint’ yani boya, ‘ball’ yani top kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir oyun olan paintballboya topu anlamına gelmektedir. Türkçe içinde her ne kadar ‘Boya Topu’ olarak geçse de anlamca pek bir geçerliliği ve kullanışlılığı olmadığı için Türkiye’de de daha çok ‘paintball’ olarak anılmakta ve oynanmaktadır.

Sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesinde de bu isimle anılan bu spor, gün geçtikçe daha çok kıtaya ve ülkeye yayılmakta ve popülerliği artmaktadır. İngilizce olarak anılmasının sebebi de bu oyunun Amerika’da ortaya çıkması ve gelişmesidir. Popülerliği sadece Amerika ile sınırlı kalmayıp Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarına da yayılmıştır.

Paintball Tarihçesi

1960’lı yılların ortasında ABD’de Nelson Paint Şirketi’nin kurucularından olan Charles Nelson paintball konseptini icat etmiştir. Ormancıların kereste çıkarılacak ağaçları işaretlemede kullanabilecekleri birçok cihazı patentleyen Nelson, bu cihazların akarsuların karşısındaki ağaçlar gibi uzak mesafeleri işaretlemede yetersiz kalması üzerine paintball silahını ve boya toplarını icat etmiştir.

ilk paintball silahı

İlk Paintball İşaretleyicisi – ® Marmara Paintball

Paintball silahının işaretleyici olarak anılmasının sebebi de bu tarihlerdeki ihtiyaçlardan kaynaklanmaktadır. Nelson, işaretleyicilerden çıkacak olan plastik peletleri geliştirmiştir. Daha sonra bunları kaplayan jelatin kapsüller icat etmiş ve içlerine boya enjekte ederek türünün ilk örneğini ortaya çıkartmıştır.

Paintball her ne kadar 1960’lı yıllarda icat edilse de ilk paintball oyunu neredeyse 21 yıl sonra, 1981 yılının Haziran ayında New Hampshire yakınlarında 12 kişinin bir araya gelmesiyle oynanmıştır. Bir ihtiyaç üzerine doğan bu icadın popüler bir spor dalı olacağını kim düşünebilirdi ki?

İngilizcede Paintball Ne Demek?

Bir spor dalı olan Paintball, karşılıklı iki takımın belirli bir senaryo dahilinde, kapalı ya da açık bir alanda, kurallara bağlı olarak, birbirlerini boya toplarıyla dolu işaretleyicilerle vurmasıdır. Vurulan oyuncular başlangıç noktasına geri dönerken, devam eden sporcular oyun senaryosu kapsamında amaçlarına uygun bir şekilde hedeflerine doğru ilerler.

Paintball Nedir Kısaca

Kısaca tanımlamak gerekirse paintball, belirli sayıdaki grupların rakiplerini, işaretleyiciler, yani paintball silahı ile üzerlerinde boya toplarını patlatarak elemesi ve hedeflerine ulaşmasıdır. Oyun kuralları dahilinde hedefine ulaşabilen grup skor olarak üstünlük sağlar. Bir sonraki oyun herkesin başlangıç noktasına geçmesi ve hakemin düdüğü ile tekrar başlar.

İngilizcede Paintball Ne Demek?

İngilizcede ‘paint’ yani boya, ‘ball’ yani top kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir oyun olan paintballboya topu anlamına gelmektedir. Türkçe içinde her ne kadar ‘Boya Topu’ olarak geçse de anlamca pek bir geçerliliği ve kullanışlılığı olmadığı için Türkiye’de de daha çok ‘paintball’ olarak anılmakta ve oynanmaktadır.

Sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesinde de bu isimle anılan bu spor, gün geçtikçe daha çok kıtaya ve ülkeye yayılmakta ve popülerliği artmaktadır. İngilizce olarak anılmasının sebebi de bu oyunun Amerika’da ortaya çıkması ve gelişmesidir. Popülerliği sadece Amerika ile sınırlı kalmayıp Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarına da yayılmıştır.

Paintball Tarihçesi

1960’lı yılların ortasında ABD’de Nelson Paint Şirketi’nin kurucularından olan Charles Nelson paintball konseptini icat etmiştir. Ormancıların kereste çıkarılacak ağaçları işaretlemede kullanabilecekleri birçok cihazı patentleyen Nelson, bu cihazların akarsuların karşısındaki ağaçlar gibi uzak mesafeleri işaretlemede yetersiz kalması üzerine paintball silahını ve boya toplarını icat etmiştir.

ilk paintball silahı

İlk Paintball İşaretleyicisi – ® Marmara Paintball

Paintball silahının işaretleyici olarak anılmasının sebebi de bu tarihlerdeki ihtiyaçlardan kaynaklanmaktadır. Nelson, işaretleyicilerden çıkacak olan plastik peletleri geliştirmiştir. Daha sonra bunları kaplayan jelatin kapsüller icat etmiş ve içlerine boya enjekte ederek türünün ilk örneğini ortaya çıkartmıştır.

Paintball her ne kadar 1960’lı yıllarda icat edilse de ilk paintball oyunu neredeyse 21 yıl sonra, 1981 yılının Haziran ayında New Hampshire yakınlarında 12 kişinin bir araya gelmesiyle oynanmıştır. Bir ihtiyaç üzerine doğan bu icadın popüler bir spor dalı olacağını kim düşünebilirdi ki?

Paintball Pandemi Döneminde Açık Mı?

Son bir yıldır pandemi dolayısıyla hepimiz evlerimize kapandık. Alıştığımız sosyal ortamları ve aktiviteleri özledik. Bunlardan biri de son derece eğlenceli olan paintball oyunuydu. Tekrar gerçekleştirmek istediğimizde kafamızdaki en büyük sorulardan biri Paintball pandemi döneminde açık mı? oldu. Hijyen konusunun pandemi döneminden önce de önemseyen sporlardan biri olan Paintball ile ilgili kafamızdaki soru işaretlerini bu yazımızda aydınlatmaya çalışacağız.

Herkesin severek oynadığı paintball ve özellikle strateji geliştirme konusunda destekleyicidir. Paintball sahaları, ormanın içinde sosyal mesafenin kolaylıkla sağlanabildiği yerlerdedir. İstediğiniz arkadaş grubuyla gelebilirsiniz. Oyunun yanı sıra piknik yapıp temiz hava alabileceğiniz sahalarımızda, tuvaletlerden tutunda ortak kullanılan tüm alanları özel şekilde dezenfekte edilmektedir.

Paintball araç-gereçleri de en ince detaylarına kadar hijyenik olması için oyundan önce ve sonra özel işlemlerle temizlenmektedir. Yapılan araştırmalara göre evlere kapandığımız bu sürede açık alanda yapılan sporların stresimizi atmamız için destekleyici olduğu belirtilmiştir. Her zaman eğlencesiyle ve yüksek hareket kapasitesiyle sevilen bir spor olmaya devam etmektedir.

Paintball Kıyafetleri Ne Kadar Temizdir?

Paintball kıyafetleri de diğer tüm malzemelerin geçtiği işlemlerden geçirilerek yüksek sıcaklıkta temizlenerek kurutulmaktadır.  Oyunun bir parçası olan Paintball kaskı da sizi  oyun sırasında yaralanmaktan ve temastan korur.  Kaskın altına dilediğiniz gibi maskenizi rahatlıkla takabilirsiniz.

Paintball Büyükçekmece sahamız ve diğer tüm sahalarımızda gerekli hijyen kurallarına uymanız için uyarılar yapılıyor.  Görevli arkadaşlarımız tarafından yapılan yönlendirmelerle en hassas şekilde önlemlerimizi sürdürüyoruz. Spor yapmanızı ve eğlenmenizi sağlayan Paintball’ dan daha fazla ayrı kalmanıza artık gerek yok. Bu dönemde stresinizi atıp temiz hava alabileceğiniz en güzel etkinlik için tüm sahalarımız sizleri bekliyor.

Paintball İçin Grup Halinde Önceden Randevu Alınabilir Mi?

Paintball’ın nasıl oynandığını bir önceki Paintball Nasıl Oynanır? yazımızda incelemiştik. Grup halinde oynanan oyunun, kaç kişiden oluştuğu değişiklik göstermektedir.  Kurallara ve senaryolara bağlı kalarak oynandığında eğlencenin arttığı oyun için en çok sorulan sorulardan biri de “Paintball için grup halinde önceden randevu alınabilir mi?” olmaktadır.

Bireysel katılımlarda, saha içinde oluşturulan gruplar kendi arasında sıkıntı yaşayabilir. Bu sıkıntıları önlemek için paintball sahasına kendi takımınızı oluşturarak gelmeniz avantaj olabilir.Bu durum, uyumlu olmanızı sağlar yani arkadaşlarınızla geldiğinizde paintball daha eğlenceli geçer.

Paintball oyununa arkadaş grubunuzla gelebileceğiniz gibi öğrencilerinizden oluşturduğunuz bir ekiple de katılım sağlayabilirsiniz. Lise ve üniversite arkadaşlarınızla unutamayacağınız anlar yaşarken, takım halinde hareket etme becerinizi de geliştirebilirsiniz.

Paintball İstanbul sahalarımızda bulunan piknik alanlarında piknik yapabilir ve doğayla iç içe zaman geçirerek, unutamayacağınız anlar yaşayabilirsiniz. İstanbul içerisinde bulunan sahalarımıza gelmek için önceden randevu oluşturmanız yeterli olacaktır. En çok merak edilen sorulardan biri de İstanbul dışından Paintball oynamaya gelinebilir mi? olmuştur. Gelin Bu soruyu birlikte cevaplayalım.

Şehir Dışından Randevu Alınabiliyor mu?

Paintball İstanbul, şehirde yapılabilecek en eğlenceli aktivitelerden biridir. Arkadaş çevrenizle geldiğiniz tatilde eğer eğlenceli bir etkinlik arıyorsanız doğru adrestesiniz. İstanbul’un güzel doğasının içindeki sahalarımızda bol bol oksijen alırken, oyunu oynayabilirsiniz. Şehir dışından alacağınız randevularda ekip sayınızı doğru oluşturmalı geleceğiniz günü netleştirmeniz yeterli olacaktır.

Paintball Geçerli Vurulma Kuralı Nedir?

Her oyunun kuralı olduğu gibi Paintball sporununda bazı kuralları vardır. Oyun içinde bu ciddi kurallara uymadığınız takdirde diskalifiyeye kadar varan kötü sonuçlara maruz kalabilirsiniz. Eğlenmeye gittiğiniz bir yerde  böyle mutsuz bir sonuçla karşılaşmak istemezsiniz. Bu yüzden paintball oyununu kurallarına göre oynamanız, mükemmel şekilde eğlenmenizi sağlayacaktır.

Paintball ile ilgili kuralları daha önce Paintball Kuralları Nedir?” yazımızda incelemiştik. Peki, genel Paintball kurallarının yanı sıra vurulanın oyundan çıktığı basit mantığıyla oynanan oyunumuzun, vurulma kurallarını merak ediyor musunuz? Cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre. Bakalım Paintball sporunda her vuruş bir vurulma olarak kabul ediliyor mu?

Paintball’da Her Vuruş, Vurulma Sayılır Mı?

Paintball oyununda, oyuna başlamadan önce baş hakemin işaretini beklemeniz gereklidir. Baş hakemin işaretinden önce ateş etmeniz tehlikelidir. Bu durumda ateş edildiğinde vurulma sayılmaz. Ateş eden oyuncu ceza alabilir.

Paintball oyununda geçerli vurulma olabilmesi için paintball mermisinin direkt temas etmesi gerekir. Sıçrayan boya ve mermiler vurulma sayılmaz. Vurulma sayılabilmesi için boya kapsülünün direk  ayak, el, vücut veya kaskınızda patlaması gerekir. Silahı havada olan bir oyuncunun vurulması, vurulma sayılmaz ve oyun içinde bu durum da hakem sizi diskalifiye edebilir.

Oyunculardan biri oyunu durdurmak istediğinde ya da baş hakem oyunu durduğunda yapılan atışlar vurulma sayılmaz. Tam olarak hakemin başlama işaretini beklemeniz gerekir. Eğer oyunda kendi silahınızdan çıkan boya yüzünden işaretlendiyseniz, bu vurulma sayılamaz. İki oyuncu aynı anda birbirini vurduysa, bu durumda baş hakemin görüşü önemlidir. Kimin vurulduğuna hakem karar verir.

Paintball’da Nasıl Oyun Kazanılır?

Her oyun gibi paintball oynarken de kazanma iç güdümüz harekete geçer. Ama her oyunda olduğu gibi paintball’da da taktik geliştirmeden önce oyunu ve kurallarını iyi bilmemiz gereklidir. İyi bir paintball oyuncusu olmanın ilk koşulu budur. Daha sonra var olan taktikleri geliştirebilir ve kendi taktiklerinizi uygulayabilirsiniz.

İlk defa oynayacaklar ve kendini geliştirmek isteyenler için paintball kazanma yöntemlerini sıralarsak;

Oyun İçinde Aktif Olun

Ağır tempoda, ağır aksak oyunu sürdürmeyin. Aktif olun ve oyun içinde sürekli mevzi değiştirin. Diğer oyuncuların hareketlerini takip edin. Oyun boyunca aynı mevziden atış yaptığınızda, yerinizin gizliliğini de kaybetmiş olursunuz bu yüzden sürekli mevziler arasında kendinize yeni mevzi bulun.

Profesyoneller Oyun Sahasını İyi Tanır

Başlığımızdan da anlaşılacağı gibi profesyoneller oyun sahasını iyi tanır. Sahanın her alanını her mevziyi ezberleyin ve gözlem yapın. Kendinizi gizleyeceğiniz ya da atış yapacağınız mevzileri ezberleyin.

Kahramanlar Yalnız Ölür!

Paintball bir takım oyunudur. Bu yüzden takımınızla uyum içinde oynayıp, strateji geliştirmeniz sizi başarıya götürür. Çılgınca kahraman olmaya ve  bayrağı kapmaya çalışmanız sizi kötü sona yaklaştırabilir. Takım içinde kalın ve sakince hareket edin.

Hızlı Düşün Doğru Karar Ver

Paintball oynarken hızlı düşünüp plan yapmanız gerekebilir. Bunu sağlamak içinde takım arkadaşlarınızla iletişim halinde kalın. Doğru karar verebilmek için ekim ruhundan yararlanabilirsiniz.

Silahınız En İyi Dostunuz, Onu Tanıyın!

Silahınızı iyi tanımanız ve kullanmayı bilmeniz, bir sıfır oyuna galip başlamanızı sağlar. Ateş etmeden önce mutlaka hedefi görmeniz gerekir. Yani en basit tanımıyla gez, gör, arpacık kuralını uygulayın. Rastgele ateş etmeniz yerinizin görünmesini ve en önemlisi amatör olduğunuzu gösterir. Doğru atış Paintball oyununu kazanmanın en önemli unsurudur.

Paintball’da Takımların Görevi Nelerdir?

Paintball oyunu belli kuralların yanında bazı temel senaryolara bağlı kalınarak oynanan bir oyundur. Kurallara ve oyunun nasıl oynandığına dair bilgilere daha önceki yazımızda değinmiştik. Oyun üzerine üretilmiş belli başlı senaryolar bulunmaktadır. Bu senaryolarda da takımların belli başlı görevleri vardır. Ama her zaman değindiğimiz gibi her takımın en önemli görevi kurallara uymaktır.

Kurallara uyduktan ve görevleri öğrendikten sonra zevk alacağınız paintball sporunda, her takım ortada veya köşede bulunan bayrağı kapmaya çalışır. Temel görev ya da senaryo bunun üzerine kurulu olsa dahi başka başka senaryolar üretilebilir. Paintball asla tek bir senaryoya bağlı kalarak oynanmayan renkli bir oyundur. Hatta oyunu profesyonelce öğrenmeye başladığınızda siz de bir senaryo yazabilirsiniz.

Paintball’da oyuncuların görevi senaryolara göre değişir. Senaryoları incelemek isterseniz “Paintball Senaryoları Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz. Her grubun hemen hemen oynadığı savunma- saldırı oyunu üzerinden görevleri incelersek de şöyledir.

Savunma- Saldırı Oyunu

Savunma-Saldırı oyununa başlamadan önce baş hakem tarafından senaryo anlatılır. Sahaya girdiğinizde, sahanın ortasında  savunma takımının koruması gereken bayrak konumlandırılmıştır. Savunma takımının görevi, saldırı takımına 15 dakika boyunca bayrağı kaptırmamaktır. Bu sırada saldırı takımının görevi ise 15 dakika içinde bayrağı alıp  kendi alanına götürmektir. Eğer 15 dakika boyunca savunma takımı bayrağı korursa kazanır. Ama aksi olursa ve 15 dakika içinde saldırı takımı bayrağı alırsa oyunu kazanan saldırı takımı olur. Oyun bittiğinde baş hakem tarafından saldırı ve savunma takımı yer değiştirir.

Paintball, her oyuncu centilmen ve kurallara uyumlu olursa oldukça eğlenceli bir spordur. Farklı senaryolar ve görevlerle de onu daha da eğlenceli bir spor haline getirir.  Paintball Fiyatı açısından da bir çok oyundan daha ekonomik ve ulaşılabilirdir. Siz de oyunda daha fazla profesyonellik kazanmak istiyorsanız, kendi ekibinizi oluşturarak en kısa sürede rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

Paintball Güvenlik Kuralları Nelerdir?

Paintball oyun kurallarını daha önceki yazımızda detaylı şekilde incelemiştik.  Bu yazımızda da uymamızın sağlığımız için zorunlu olduğu güvenlik kurallarını göreceğiz. Paintball oyununa yeni başlayanlar ve profesyoneller için uymamızın zorunlu olduğu paintball güvenlik kurallarını sıralarsak;

 1. Paintball oyununa başlamadan önce baş hakem oyun kurallarını ve güvenlik kurallarını bize sıralar. Baş hakemin tüm yönlendirmelerini dikkate almak zorunludur.
 2. Oyun sırasında size verilen kıyafetleri tam takım giymeniz zorunludur. Kıyafetler teni açık bırakmayacak şekilde koruyucu olmalıdır.
 3. Oyun bitmeden ve oyun alanından çıkmadan kesinlikle kaskınızı ve maskenizi çıkarmamanız gerekir.  Pandemi kuralları çerçevesinde de ekstra maske takmak zorunda kalabilirsiniz. Bu konuda da kurallara uymanız zorunludur.
 4. Paintball oyununda oyuncular birbiriyle fiziksel temas kuramaz. Paintball kesinlikle centilmenlik çerçevesinde oynanması gereken bir oyundur.
 5. Silahını yukarıya kaldırmış oyuncuya atış yapılamaz. Bu kural oyuncu, oyundan çıktığında ve aksi bir durum yaşandığında yapılır.
 6.  5 metreden daha yakın atış yapılamaz! Bu çok tehlikeli ve yasaktır. Kapsül hızı ortalama 80-100 km/saat’dir.
 7.  Hakeme şaka amaçlı ya da başka bir amaç güdülerek ateş edilemez ve bu yasaktır.
 8.  Paintball’ da vurulan oyuncu vuruldum diye bağırarak oyunun başına döner, bu sırada hakem oyuncuyu yönlendirir.  Ateş etmek yasaktır.
 9. Oyundan vurularak çıkan ve elenen oyuncunun oyunda taktik ya da bilgi vermesi yasaktır.
 10. Hakem oyunu durdurduğunda oyuncular yer değiştiremez.
 11. Oyun esnasında silah kapsülü biten oyuncu silahını havaya kaldırarak hakemin yerine gider ve şarjörünün değiştirilmesini ister.
 12. Oyun başlamadan önce her takım için bir adet kaptan seçilir ve hakem bu iki kişiyi dikkate alarak iletişim kurulur.
 13. Kurallara uyulmaması durumunda hakem ihtar çeker. Eğer bir takım iki ihtar alırsa -50 puan ceza alır.
 14. Oyun sırasında hatalı davranışlar sergilemeye devam edilirse, maçın sonlandırılmasına kadar giden ceza verilir.
 15. Eğlenceli ve sağlıklı bir oyun geçirmeniz için tüm paintball güvenlik kurallarına uymanız gerekir.
Paintball Sporunda Güvenli Vurma Mesafesi Nedir?

Paintball ile ilgili merak edilen soruları “101 Soruda Paintball” kategorimizde cevaplamaya devam ediyoruz. En merak edilen sorulardan, Paintball taktik ve senaryolarına kadar hepsi bu kategorimiz içinde listelenmektedir. Merak ettikleriniz okuyarak spor hakkında profesyonel bir oyuncu olabilirsiniz.

Daha önceki yazımızda Paintball güvenlik kurallarını tek tek sıralayarak işlemiştik. Bugün bize sıkça sorulan sorulardan biri olan Paintball güvenli vurma mesafesi ne kadardır? sorusunu cevaplayacağız. Paintball oynarken en çok dikkat edilen konulardan biri yaralanmaları önlemektir. Bu yüzden her oyuncu, özellikle paintball sporunu ilk defa yapanlar hakemin yönlendirmelerini uygulamak zorundadır.

Paintball silahından çıkan kapsüllerin namludan çıkış hızı 100 km ve 50 km olarak hesaplanmıştır. Yani demek oluyor ki; paintball silahından çıkan kapsüller, yakın mesafeden atış yapıldığında vücutta kızarıklıklara ya da morluklara neden olabilir. Bu durumu önlemek için de atış mesafe kuralını uygulamak zorunluluğu paintball güvenlik kuralları içinde yer alır. Paintball hakemlerinin bu tarzdaki yönlendirmelerini dinlemek önemlidir.

Paintball oyununda güvenli atış mesafesi 5 metre olarak belirlenmiştir. Bu mesafeden daha yakında oyuncuların birbirini vurması tehlikeli ve yasaktır. Eğer daha yakından bir oyuncuyla karşılaşırsanız ona işaret ederek vuruldun diye bağırabilirsiniz. Hakemin inisiyatifiyle oyuncu vurulmuş kabl edilebilir. Atış mesafesiyle ilgili diğer merak edilenleri de “Paintball Atış Mesafesi Nedir?” yazı dizimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

5 metre ve daha yakın mesafeden rakibinizi vurduğunuzda canı yanabilir ya da yaralanabilir. Eğlenceli bir oyun içinde bu durum motivasyon kırıcı olabilir. Büyük bir paintball sahasında bu tarz kazalara yakalanma riskiniz oldukça düşüktür.

ordu paintball oyna
ordu paintball oyna
Paintball İçin Kondisyon Gerekli Mi?

Spor yapmak hem fiziksel gücümüzün farkına varmamızı hem de yaşamla ilgili strateji yapmamızı sağlar. Özellikle açık havada yaptığımız sporların ruhsal sağlığımıza iyi geldiği yapılan bir çok araştırmayla kesinleşmiştir. Hiç spor yapmayanların kafasında onları engelleyecek çok soru vardır. Bu yüzden bazı insanlar hiç bir zaman spor yapmaya yeltenmezler.

Son yıllarda ilginin yüksek olduğu paintball sporuna başlamak isteyenlerin de sıklıkla dile getirdikleri bir soru vardır. Her spor için belki de ihtiyaç olan fiziksel kondisyonun, paintball için de yeterli olup olamayacağı korkusu bu sorunun ana sebebini oluşturur. Ama bilinmelidir ki kondisyon zamanla oluşabilecek bir şeydir. Tabi hızlı hareket etme, düzenli nefes alma tarzında bazı durumlar için kondisyon avantaj sağlayabilir. Ama takım olarak oynanan paintball için önemli olan takım içerisindeki uyum ve kişinin strateji belirleyebilme yeteneğidir.

Kondisyon, paintball sporunda da sürekli oynadığınızda kazanabileceğiniz fiziksel bir avantajdır. Yüksek kondisyona sahip olduğunuzu düşünseniz dahi takımda birbirinizle iletişim halinde ve organize olmazsanız bu oyunu kazanmanız güçleşecektir. Bu yüzden her zaman takım halinde hareket etmeli ve kurallarına göre bir oyun oynamalısınız.

Strateji yaratmak kadar paintball kurallarına uymak ve oyunun nasıl oynandığını bilmek de işinize çok yarayacaktır. Bunu sağlayabilmek için “Paintball’da Oyun Nasıl Kazanılır?” yazı dizimizi inceleyebilirsiniz.

Paintball Ne Kadar?

Paintball sporuna başlamak istiyenlerin kafasında kondisyon sorusu kadar engelleyici bir soru daha vardır.  Onun fiyatının ne  olduğudur. Eğer siz de paintball’un fiyatını merak ediyorsanız ve pahalı gibi görünen bir spor olduğunu düşünüyorsanız ön yargılarınızı bir kenara bırakın. Paintball ne kadar? sorusunun cevabını alabilmek için ana sayfadaki fiyatlar linkini inceleyin.  Paintball oyununu oynayabilmek için hemen bir rezarvasyon alın. Unutmayın! bekleyerek paintball kondisyonu oluşturamazsınız. Oyun başlamadan ona yetişin!

Paintball Oynamak İçin Eğitim Almak Gerekli Mi?

Bazı sporlara başlamadan önce bir eğitim almamız gerekebilir. Bu da bazı insanlar için motivasyon kırıcı olabilir. Genelde eğitimin zorunlu olmadığı sporlara yöneliriz. Paintball sporuna yeni başlayanlar içinde merak edilen bir konu, bu sporla ilgili daha önceden eğitim almanın zorunlu olup olmadığıdır.

Paintball oynamak için daha önceden eğitim almak gerekli değildir. Oyun için yapmanız gereken tek şey oyundan önce size hakem tarafından verilen bilgileri dinlemeniz ve genel oyun kurallarına uymanızdır. Paintball zamanla öğrenilebilecek ve strateji geliştirilebilecek bir oyundur. Genel senaryolarda oyunu oynadıktan bir süre sonra kendi senaryolarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Oyuna başlamadan önce tek yapmanız  gereken hakemin size anlattığı oyun kurallarını dinlemek ve uygulamaktır. Genel kuralların yanı sıra daha öncede belirttiğimiz gibi güvenlik kurallarına uymakta çok önemlidir. Eğer hala güvenlik kurallarını bilmiyorsanız “Paintball Güvenlik Kuralları Nelerdir?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Beden Eğitimi Dersinde Hem Fiziğinizi Hem Strateji Becerinizi Geliştirin

Paintball için özel bir eğitim almanızın gerekli olmadığını yazımızın girişinde dile getirmiştik. Ama paintball sporunu eğitimin bir parçası haline getirebilirsiniz. Hareket etmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımızın olduğu bu günlerde paintball oynayarak rahatlayabilirsiniz. Özellikle gelişim dönemindeki gençler için paintball eğlenceli bir aktivite olacaktır. Hele ki beden eğitimi gibi sevilen bir dersin ormanda ve açık havada yapılıyor olması da oldukça rahatlatıcıdır.

Paintball etkinlikleri son dönemlerde özellikle genç öğrenci gruplarının tercih ettiği bir spor haline geldi. Yüksek kondisyon kazanılmasında destekleyicidir. Paintball aynı zamanda da öğrencilerin strateji geliştirme becerilerinin artmasını sağlar.

Kendi Kıyafetlerimizle Paintball Oynayabilir Miyiz?

Paintball sporuna gelmeden önce paintball kıyafetini giymek istemiyor olabilirsiniz. Bazı insanlar için kafalarındaki en önemli sorun ortak kıyafet giymenin ne kadar hijyenik olduğudur. Bu yüzden kendi kıyafetleriyle oyuna katılmak isteyenler bunun mümkün olup olmadığını merak ederler. Yazımızda paintball oyununa kendi kıyafetlerimizle katılabiliyor muyuz? sorusunu detaylarıyla inceleyeceğiz. Katılmıyorsak da neden katılamadığımızı hep birlikte öğreneceğiz.

Paintball oyununa  özellikle yeni başlayanlar kendi kıyafetleriyle gelmek isteyebiliyorlar. Bu durumda oyunculara, paintball’un kendine özel bir kıyafet ve malzemesinin olduğunu söylememiz gerekiyor. Oyuna katılabilmek için de bu kıyafetlerin giyilmesinin zorunlu olduğunu da ekliyoruz. Çünkü bunun nedeni; açık havada oynanan ve bir saha oyunu olan paintball’da saklanmak çok önemlidir. Rakiplerinizin sizi yakalamaması için kendinizi kamufle etmeniz gerekir. Bu yüzden de her oyuncu tek tip bir şekilde özel paintball kıyafetlerini oyun başlamadan önce giymelidir.

Hem doğada kamufle olmanız hem de kişisel kıyafetlerinizi boya toplarından korumanız için paintball kıyafetleri tasarlanmıştır. Her vücut tipine ve bedene uygun paintball kıyafetleri oyun sahamızda sizlere verilmektedir. Sizin yapmanız gerekense paintball’a gelirken, sadece kıyafetinizin altına rahat bir eşofman giymeniz olacaktır.

Paintball kıyafetlerinin altına ne giyileceği ile ilgili detaylı bilgilere “Paintballa Giderken Ne Giyilir?” yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz. Paintball’da stratejinin bir parçası olan kıyafetlerinizle oyunda yeterli derecede gizlenir ve oyunun galibi olmak için birini kuralı yerine getirmiş olursunuz.

Kıyafetler Temizlenerek Mi Oyunculara Veriliyor?

Paintball oyunu sonrasında kıyafetler en yüksek derece sıcaklıkta yıkanarak temizleniyor. Bu hijyen kuralı sadece kıyafetler değil tüm paintball malzemeleri için de geçerli bir kural olduğunu belirtmemizde fayda var. Gönül rahatlığıyla size verilen kıyafetleri giyebilir ve malzemeleri kullanabilirsiniz. Kendi kıyafetlerinizle asla oyun sahasına giremeyeceğiniz gibi oyun sırasında da kamuflajı üzerinizden çıkaramazsınız. Bu durum hakem tarafından diskalifiye edilmenize neden olabilir.

Hakemsiz Paintball Oynanabilir Mi?

Paintball sporu da diğer sporlar gibi hakemle oynanmaktadır. Hakemler oyun başlamadan önce ve oyun içinde kuralları oyunculara hatırlatır. Ve kurallara uymayan oyuncuları uyarırlar. Paintball’u ilk defa oynamak isteyenler, birden çok paintball oynayan profesyoneller hakemsiz oyun oynamanın mümkün olup olmadığı sorusunu sorarlar. Hakem olmadan paintball oynanabilir mi? Eğer oynanabilirse, ne gibi sorunlar yaşanabilir mi? yazımızda tüm bu soruları cevaplayacağız.

Eğer daha önce oyunu oynadıysanız ya da paintball kurallarına tüm oyuncuların uyacağına eminseniz tabi ki hakemsiz oynayabilirsiniz. Ama oyuncular birbirine bu konuda güvenmiyorsa, bu durumda oyun içinde bazı anlaşmazlıklar yaşanması olasıdır. Özellikle riskli olan bazı hareketlerin kesinlikle oyun içinde yapılmaması gerekir.

Hakem oyun içinde tarafsız bir kişi olarak objektif bir bakış açısı sunar. Oyuncuların yaşadığı haksız durumların çözülmesinde yardımcı olur. Oyun içinde uyulmayan güvenlik  ve genel kuralların uyulması için oyuncuları uyarır. Yani oyunun düzenli bir şekilde ilerlemesi için hakem oldukça önemlidir.

Hakemsiz Paintball Oynarken Oyunculara Düşen Görevler

Birinci kural oyunun hem güvenlik hem de genel oyun kurallarına tüm oyuncuların uyması gerektiğidir. Aksi takdirde oyunda çıkan bazı sorunlar oyunun eğlencesinin önüne geçer. Daha öncede söylediğimiz gibi oyun sırasında centilmenliği bırakmamanız gerekir. Böylelikle hakemsiz oynan oyunda da hakemli oyunlarda oynadığınız kadar çok eğlenebilirsiniz.

Paintball kurallarını hala bilmiyorsanız ve hakemsiz paintball oynamak için plan yapıyorsanız Paintball Kuralları Nelerdir?” yazımızı kesinlikle okumalısınız. Daha sonra kendinizin ve takım arkadaşlarınızın hazır olduğu bir zamanda hakemsiz oyun için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Takım arkadaşlarınızla iletişim halinde olacağınız her an, oyunda galibiyete biraz daha yaklaşıyorsunuz demektir. Bu yüzden hiç bir zaman iletişimin dışında kalmayın. Stratejilerinizi oyun arkadaşlarınızla paylaşın.

Paintball’a Gitmeden Önce Nasıl Hazırlanmalıyım?

Her oyun gibi paintball oynarken de kazanma iç güdümüz harekete geçer. Ama her oyunda olduğu gibi paintball’da da taktik geliştirmeden önce oyunu ve kurallarını iyi bilmemiz gereklidir. İyi bir paintball oyuncusu olmanın ilk koşulu budur. Daha sonra var olan taktikleri geliştirebilir ve kendi taktiklerinizi uygulayabilirsiniz.

İlk defa oynayacaklar ve kendini geliştirmek isteyenler için paintball kazanma yöntemlerini sıralarsak;

Oyun İçinde Aktif Olun

Ağır tempoda, ağır aksak oyunu sürdürmeyin. Aktif olun ve oyun içinde sürekli mevzi değiştirin. Diğer oyuncuların hareketlerini takip edin. Oyun boyunca aynı mevziden atış yaptığınızda, yerinizin gizliliğini de kaybetmiş olursunuz bu yüzden sürekli mevziler arasında kendinize yeni mevzi bulun.

Profesyoneller Oyun Sahasını İyi Tanır

Başlığımızdan da anlaşılacağı gibi profesyoneller oyun sahasını iyi tanır. Sahanın her alanını her mevziyi ezberleyin ve gözlem yapın. Kendinizi gizleyeceğiniz ya da atış yapacağınız mevzileri ezberleyin.

Kahramanlar Yalnız Ölür!

Paintball bir takım oyunudur. Bu yüzden takımınızla uyum içinde oynayıp, strateji geliştirmeniz sizi başarıya götürür. Çılgınca kahraman olmaya ve  bayrağı kapmaya çalışmanız sizi kötü sona yaklaştırabilir. Takım içinde kalın ve sakince hareket edin.

Hızlı Düşün Doğru Karar Ver

Paintball oynarken hızlı düşünüp plan yapmanız gerekebilir. Bunu sağlamak içinde takım arkadaşlarınızla iletişim halinde kalın. Doğru karar verebilmek için ekim ruhundan yararlanabilirsiniz.

Silahınız En İyi Dostunuz, Onu Tanıyın!

Silahınızı iyi tanımanız ve kullanmayı bilmeniz, bir sıfır oyuna galip başlamanızı sağlar. Ateş etmeden önce mutlaka hedefi görmeniz gerekir. Yani en basit tanımıyla gez, gör, arpacık kuralını uygulayın. Rastgele ateş etmeniz yerinizin görünmesini ve en önemlisi amatör olduğunuzu gösterir. Doğru atış Paintball oyununu kazanmanın en önemli unsurudur.

Paintball Turnuvası Yapılabilir Mi?

Dünya’da ve Türkiye’de hemen hemen bütün spor dallarının turnuvaları ya da ligleri yapılmaktadır. Bu sporcuların hem kendilerini geliştirmeleri hem de etkileşim halinde olmaları için önemli bir sosyalleşme hareketidir. Ülkemizde yakın bir tarihe sahip paintball sporununda bir çok ilde turnuvaları yapılmaktadır. Paintball’u yeni başlayan oyuncuların, profesyonellerin bize sürekli sorduğu sahalarınızda ” Paintball Turnuvaları Yapılabilir mi?” sorusunu bu yazımızda inceleyeceğiz.

Özellikle popüler ve gelişmekte olan sporlar için turnuvalar oldukça önemlive verimlidir.  Sporcular kendilerini geliştirebilirler ve farklı sahalarda oynayarak, oyun içinde çeşitli stratejiler bulabilirler. Paintball’da kesinlikle bu spor dallarından biridir. Turnuvaları oyuncular kendi aralarında düzenlediği gibi federasyon çatısı altında da düzenlenebilir. Tüm branşlarda olduğu gibi Paintball’un da bağlı olduğu bir federasyon vardır. Paintball Sporunun bağlı olduğu federasyon ile ilgili detaylı bilgiye “Paintball Hangi Federasyona Bağlıdır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sahalarımızda paintball turnuvaları yapılabilir mi sorusuna gelirsek. Bizim tüm sahalarımızda tabi ki paintball turnuvaları yapılabilir. Ve daha önce de bir çok grup sahalarımızda paintball turnuvaları düzenlemiştir.Siz de kendi çevrenizden oluşan gruplarla daha lokal bir turnuva düzenlemek istiyorsanız bunu dilediğiniz sahamızda yapabilirsiniz.Okullar arası düzeyde ya da meslek grupları arasında farklı farklı turnuvalar düzenleyebilirsiniz. Daha önceki turnuvalardan deneyimimizle,oyuncuların bu turnuvalardan zevk alarak ve profesyonellik kazanarak ayrıldığını sizlere söyleyebiliriz.

Turnuvalarda Oyun Sahaları Dizaynı Değişiyor Mu?

Gelişmekte olan paintball sporunda özellikle profesyoneller arasında yapılan turnuvalarda daha zor engeller yaratılabiliyor. Bu turnuvaların izlenme zevki de tabi ki bir başka oluyor. Ama amatörlerde kendi aralarında turnuvalar düzenleyebilirler. Yabancı ülke takımlarıyla bile turnuva ayarlayarak sahalarımızda oynayabilirsiniz.

Paintball Sporu Strese İyi Gelir Mi?

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar, çalışma temposu yoğun olanlar, sınav stresindeki öğrenciler, trafikten sıkılanlar bir şekilde streslerini atmak isterler. Bunun en sağlıklı yollardan biri tabi ki spor yapmaktır. Sporun stresi azaltıcı etkisi bir çok bilimsel veriyle kanıtlanmıştır. Peki, paintball sporu da diğer bütün sporlar gibi strese azaltmada yardımcı mıdır? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Açık hava sporu yapmanın vücudumuza iyi geldiğini hepimiz deneyimlemişizdir. Bu sadece küçük bir yürüyüş olsa bile gün içindeki ruhsal dengemizi kazanmamıza faydalıdır. Bedenimize ve fiziksel sağlığımıza iyi gelen sporlardan biri de elbette ki paintball’dur. Hem açık havada hem de grup halinde oynanması stresi önleyerek daha huzurlu olmanızı ve motivasyon kazanmamızı sağlar.

Sınav döneminde olan genç arkadaşlarımız içinde paintball ‘un bir çok açıdan faydası vardır. Kapalı alanda sürekli ders çalışmak bazı kaygı bozukluklarına, özgüven eksikliğine neden olabilir. Ders çalışmaya biraz olsun ara verip paintball oynayarak özgüven kazanılabilirsiniz. Paintball sporunun faydalarından biri de budur. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi edinmek için Paintball Sporunun Faydaları Nedir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Büyük şehirde yaşayanlar için bazen kalabalık, şehir trafiği ve sürekli bir yerlere koşuşturma çabası yorucu olabilir. Dinlenmek için spor mu yapılırmış demeyin! Bir açık hava sporu olan paintball’u oynayarak kendinizi sakinleştirebilir, eğlenerek yorgunluğu ve stresi atabilirsiniz. Piknik alanlarımızda piknik yaparak, temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Paintball Oyununda Fiyat Kampanyaları Yapılıyor Mu?

Paintball oyununun strese iyi gelmesinin bir nedeni de uygun fiyat kampanyaları uygulanıyor olmasıdır. Paintball stresinizi atmak için ekstra yüksek fiyatlar ödeyerek yapacağınız bir spor değildir. Tüm bunların yanında hiç bir ekipmana ekstra ücret ödemeniz gerekmez. Paintball fiyat paketlerimizle ilgili bilgilere ana sayfamızda bulunan “Paintball Fiyatları” kategorisini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Paintball Sahaları Çocuklar İçin Hazırlanabilir Mi?

Daha önce bir çok kez çocuklarımızın oluşturduğu gruplarla paintball sporunu yaptık. Yaş aralıklarını “Paintball Çocuklar İçin Uygun Mudur?” yazısında belirttiğimiz öğrencilerimiz veli ya da öğretmenlerinin gözetiminde maçlar gerçekleştirdi. Bugün çok sık sorulan paintball sahaları çocuklar için hazırlanabilir mi? sorusuna göz atacağız.

Paintball sporu yetişkinler için olduğu gibi çocuklar içinde oldukça eğlenceli bir spordur. Eğlenceli olduğu kadar da aslında eğiticidir. Öncelikle çocuklara ekip halinde davranmayı ve örgütlenmeyi öğretir. Onların, oyun kurma, strateji geliştirme ve uygulama yeteneklerinin gelişmesini sağlar. Aynı zamanda öz güvenlerinin yükselmesi için oldukça önemli bir spordur. Açık havada yapılan bu spor çocukların nefes almasını ve hareket ederek zinde olmasını sağlar. Sınav dönemlerinde çocuklarınızın stres atması gerekebilir.Açık havada paintball oynayarak çocuklar streslerini atarlar.

Son yıllarda bilgisayar oyunları çocukların eve kapanmasına, hareketsiz kalmalarına ve sağlıksız beslenmelerine neden olmaktadır. Özellikle yetişkinlik dönemlerine yakın çocukların sağlıklı büyümeleri için spor çok önemlidir. Bu oyun, sağlıklı büyümeyi destekleyen bir spor olmasının yanında oldukça eğlencelidir. Oyunun bu tarafı çocukların ilgisini çeker.

Çocuklar İçin Eğlenceli Spor; Paintball

Çocuklar paintball’da çok eğlenirler. Bu eğlencenin güvenli olabilmesi için paintball sahaları çocuklar için özel olarak hazırlanabilir. Mevzilerin taşınabilir olması sayesinde aralarındaki mesafeler genişletilebilir. Atış arası mesafeler uzayacağı için de çocukların daha güvenli şekilde paintball oynamaları sağlanmış olur. Ayrıca paintball boyaları, sağlığa zararlı olmayan doğal içerikteki toplardan üretilmiştir. Bu durumda da oyunun her aşamasında çocukların güvenliği desteklenir.

Güzel havalarda çocuklar okul arkadaşlarıyla, sınıfları arasında turnuvalar düzenleyebilirler. Bu yüzden biz de onları desteklemek için en üst düzeyde güvenli sahalar oluşturuyoruz. Çocuklara güzel bir hediye vermek istiyorsanız hemen bir rezervasyon alabilir ve onların eğlenceli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Paintball’da Kampanyalı Fiyatlar Uygulanıyor Mu?

En fazla sorulan sorular arasında olan paintball fiyatları konusunu bu yazımızda inceleyeceğiz. Paintball fiyatları genel olarak diğer açık hava sporlarına bakıldığında oldukça ekonomiktir. Diğer spor dallarının hitap ettiği kesimden daha geniş bir kitlenin oynayabileceği bir oyundur. Paintball oyunu fiyat listesini “Paintball Fiyatları Ne Kadar?” yazımıza bakarak inceleyebilirsiniz. Sizler için oluşturduğumuz paketlerden uygun kendinize uygun olanını seçebilirsiniz. Bunun için sadece paintball grubunuzu oluşturmanız yeterki olacaktır.

Paintball fiyatlarına baktığınızda, herkesin cebine uygun olduğunu göreceksiniz. Bunun yanı sıra eğlenceli olmasının yanında  gün içinde paintball dışında yapabileceğiniz diğer aktivirelerle birlikte fiyatı oldukça ekonomiktir. Yani siz paintball’a geldiğinizde sadece paintball oynamakla kalmazsınız. Aynı zamanda arkadaşlarınızla ya da yakınlarınızla piknik yaparak, doğada yürüyerek tüm günü dolu dolu eğlenceyle geçirebilirsiniz. Tabi ki bunun yanında da

İki Kişi Paintball Oynanabilir Mi?

Paintball bir grup oyunudur. Bu yüzden de iki kişi oynanamaz. Azami olarak 8 kişi oynanabileceğini daha önce  bir çok kez belirtiğimiz paintball ne kadar fazla kişi olursa o kadar da zevkli bir oyun olur. Üst bir sınırın olmadığı paintball takımınızı oluşturup hemen sahalarımızın birinden rezervasyon alabilirsiniz.

Yaz, kış demeden her mevsim oynayabileceğiniz paintball sporunun doğa içinde yapılan bir spor olmasından faydalanın. Bizce sosyalleşmek için başka aktivite aramanıza gerek yok. Paintball tüm alıştığınız sporları size unutturacak adrenalini ve eğlenceyi sağlayacak bir oyundur.

spor yapmış ve kondisyon kazanmış olursunuz.

Paintball Açık Sahada Mı Oynanır?

Paintball ile ilgili bir çok konuyu ele aldığımız soru dizimizde bugün,hiç paintball oynamayanların çok sorduğu “Paintball Açık Sahada Mı Oynanır?” sorusunu cevaplayacağız. Aynı zamanda sahalarımızla ilgili özel bilgiler vereceğiz. Öncelikle yeni başlayacakların paintball sporuyla ilgili fikir edinmesi için sahalarımızın hepsinin açık alanda olduğunu belirtelim. Her biri birbirinden güzel olan ormanların içinde yer alan sahalarımız her kesimden oyuncuya hitap etmektedir.

Paintball sporunun doğasına ve özgünlüğüne uygun olan açık alanda oynanıyor olmasıdır. Özellikle vurma mesafesinin doğru ayarlanabilmesi için sahaların açık alanda olması daha güvenli de bir oyun oynanmasını sağlar. Doğal olarak oluşturulmuş güçlü mevzilerle oyunun adrenalinin artması sağlanır. Daha fazla kişiyle açık alanda yapılan oyunlar paintball tarihine altın harflerle yazılacak nitelikte eğlenceli geçer. Bu yüzden de bütün sahalarımız açık alanlı olarak tasarlanmıştır.

Yani yazımızın ana fikrinden anlayacağı gibi paintball açık alan sahalarında oynanan bir oyundur. Kapalı bir alanda mevzisi olsa da mutlaka açık ve ağaçlıklı alanlarla bağlantısı kurulur. Doğada yapılan bu spor fiziksel olarak vücudunuzun form kazanmasını ve yaşadığınız stresi yenmenizi sağlar. Bu konuda detaylı bilgiye ulaşmak için “Paintball Sporu Strese İyi Gelir Mi?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Hem Eğlen Hem Spor Yap Hem Ruhunu Besle!

Paintball arkadaşlarınızla yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden biridir. Bireysel olarak bir çok yeteneğinizin gelişmesine fayda sağlar. Şüphesiz vücut kondisyonlarını arttırmak isteyenlerin en çok fayda alacağı spordur. Açık alanda olması da, temiz havaya ihtiyacımız olan bu günleri sağlıklı bir aktiviteyle geçirmemizi sağlar.

Paintball Sahaları Özel Olarak Düzenlenebilir Mi?

Paintball sporu için saha büyüklüğü ve siperler büyük önem taşır. Oyunda kişi sayısı ve ne kadar büyük bir alanda oynayacağız oyundan alacağınız zevkin değişmesine neden olabilir. Bu yüzden profesyonel oyuncular daha büyük ve düzenli sahalarda oynamak isterler.

Paintball sahalarının değiştirilebilir olmasını sağlamak için kullanılan siperler taşınabilir olarak düzenlenmiştir. Bu durumda paintball gruplarının isteklerine göre oyunun zorluk derecesinin belirlenmesine olanak sağlar.  Mesela, siperler arası mesafenin uzamasını sağlayarak oyundan alacağınız zevki iki kat arttırabilirsiniz.

Doğru dizayn edilmiş bir paintball sahası, orantılı şekilde düzenlenmiş olmalıdır. Çok fazla nesnenin iç içe geçtiği boğucu sahalar oyuncuların hareket etmesini kısıtlayabilir. Bu durumda oyunun monoton ve zevksiz geçmesine neden olur.  Sahalarda ferah ve dengeli alanlar oluşturmak çok önemlidir. Oyun alanı kişilerin isteğine göre değiştirilebilir.

Paintball oyun sahalarının ormanın içinde olması da oyundan alacağınız zevki arttıran bir unsurdur. Çünkü, doğal olarak ağaçlar arasında gizlenebilir ve daha rahat şekilde oyuna katılabilirsiniz. Bu yüzden sahaların işlevselliği de çok önemlidir. Çok gösterişli olmaması, sade ve oyuncuların en yüksek faydayı sağlayabileceği şekilde dizayn edilmesi gerekir.

Sahaların nasıl tasarlandığı kadar büyüklüğü de oyun içindeki hareket kabiliyetini yükselteceği için çok önemlidir. Paintball sahalarının büyüklüğü nedir? ve Uluslararası standartlar nelerdir? Merak ediyorsanız “Paintball Sahası Kaç Metredir?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Paintball Fiyatları Sahalara Göre Değişiklik Gösterir Mi?

Paintball sahalarında fiyatlar sabit değildir. Ve her firma kendi fiyat listesini düzenleyebilir. Sahayı kendi isteğinize göre düzenlediğinizde sizden ek olarak ücret talep edilmeyecektir.Yani sahaların zorluğu ya da kolaylığı paintball fiyatlarını etkilemez. Paintball paketleri ve fiyatlarıyla ilgili bilgilere, detaylara paintball fiyatları kategorisinden ulaşabilirsiniz. Paintball sahalarının değiştirdiğinizde ekstra ücret alınmayacağı gibi paintball tüm ekipmanların kullanımı da ekstra ücret gerektirmeyecektir.

İki Kişi Paintball Oynayabilir Mi?

Bazı sporlar grup halinde oynanır. Oyunun kuralları başından böyle belirlenir. Futbol, Baseketbol vb. oyunlar gibi Paintball’ da bir grup oyunudur. İki kişi oynanması imkansızdır. Çünkü; grup halinde oynanarak zevk alınan bir oyunu iki kişi oynadığınızda asla zevk alamazsınız.

Paintball’da, özellikle fazla kişi sayısının olduğu oyunlar oldukça eğlencelidir. Ne kadar fazla kişi varsa oyunda o denli uzun sürer. Uzun süren oyunlarda, oyuncuların birbirleri arasındaki mücadele teşvik edicidir. Daha az oyuncuyla oynanan oyunlar tavsiye edilmez ve herkes kolay şekilde yakalanıp vurulacağı için oyun çok çabuk biter. “Paintball Kaç Kişiyle Oynanır?” merak ediyorsanız detaylı bilgiye, bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sahada çok fazla kişinin olması oyunun hareketli geçmesini sağlar. Herkesin sürekli yer değiştiği yakalanmamaya çalıştığı oyun, sizin de çok fonksiyonlu düşünmenizi ve strateji geliştirmenizi sağlar. Yani Paintball’da ne kadar çok kişi o kadar eğlence demektir.  Zaten bu mantığı kavradığınızda oyunu asla iki kişi oynamak istemeyeceksiniz.

Paintball Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Oyunu oynamaya karar verdiniz, takımlarınızı verilen sayıya göre ayarladınız ama paintball fiyatlarının neye göre belirlendiğini mi merak ediyorsunuz? O zaman bu yazı tam size göre! Sizlerin en uygun fiyatlarla eğlenceli dakikalar geçirmesini sağlamak için çalıştığımız fiyat listelerimizi her zaman güncel tutuyoruz.

Marmara Paintball sahalarında fiyatları sizin ihtiyaçlarınıza göre belirliyoruz. Birden fazla özel seçenek sunarak, oyundan en yüksek zevki almanızı sağlıyoruz. Sadece oyun odaklı düşünmüyoruz. Güzel bir gün geçirmeniz için tüm sahalarımızda en iyi düzenlemeleri gerçekleştiriyoruz. Daha detaylı şekilde Paintball Fiyat bilgilerini öğrenmek için de bizi arayabilirsiniz.

Oyunun ruhunu yaşamak, kendinizin farklı yönlerini keşfetmek ve arkadaşlarınızla güzel bir gün geçirmek için Paintball’dan daha ideal bir aktivite düşünemiyoruz. Siz de biliyorsunuz ki eğlence sadece bir telefon uzağınızda!

Paintball Toplarının Özellikleri Nelerdir?

Son yıllarda popülerleşen paintball oyununun belli başlı malzemeleri vardır. Daha önce “Paintball Ekipmanları Nelerdir?” yazısında oyun için gerekli malzemelerden söz etmiştik. Bunlardan başlıcası da oyuna ismini veren paintball toplarıdır. Paintball İçine konulan toplar mermi gibi midirler? Hayır, paintball içine konulan toplar mermi niteliğinde değildir. Ve sağlığınıza önlenemez bir zarar vermez.

Paintball oyununda ana hedef boya dolu kapsüllerin vurulan oyuncunun üzerinde patlayarak renkli izler bırakmış olmasıdır. Bu yüzden her kapsül farklı renklerle doğal boyalar koyularak üretilmiştir. Kapsüller jelatinden, boyalar da su bazlı bitkisel materyallerden imal edilir.

İnsanlara zarar vermediği gibi doğada çözünerek çevreyi de kirletmezler. Paintball oyunundaki silahlarda gerçek silah değil bu topları atabilmek için özel olarak tasarlanmış silahlardır. Bu silahlar oyuncuların kullanabileceği şekilde, otomatik ya da yarı otomatik olarak dizayn edilmiştir.  Peki bu paintball topları nasıl üretilir?

Boya Topu Nedir?

Nitelikli bir boya topu, içindeki materyalin ve jelatinin kalitesine göre farklılık gösterir. En güzel toplar mükemmel yuvarlağa sahiptir. Dolgunun kalınlığı da boya topunun kalitesini belirler. Vuruş anında patlamalarını garanti etmek için çok ince kabukludurlar.

Oyun sırasında hiç bir şekilde çıkmayan kalın ve parlak renkli dolguya sahiptirler. Bu sayede vurulan oyuncuyu tespit etmek kolaylaşır. Yüksek kaliteye sahip toplara mısır nişastası ve metalik pullar da eklenir. Böylelikle vurulan oyuncunun kıyafetinde görülebilir parlaklıkta renkli izler bırakır. Paintball topları gün geçtikçe çevreye verebileceği zararlar en aza indirilerek üretilmiş ve tasarlanmıştır.

Boya Topları Olmadan Paintball Oynanabilir Mi?

Gelişen teknolojiyle birlikte paintball sporu da çok fazla yol kat etmiştir. Özelikle profesyonel olarak bu sporu oynayanlar, oyunun gelişmesi için yeni dinamikler keşfetmek için uğraşırlar. Modern otomatik silahlar ve boya toplarının kaliteli olması için teknik anlamda bu alanda büyük teknolojik gelişmeler yaşanmıştır.

Bu gelişmelerle birlikte daha eğlenceli, doğaya ve insanlara zarar vermeyen oyunlar oynanmaktadır. Bir önceki yazımızda “Paintball Toplarının Özellikleri Nelerdir?” den söz etmiştik. Paintball’a ismini veren bu toplar oyunun eğlenceli geçmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Futbol için paintball topu ne ise paintball için de boya topu o demektedir. Bu yüzden boya topsuz paintball sporu düşünülemez.

Yeni teknolojiyle birlikte bazı silahlar lazer sistemle donatılmış ve oyunlarda buna göre yeniden düzenlenmiştir. Ama lazerli oyunlarda bir çok risk faktörü doğabilir. Öncelikle bu oyunda vurulanı belirlemek oldukça zorlaşacaktır.Lazerli silahlarla oynanan paintball sporunda her şey oyuncuların inisiyatifine ve birbirlerine olan güvenine bağlıdır.

Oyun hakemi de oyun sırasında dikkatli olmak zorundadır. Bu oyunlarda hakemsiz maç yapmak da oldukça zorlaşabilir. Klasik paintball’da saha düzenini istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Boya topuyla oynanan paintball oldukça eğlencelidir. Oyun ne kadar değişirse değişsin bu özelliğinden alacağınız zevki hiç bir şeyden alamazsınız.

Sadece spor yapmanın değil belli başlı becerilerinin de gelişmesini sağlayan boyalı top oyunu, dikkatli olmanızı, ekip halinde hareket etmenizi destekler. Diğer silahla oyunlarda ise bireysel davranışlar oyuncular arasındaki iletişimi bozarak kötü oyun oynamanıza neden olabilir.

Paintball Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Paintball sporu son yılların en çok tercih edilen açık hava sporlarından biridir Bu özelliğinin yanı sıra diğer sporlara göre  ekonomiktir. Peki oyun ücretleri her saha için farklılık gösterir mi, yoksa standart bir fiyat uygulaması mı vardır? Yazımızda paintball fiyatlarının neye göre belirlendiğini inceleyeceğiz. Özellikle yeni başlayan ve oynamak isteyip fiyatına takılan oyuncuları aydınlatmaya çalışacağız.

Boya topları en önemli malzemesi olan paintball sporunun ücretlendirilmesi de bu topların kullanımına göre farklılık gösterir. Bunun yanı sıra Marmara Paintball olarak sahalarımızda hazırladığımız hizmetlerle birlikte bir fiyatlandırma yapmaktayız. Tüm bunlara ek, sadece alacağınız ekstra 100 top üzerinden cüzi bir miktar belirlenmiştir. Paintball Ne Kadar? kategorimizden detaylı fiyat listesini inceleyebilirsiniz.

Bu Ekonomik Sporla Eğlencenin Tadını Çıkarın

Paintball sahalarında arkadaşlarınızla eğlenceli bir oyun oynayabilirsiniz. Bunun yanı sıra da piknik yapabilir, ücretsiz olarak tüm ekipmanlardan faydalanabilirsiniz. Paintball sahalarının bulunduğu güzel ormanlarda doğanın tadını çıkabilirsiniz. Spor yapmak herkese hem fiziksel olarak hem mental olarak iyi gelir. Özellikle spor yapmayı sevmeyen hantal insanları tetikleyen paintball, yüksek kondisyon sağlayacağınız sağlıklı bir spordur. Çünkü sürekli hareket halinde olmanız ve koşmanız oyun içindeki başarınız için çok önemlidir.

Paintball İşaretleyici Nedir?

Paintball işaretleyicileri yani paintball marker boya toplarını fırlatmaya yarayan materyallerden biridir. 9 Eylül saldırılarından sonra özellikle Amerika’da paintball oyuncuları silah tanımlamasının kulağa hoş gelmemesinden dolayı, paintball oyununu sempatik hale getirme amacıyla bu ismi uygun görmüşlerdir.

Aslında bu isim paintball oyununun genel özellikleri için tam isabet olmuştur. Çünkü; işaretleyiciler, gerçek silah düzeneğine benzemeyen tamamen boya toplarının basınçlı bir şekilde uzak mesafeye atışını gerçekleştirmeye yarayan bir düzeneğe sahiptir. Paintball işaretleyicilerinin nasıl üretildiğini merak ediyorsanız ” Paintball Silahı Nasıl Çalışır?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Kısaca anlatmak gerekirse işaretleyiciler mekanik ve elektronik olarak ikiye ayrılmaktadırlar. Mekanik işaretleyicilerinin çalışma düzeneği, tetiğe bastığınız anda devreye girer. Kapak takımı yay vasıtasıyla öne fırlar ve namluda ilerlerken gaz valfini açan iğne tetiklenir. Namludaki havanın genleşme kuvveti  topu yüksek hızlarda dışarı fırlatırken,kapak takımını geri iter. Mekanik işaretleyiciler paintball sporunda oldukça yaygındır.  Özellikle yeni başlayanlar için kullanımı kolaydır ve  bakımı pratik şekilde yapılabilir. Küçük parçalarla elektronik seviyeye çıkartılabilir.

Elektronik silahlara göre de maliyeti oldukça düşüktür. Elektronik silahlar hassas, tutarlı ve hızlı olmasının yanında yüksek maliyetlidirler. Bu yüzden mekanik işaretleyiciler kadar yaygın kullanılmazlar. Oyunların uzun sürmesi ve yağmur, çamur kötü hava şartlarından etkilenmemek için mekanik işaretleyicileri tercih edebilirsiniz.

İşaretleyicilerde Gaz Seçeneği Var Mıdır?

İşaretleyicilerde iki tip gaz seçeneği vardır. Yaygın kullanımı olan karbondioksit, elektronik silahlarda kullanılan hava basıncıdır. Bu iki gazın birbirinden bir farkı yoktur. Hava basıncı performans olarak kusursuz olsa da basınçlı hava tüpleri zor bulunur.  Önemli olan işaretleyicinizi ideal şekilde tetikleyecek uygun gazı kullanmanızdır.

ordu paintball oyna
ordu paintball oyna
Paintball’a Gitmek İçin Servis Hizmetiniz Var Mı?

Paintball tarihi çok eski olan bir spordur ve günümüzde gelişmeye, popülerleşmeye son hızla devam etmektedir. Yüksek kondisyon kazandıran, bunun yanında grup halinde hareket etmeyi ve hızlı düşünüp, çözüm üretmeyi sağlayan bir spordur. Paintball aynı zamanda önceden eğitim almadan da öğrenebileceğiniz pratik bir spordur.Tüm bu bilgilere “Paintball Nedir?” yazımı okuyarak erişebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra  paintball oynamaya karar verdiniz. Ve oyun grubunuzu oluşturdunuz. Hangi sahaya gitmek istediğinizi belirlediniz ama sahalarla ilgili ulaşım sıkıntınızı nasıl çözeceğinizi mi düşünüyorsunuz?

Sahalar size çok uzak gibi görünmesin. Hem şehir merkezlerine yakın hem de daha uzak yerlerde paintball oynayabilirsiniz. Özellikle toplu taşımayla kolay gidilebilecek alanlarda bir çok sahamız bulunmaktadır. Paintball sahalarına kendi aracınızla da kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Paintball sahalarımıza gelirken özellikle İstanbul gibi bir yerde hiç bir şekilde zorlanmazsınız. Çünkü; sahalarımız ana yollar üzerindeki hatlara çok yakın şekilde kurulmuştur.  Zorlanmadan gelebileceğiniz sahalarımızda bu çok eğlenceli oyunu oynayarak harika bir gün geçirebilirsiniz.

Paintball sahalarımız oyundan en yüksek verimi ve eğlenceyi sağlayabileceğiniz şekilde dizayn edilmiştir. Bu yüzden dilediğiniz her sahada paintball’u istediğiniz ölçüde oynayabilirsiniz. Her açıdan sizlere destek olan ekiplerimiz kıyafet ve ekipman konusunda da sizlere hizmet veriyor.

Paintball Oynamak İçin Büyük Bir Sahaya mı İhtiyaç Vardır?

Paintball oynamak için büyük bir sahaya değil kaç kişi oynayacağınızı belirlemeye ihtiyacınız vardır. Daha sonra oyundaki kişi sayısına göre saha büyüklüklerini değerlendirebilirsiniz. Kalabalık gruplar halindeyseniz büyük bir sahada oynamanız eğlenceli olur. Daha küçük gruplar, küçük sahalarda oyun oynayabilir.

Paintball Oyununun Bir Amacı Var Mıdır?

Paintball oyununun, stratejik her oyun gibi bir amacı vardır. Öncelikle her oyuncu kendi takımının kazanması için mücadele eder. Bunun yanında belirlenen senaryolara göre de farklı amaçlar da olabilir. Senaryolardan en popüler olanı köşe bayrak oyunudur.  Oyuncuların amacı bu senaryoya göre, dikdörtgen şeklinde sahanın köşelerinde bulunan bayraklara dokunarak puan almaya çalışmaktır. Bunun dışında farklı senaryolarla da oyun oynayabilirsiniz. Paintball senaryolarını merak ediyorsanız “Paintball Senaryoları Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Paintball sporunun her oyuncu için en büyük amacı kendi takımının oyun kazanmasını sağlamaktır. Bireysel anlamda ki amaçları ise bir tane değildir. Yüksek kondisyonlu bir spor olduğu için, eğer güçlü bir fiziksel görünüş istiyorsanız oynayabileceğiniz eşsiz bir oyundur. Bunun yanı sıra kilo sorunu olan oyuncuların, rutin sporlarını destekleyicidir. Paintball oynayarak fazla kilolarınızdan kurtulmanız mümkündür. Oyundan sadece fiziksel anlamda fayda sağlamazsınız. Bir strateji sporu olan paintbal’dan, zihninizde harika şekilde fayda sağlar.

Oyun içinde yaşanan krizler başarınızı etkileyeceği için takım ruhu paintball’da çok önemlidir. Bu sporda sadece bireysel olarak hırslanmamalı takım arkadaşlarınızla birlikte tek bir amaç için ortaklık sağlamalısınız. Paintball ve kendi amaçlarınızı birleştirerek başarının kapılarını aralarsınız. Ve profesyonel şekilde oynayacağınız oyunlar için, her seferde deneyim kazanırsınız.

Tüm bu birbirinden farklı amaçlar çerçevesinde paintball’a başlamadan önce bir çok amacınız olabilir. Hatta bazen tek amacınız paintball oynayarak, arkadaşlarınızla çılgınca eğlenmek ve stres atmaktır.

Paintball Ekipman Satışı Yapıyor Musunuz?

Son yıllarda çok fazla kişinin dikkatini çeken ve popülerleşen paintball sporuyla ilgili sorularınızı yanıtlamaya devam ediyoruz.. Başlamadan önce kafanızda oluşan sorulardan bir tanesi olan “Peki! Ekipmanları nereden temin edeceğiz?”sorusunu duyar gibiyiz.  Hep birlikte paintbal ekipmanlarına nasıl ulaşabiliriz görelim. Paintball sporunu yapmak için bazı ekipmanlara ihtiyacımız olduğunu, daha önce  Paintball Ekipmanları Nelerdir?” yazımızda detaylı şekilde açıklamıştık. Yazımızı okuyarak fikir edinebilirsiniz.

Öncelikle, mutlaka oyuna başlamadan, size verilen paintball kıyafetlerini giymeniz tavsiye edilir. Bu özel kamuflaj kıyafetler siperler arasında saklanmanızı kolaylaşacaktır. Aynı zamanda kendi giysilerinizin de boya olmasını engellersiniz. Bu yüzden oyuna girmeden önce mutlaka paintball kıyafetlerini giymeniz gerekir.

Paintball ekipmanlarına sahalarımızda ulaşmak çok kolaydır!

Paintball ekipmanları, fiyat paketlerimizin içerisine dahil olup ekstra ücret alınmamaktadır. Dilediğiniz bir paketi satın alarak, sahalarımıza paintball oynamaya geldiğinizde ücretsiz bir şekilde; paintball silahı, kıyafetleri, kaskı, koruyucu yeleği ve hız ölçer sizlere verilmektedir. Sadece oyun devam ederken biten ve yenilemeniz gereken boya toplarını ek ücret vererek temin edebilirsiniz.

Paintball, fiyatı ve oyundan alacağınız keyfi göz önünde bulundurduğunuzda, diğer açık hava sporlarından daha ekonomiktir. Uygun fiyatlı olmasının yanında, ormanın içinde bulunan sahalar sayesinde piknik yapabilir ve başka aktiviteleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Paintball Kazanmak İçin Yerleşim Önemli Midir?

İyi bir paintball oyunu için saha yerleşimi çok önemlidir. Oyunun aksiyonunu arttırmak için siperleri yakınlaştırabilir ya da uzaklaştırabilirsiniz. Hatta daha büyük ya da daha küçük sahalarda oyun oynamak isteyebilirsiniz. İstanbul paintball sahalarındaki çeşitlilik sayesinde, belirlediğiniz herhangi bir sahamızda eğlenceli paintball  oynayabilirsiniz.

Paintball İlk Hangi Ülkede Oynanmıştır?

Paintball sporu ilk defa Amerika Birleşik Devletlerinde oynanmıştır. Daha sonra dünyanın bir çok yerine yayılmış olan spor son yıllarda ülkemizde oldukça popülerdir. 1970 yılında ABD’nin California Eyaletinden çıkan oyunun bu kadar popüler olacağı tahmin bile edilemezdi. Bir çok spordan daha eğlenceli olan paintball Amerika gibi Avrupa’nın da bir çok ülkesinde yaygın şekilde oynanmaktadır.

Paintball, ABD’de ilk çıktığı yıllarda belli kuralların olmadığı, sadece arkadaşlar arasında oynanan bir oyundur. Sonuç olarak oyun günümüze gelesiye kadar çok fazla yol kat etmiştir. Ve belli senaryolara bağlı kalınarak, kurallar içererek oynanmaya başlamıştır. Bu yıllara gelmeden önce oyunun nasıl bulunduğunu merak ediyorsanız, “Paintball Sporunun Tarihçesi Nedir?” yazımızı okumanızı öneririz.

Senaryolara bağlı kalmadan, kişi sayısı ve kurallar olmadan oynanan oyunun tek amacı herkesin birbirini vurmasıdır. Böylelikle sona kalan oyunu kazanmış oluyordu. Paintball’ un başına buyruk oyun niteliğinden çıkıp bir spor niteliği kazanmasını onu bulanlar eminiz tahmin etmemiştir. Ama bizin bugün geldiği seviyeden daha üst düzey bir seviyeye çıkacağını tahmin edeceğimiz aşikardır. Bu spordan aldığınız eğlence de gün geçtikçe artmaktadır.

Paintball ilk oynandığında özel olarak oluşturulmuş sahalarda değil, doğal ormanlarda ağaçlar arasında oynanmaktaydı. Mesela bugün geldiği noktada sahalar isteğe bağlı olarak zorlaşabiliyor. Bu paintball için bir gelişme olarak kabul edilebilir.

Her geçen gün daha iyi bir yere gelen bu spor için özel turnuvalar da dünyada popülerlik kazanmaktadır. Turnuvaların kendine has kuralları ve saha düzenleri bile vardır. Ayrıca, oyun turnuvalarına olan büyük ilgi dünya çapında yoğunluk gösterirken sadece Amerika’da yaklaşık milyon oyuncu bu turnuvalara kayıtlıdır.

Yurtdışında Paintball Oynanabilir Mi?

Ülkemizde yeni yeni kendini spor olarak kabul ettirmiş durumda olan paintball, Avrupa ve Amerika’da profesyonel anlamada çok fazla yol kat etmiştir. Özellikle Amerika’ da oldukça popüler olan spora, her yıl milyonlarca kişi katılım göstermektedir.  Bu ülkede paintball, hem saha anlamına hem de senaryolar anlamında oldukça gelişmiştir.

Günlerce süren profesyonel maçlar tarihi bir film senaryosunu aratmayacak niteliktedir. Bu maçlarda oyuncular adeta ruhlarını katarak oynarlar. Hatta oyuna daha çok aksiyon katabilmek için bazı arazi araçları kullanılmaktadır. Gelişmiş Paintball işaretleyicilerle, oyuncuların strateji yaratma becerileri bir araya geldiğinde harika maçlar ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.  Özellikle Amerika’da turnuvalar sırasında günlerce süren maçlar yapılmaktadır.

Ülkemizde spor olarak kendini kanıtlama yolunda ilerlemektedir. Paintball’un, Türkiye’de geldiği seviye azımsanamayacak kadar iyidir. Özellikle son yıllarda yurtdışı takımlarıyla uluslararası turnuvalara katılım göstermemiz paintball’un gelişim gösterdiğinin bir kanıtıdır.

Yurtdışında Paintball Fiyatları Nasıldır?

Yurtdışında Paintball oldukça yüksek fiyatlı bir spor olarak oynanmaktadır. Ülkemizdeki sahalarda ücretsiz olarak verilen ekipmanlar, yurtdışında özel olarak mağazalarda satılmaktadır. Çoğu oyuncu sahalara kendi ekipmanıyla gelirken, ekipmansız olanlara ekipmanlar satılmakta ya da kiralanmaktadır. Bu durum bile paintball’a olan yoğun ilgiyi azalmamaktadır.

Bu yüzden oyuncular genelde kendi kıyafet ve ekipmanlarıyla gitmeyi tercih ederler. Sadece paintball toplarını satın alırlar.  Yurtdışında paintball sahalarına giriş ücreti de ekstra olarak alınmaktadır. Ülkemizde ekipmanların tesisler tarafından ücretsiz olarak,oyun esnasında verilmesi bir avantajdır. Bunun yanında paintball oynamak için sahalarda çok uygun fiyatlar ödersiniz.

Yurtdışında Paintball Fiyatları Ne Kadardır?

Paintball, kaynağını yurtdışından alarak öğrendiğimiz, son yılların yükselen sporudur. Ülkemizde de son 10 yılda yaygınlaşan ve yaygınlaştıkça da sevilen bir spordur. Bu yüzden özellikle İstanbul’da paintball oynayabileceğiniz harika sahalar bulunmaktadır. Peki bu sahalarda yararlandığımız ekonomik fiyatlar yabancı ülkelerle aynı oranda mıdır? Ülkerler arasında paintball fiyatlarını karşılaştırdığımızda nasıl bir sonuç görürüz.

Ülkemizdeki paintball fiyatlarına baktığımızda herkesin cebine uygun, harika ücret paketlerinin olduğunu görürüz. Paintball fiyatlarını incelemek için Paintball Fiyatları Ne Kadar? yazımıza bakabilirsiniz. Yurtdışında paintball ülkemizdeki kadar uygun fiyatlı değildir. Özellikle refah anlamında yüksek olan, örneğin Amerika gibi bir ülkeyle kendimizi karşılaştırdığımızda bu farkı görürüz.  Aramızdaki fark sadece fiyatlar anlamında belirgin değildir.

Ülkemizde bir çok sahada ek giriş ücreti alınmamaktadır. Ve ekipmanlar tesisler tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Ücretlendirme sadece boya topları üzerinden değerlendirilmektedir. Bu yüzden ülkemizde paintball herkesin oynayabileceği avantaja sahiptir.  Yurtdışında ekipmanlar özel olarak satıldığı için, oyuncular kendi ekipmanlarıyla oyun alanına gelmektedir.

Bunun yanı sıra paintball’ın yurtdışında pahalı olmasının bir nedeni de, sahaların bir cast düzeniyle hazırlanmasıdır. Dev arazi araçları, teknolojik iletişimler ve özelleştirilmiş ekipmanlarla gerçekliğe çok yakın sahalar yaratılmaktadır. Profesyonel oyuncular, bu gerçek militarist alanlarda aksiyonu resmen iliklerine kadar hissetmektedir. Bu durumda da ceplerinden çıkacak bir kaç doları gözden de çıkarmaktadırlar.

Paintball Loader Ne Demektir?

Paintball loader, paintball işaretleyicisinin üzerinde bulunan, mermi yatağına bağlantı sağlanan, boya toplarının koyulduğu hazneye verilen isimdir. Paintball loader’ı silah içindeki şarjör olarak düşünebiliriz.  Ortalama bir loader 200 adet boya topunu depolayabilir.  Oyuna başlamadan önce loadera boya toplarını koyduğunuza emin olmanız gerekir.

Loaderın kapağının sıkı şekilde kapanması gerekir. Kapak açık kalırsa boya topları oyun esnasında dökülebilir. Bunu asla yaşamak istemezsiniz. Paintball loaderı, türkçe “Paintball Yükleyici” olarak okuyabiliriz. İyi bir paintball oyunu için kaliteli ekipmanların olması çok önemlidir. Kaliteli bir paintball loader, oyun sırasında hızlı atış yapmanızı sağlar.

İyi Bir Paintball Yükleyici Nasıl Olmalıdır?

Paintball yükleyici, ateşleme sırasında birden fazla merminin, mermi yatağına düşmesini sağlar. Belirli sayıda mermiyi tutabilme kapasitesi olması herhangi bir kesinti olmadan atış yapabilmenizi sağlar. İyi bir paintball loaderdan beklentiniz öncelikle hafif olmasıdır. Çünkü mevcut loader ağırlığı oyun esnasında hareket kapasitenizi önemli ölçüde etkiler. İkinci olarak loaderın suya ve olumsuz koşullara dayanıklı olmasıdır.

Dayanıksız ve ucuz bir yükleyici almanız daha sonra yaşayacağınız sorunları doğurabilir. Bu yüzden yükleyicinin iyi materyaller kullanılarak üretilmiş olması gerekir. Paintball loaderın üzerinde pil göstergesinin bulunması da oyun içindeki avantajınızı sağlar.  Yükleyicilerin, paintball işaretleyiciyle arasındaki uyum çok önemlidir. Ama bunu göz önünde bulundurursak çoğu loaderın, paintball işaretleyici ile uyumlu olduğunu görürüz.

Hızlı besleme paintball yükleyici seçmenizde önemli bir unsurdur. Bu yüzden, hız özelliğine dikkat etmeniz gerekir. Boya toplarının yükleyiciye, sıkışma riski de oyun esnasında performansınızı etkiler. Bu yüzden edindiğiniz loedarın sıkışma riskinin düşük olması tercih edilmelidir.

Rekabet düzeyine göre paintball loader seviyeleri de değişiklik gösterebilir. Üç paintball seviyesine göre loeder çeşitlerini sıralarsak acemi, orta sınıf ve profesyonel olarak inceleyebiliriz.

Paintball Barrel Ne Demektir?

Paintball Barrel yani Türkçe tanımlamasıyla Paintball Varili, işaretleyiciye takılan bir nevi namlu görevi gören aparattır.  Paintball Barrel, oyun kazanmak için diğer ekipmanlar ne kadar önemliyse o kadar önemlidir. Paintball’u seviyor ve en iyi performansı sergilemek istiyorsanız, namlunun kalitesini ve etkinliğini değerlendirmeniz gerekir. İyi bir paintball barrel oyun kazanma konusunda sizi destekler.

Paintball Barrel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Paintball oynarken fark yaratmak istiyorsanız, barrel’in doğruluğu konusunda emin olmasınız.  Bakalım en iyi paintball barrel nasıl olmalı?

1. Namlu Uzunluğu

Öncelikle ideal namlu uzunluğu gaz verimliliği, oyun stili vb gibi etkenlere bağlıdır. Paintball barrel seçmek teknik bir konudur. Bir çok insan daha çok ateş edeceğini düşündükleri için uzun namluları tercih ederler. Barrel uzunluğu ateşleme konusunda daha çok etkili değildir ve bir fark yaratmaz.  Ateşlemeyi bir derece arttırsa da asıl önemli olan boya toplarının kalitesidir. Hatta namlu uzunluğu arttıkça gaz verimliliğinin düştüğü de gözlemlenmiştir. Kısa namluların nispeten gaz verimliliği daha yüksektir ve boya toplarını atmak için daha az havaya ihtiyaç duyarlar. Öte yandan da daha kısa namlular çekim yaparken yüksek ses çıkarabilirler.

2. Namlu Delik Ölçüsü

           En iyi paintball namlusunu ararken delik boyutu önemli hususlardan biridir. Çoğu paintball barrel, ortalama 0,68 inç çapa sahiptir. Paintball’lara kıyasla büyük boy bir paintball namlusuna sahip olmak, paintball’un namlu içinde hareket etmesi için daha fazla yer bırakacaktır. Sonuç olarak, daha az yörünge ve elbette daha az hassasiyet görebilirsiniz.

3. Havalandırma ve Tasarım

Namlu üzerindeki küçük deliklere havalandırma delikleri denir. Birincil amaçları, borudaki aşırı basıncı gidermektir. Havalandırma delikleri işaretleyiciye daha yakınsa, bu atışların sessiz olma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Bu durumda da oyun içindeki avantajınız daha yüksek olacaktır.

4. Namlu Temizliği

Paintball’da iyi bir performansınızın olması için, paintball namlusunun temiz olması çok önemlidir. Kirli bir namlu performansınızı düşürecektir.

5. Kaliteli Boya Topları

Paintball’ların kalitesi oyun içindeki performansınızı etkileyen en önemli unsurdur. Bu yüzden doğru paintball’lar kullanmanız, diğer ekipmanlarınızın da etkinliğini yükseltecek ve sizi zafere taşıyacaktır.

Paintball Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İster paintball’un profesyonel bir oyuncusu olun isterseniz amatör, oyunda iyi bir skor elde etmek için boya toplarının kalitesi çok önemlidir. Boya topu tercihleriniz oyunu kazanmanızın yanı sıra, eğlenceli bir oyun geçirmenizi de sağlar. Bu yüzden boya topu seçerken bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Bunları şu şekilde sıralarsak;

Paintball Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kalibre;

Merminin çapı anlamına gelmektedir. Boya topu seçerken kalibre kesinlikle en önemli unsurlardan biridir. Gerçek mermilere benzer şekilde paintball’ların, işaretleyicilere uygun boyutta yerleştirilmesi gerekir. Aksi taktirde yanlış ateşleme ya da sıkışma riskine neden olabilir.

Boya topu fiyatlarını kendi içinde  ekonomik, orta sınıf ve pahalı olarak üçe ayırabiliriz. Paintball kabuk kalitesine göre fiyatlandırılabilir. Bu yüzden her zaman en pahalı olan en iyi anlamına gelmeyebilir. Orta sınıf bir boya topu da en iyi performansı sağlayabilir.

 • Dayanıklılık;

Seçtiğiniz kalibre ne olursa olsun, boya toplarının sert ve pürüzlü dış jelatin kabuğa sahip olması gerekir. Paintball’ların dayanıklı ve zorlu hava şartlarına uyum gösteren şekilde olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Kabuk sertliğinin yanı sıra yuvarlak paintball’ları tercih etmeniz tavsiye edilir.  Genel kalitesini ve doğruluğunu saptamak için şişme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 • Renk;

En iyi boya topunu alıp, almadığımızın önemli bir işaretidir. Eğer gece oyunu oynamak istiyorsanız, parlak ve neon renkleri  tercih edebilirsiniz. Paintball’da en popüler renk seçeneği kırmızı ve turuncudur. Canlı ve neon renkler, rakip takımın giydiği kamuflaj giysilerine karşı yeterince kontrast oluşturma eğilimine sahip oldukları için önemlidir.

 • Çekim Verimliliği;

Paintball kalitesini belirleyen bir unsurda atış verimliliğidir. Yüksek fiyatlı boya toplarının ekonomiklere göre çekimde etkili olduğu belirlenmiştir. Ekonomik boya topları ateş edildiğinde kırılma eğilimindedir. Bu da dayanıklılığı büyük oranda etkilemektedir.

 • Boyanın Tazeliği;

Boya topları zamanla tazeliğini yitirebilirler. Nemli bir ortam bu durumun yaşanması için büyük bir unsurdur. Bu yüzden saklama koşullarına dikkat etmeniz gerekir.

Paintball Eldiven Çeşitleri Nelerdir?

Paintball ekipmanları içerisinde en önemli parçalardan biri elbetteki eldivenlerdir. Paintball işaretleyicinin oyun sırasında elimizden kaymaması ve rahat bir şekilde kavrayabilmemiz için doğru bir eldivene ihtiyacımız vardır.Aynı zamanda paintball eldivenleri ellerimizi boya toplarından koruyabilmemiz için de önemlidir.  İster profesyonel olun isterseniz amatör paintball’a başlarken mutlaka doğru ve kaliteli ekipmanlar kullanmanız gerekir.

Paintball Eldiven Çeşitleri

Piyasada yaygın olarak kullanılan, paintball eldivenlerini,  artılarını ve eksilerini göz önünde tutarak değerlendirdik.  Paintball eldiven seçiminiz, oyun tarzınız ve oyun esnasındaki konforunuz göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Parmaksız Eldivenler;

Bu eldivenler, parmak uçlarını serbest bırakmasının yanı sıra avuçları korur. Tetiği çekmek ve düğmelere basmak gibi manuel işlemleri gerçekleştirebilmeniz için uygundur. Oyuncular arasında da popüler eldiven çeşitlerindendir. Bazılarının arkasında plastik zırh bulunan bu eldivenler oyun esnasındaki oluşabilecek risklerden de sizi korur.  Hem gelişmiş darbe emici hem de el hareketlerine izin veren mükemmel bir seçenektir.

Tam Parmak Eldivenler;

Tam parmak eldivenler elleri mükemmel şekilde korumak için tasarlanmıştır.  Parmaksız eldivenlere göre hareketi bir nebze kısıtlasa da yüksek güvenliğiyle ideal bir kullanım imkanı sunar. Bazı tam parmak eldivenler elin üst kısmından parmaklara kadar zırh içerirler.  Yine de eldiven seçiminiz oyun tarzınıza bağlıdır.

İki Parmaklı Eldivenler;

Özellikle günümüzde popülerlik kazanan iki parmak eldiven, parmakların tetiği kolayca tutmasını sağlaması için açık bırakıldığı özel bir tasarıma sahiptir. Bir çok oyuncu sadece iki tetik parmağını kesmek istediği için düşünülmüştür. Maksimum atış oranı dikkate alınarak üretilmiştir.

Kol Paintball Eldivenleri;

Kol tipi paintball eldivenleri, avuç içi dolacak ve parmaklar serbest kalacak şekilde tasarlanmıştır. Özellikle turnuvalarda hızlı atışı sağlamak için kullanılmaktadır.

Paintball ekipmanları göz önünde tutulduğunda oyunda en iyi performansı göstermenizin yanı sıra cebinize uygun şekilde tasarlanmıştır. Bu yüzden diğer sporlara göre,ekipman kalitesini en üst düzeyde sağladığı için paintball fiyatları ekonomiktir. Siz de kampanyalı fiyatlardan yararlanmak için hemen rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Paintball Maskesi Nasıl Olmalıdır?

Paintball maskesi, diğer paintball ekipmanları içinde oldukça önemli bir giysidir.  Bu yüzden hem genel oyun kuralları gereği hem de güvenlik kurallarına uymak için sahada maskeniz mutlaka yüzünüzde olmalıdır. Paintball fiyatı ne olursa olsun ekipman kaliteleri değişmemelidir. Peki, iyi bir paintball maskesi hangi özelliklere sahip olmalıdır.

İyi Bir Paintball Maskesi Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Paintball Maskesi kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli unsurlar vardır. Bu unsurları şu şekilde sıralayabiliriz.

Konforlu Olmalı!

Bir paintball maskesi, öncelikle yüksek şekilde konforlu olmalıdır.  Yüzünüze tam oturan bir maske oyun sırasında rahat etmenizi sağlar. Eğer paintball maskesi yüzünüzde çok hareket ediyorsa bu sizi rahatsız edecektir.  Bu durumda performansınız da olumsuz şekilde etkilenebilir. Bu yüzden maskenizin kolay ayarlanabilir kayış sistemine sahip olması gerekir. Maskenin iç dolgusunun yumuşak olması da rahat etmenizi sağlayacaktır. İster gözlerinizi ve yüzünüzü kaplayan minimalist bir tasarım seçin, ister tamamen yüzünüzü kapatan bir kask seçin, konfor en büyük önceliğiniz olmalıdır.

Kulaklarınızı Kapatmalı

Boya toplarının kulağınıza zarar vermesini önlemeniz için mutlaka kulak kısmınızı kapatan bir maske tercih etmeniz gerekir. İyi bir paintball maskesi kulaklarınızı korurken işitmenizi engellemez. Takım arkadaşlarınızla iletişim halinde olmanızı sağlar.

Paintball Maskesi Lens Kalitesi

Paintball maskesi lensi, buğu yapmayan ve görüş kapasitenizi engellemeyen şekilde olmalıdır. Buğuyu engelleyici spreyler kullanarak, görme konforunuzu arttırabilirsiniz. Gözlüklü oyuncular için altına rahatlıkla gözlük takılabilecek olması çok önemlidir. Kırılmaz ve çizilmez özelliğe sahip olması da çok önemlidir.

Dayanıklılık

Paintball sporu açık havada yapıldığı için yüksek şekilde dayanıklı olmalıdır. Kötü hava koşullarına karşı dayanıklı, kırılmaz ve bozulmaz olmalıdır. Üst düzey bir paintball maskesi esnek, uzun ömürlü ve yumuşak malzemeden yapılır. Çift camlı bir lens, tek camlı bir lense kıyasla kesinlikle daha dayanıklıdır.

Ağırlık

Maske ağırlığı da oyun sırasındaki performansınızı etkileyen önemli bir unsurdur. Oyun sırasında taşıyabileceğiniz hafifliğe sahip bir maske kullanmanız tavsiye edilir.

Hava Akımı

Eğer yüksek kaliteli bir paintball maskesi arıyorsanız hava akımını gözden kaçırmamanız gerekir. Etkin bir havlandırma terlemenizi ve oyun sırasındaki rahatsız olmanızı engeller. Havalandırma özelliğine sahip maskeler aynı zamanda oyun sırasında iletişiminizin de iyi olmasını sağlar.

Uv Koruma

Tüm gün güneş altında olacağınız için kullanacağınız maskesinin iyi bir uv sistemine sahip olması gerekir.  Uv koruma gözlerinizi ve yüzünü zararlı güneş ışınlarından korur. Güneşe dayanıklılığının yanında paintball maskesi, sise de dayanıklı olmalıdır.

Oyuna Girerken Hangi Paintball Malzemeleri Veriliyor?

Yurtdışında oyuncular kendi ekipmanlarını satın almak zorunda kalsalar da Türkiye’de bu durum oyuncular için avantajlıdır. Çünkü; oyun sahalarımızın genelinde ekipmanların tümü ücretsiz olarak oyunculara verilmektedir. Kullandıktan sonra özel şekilde dezenfekte edilerek saklanan bu ekipmanlar sağlığınıza zararlı değildir. Peki paintball ‘a başlamadan önce hangi ekipmanlar sahalar tarafında temin ediliyor.

 1. Paintball İşaretleyicileri: Boya toplarının atılmasını sağlayan işaretleyiciler, sahalarımızda ücretsiz olarak temin edebileceğiniz ekipmanlardandır. Otomatik, yarı otomatik ve pompalı olarak üç çeşidi bulunmaktadır.
 2. Paintball Maskesi: Paintball oyunu için temin edebileceğiniz malzemelerden biridir. Oyuna başlamadan önce her oyuncu mutlaka paintball maskesini takmış olmalıdır.Güvenlik için maskenizi takmayı unutmayın!
 3. Boya Topları: Sporu yapabilmeniz için ihtiyacınız olan araçlardan en temeli oyuna ismini de veren boya toplarıdır. Paintball fiyatlarını merak ediyorsunuz “Paintball Ne Kadar?” yazımızı inceleyebilirsiniz. Paintball, oyun sırasında bittiğinde, hakeme bu durumu ileterek yenilerini satın alabilirsiniz. Bu yüzden gereksiz atışlardan sakınmanız gerekir.
 4. Eldivenler: Paintball oyunu sırasında ellerinizin boya olmasını engellemek için takmanız gerekebilir.
 5. Kamuflaj ve Koruyucu Yelek: Paintball kendi kıyafetlerinizle oynayabileceğiniz bir oyun değildir. Giysilerinizin kirlenmemesi için kamuflaj kıyafetleri giymeniz gerekir. Bu yüzden sahalar tarafından her bedene uygun olarak bu kıyafetler hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra da kıyafetlerin üstüne giyilen renkli koruyucu yelekler hem takımınızı belirlemek için, hem de korunmak için giyeceğiniz diğer ekipmanlardandır. Ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Paintball Oynarken Gerekli Olan Diğer Ekipmanlar

Paintball oyunu için gerekli olan diğer ekipmanlar ; dizlik, dirseklik ve bone de isteğe bağlı olarak oyunculara verilmektedir. Paintball ekipmanlarıyla ilgili detaylı bilgilere ayrıca “Paintball Ekipmanları Nelerdir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz. Türkiye’de paintball oyunu ekonomik fiyatlarıyla ve de ek olarak yararlanabileceğiniz ücretsiz ekipmanlarıyla oldukça ulaşılabilirdir.

Paintball Kronograf Nedir?

Paintball, kolay bir oyun gibi görünse de doğru atış yaparak, hedefi işaretlemeniz gerekir. Bunu kolay bir şekilde gerçekleştirebilmek için bazı adımları takip etmeniz gerekir. Bu sayede hedefinizi 12’den işaretleyerek takımın yıldızı olabilirsiniz. Paintball Silahlarıyla ilgili detaylı bilgilere“Paintball Silahıyla Nasıl Atış Yapılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz. Doğru atış yapabilmek için özellikle yeni başlayan oyuncuların pratik şekilde doğru atış yapabilmesi için kronograf kullanmak faydalı olabilir.

Paintball Kronograf Nedir?

Paintball kronograf, atış yapmanızı kolaylaştırmak için ihtiyacınız olan hız ölçer de denebilen malzemedir.  Çok hızlı ateşleme yaptığınız da rakibinizin yaralanmasına ya da canının acımasına neden olabilirsiniz. Daha yavaş atışlarınızda paintball, hedefiniz üzerinde kırılmaz. Bu durumda da atışınız oyun içinde vurulma olarak sayılmaz.  Bu yüzden doğru atış yapabilmeniz için atış hızınızı ölçmeniz gerekir. Peki, paintball kronagraf nasıl kullanılır?

Paintball Kronograf Nasıl Kullanılır?

Paintball kronagrafla atış hızınızı ayarlamak için öncelikle boş bir alanda olduğunuzdan emin olun. Takım arkadaşlarınızın ve rakiplerinizin güvenliğini korumak için kimsenin olmadığı bir alanı tercih edin. Krono kaydı yaptığınız zamanlar dahil atış yaparken her zaman kaskınızı takılı olmalıdır. Güvenliğiniz için işaretleyicinizi asla 300 fitten hızlı ayarlamamalısınız. 280fps’nın altında atış hızı ayarlamak sizin için ideal olacaktır.

İşaretleyicinize ilk gaz verdiğinizde silahın gevşediğinden ve doğru şekilde ateşlediğinizden emin olun. Sonra bir top ateşleyin ve kronografın hangi hızda olduğuna dikkat edin. İkinci topu ateşlemek ve silahınızı ayarlamadan önce, her iki değerin doğru olduğundan emin olun. İki atışınız arasında önemli ölçüde fark varsa namlu ve regülatörünüzün temizlenmesi gerekebilir veya silahınızın ilk önce düzeltmeniz gereken farklı bir sorunu olabilir.

Silahınız hızlı ateş ediyorsa, ya regülatörünüzün basıncını ya da yay gerginliğini azaltın. Silahınız yavaş ateş ediyorsa, regülatörünüzün basıncını yükseltin veya yay gerginliğini artırın. Silahınızı ayarladıktan sonra, başka bir topa ateş etmeden önce birkaç kez kuru ateş edin. Elektronik bir silahınız varsa, kuru ateşlemeden önce silahın gözlerini devre dışı bırakmanız gerektirebilir. Silahınız sürekli olarak güvenli bir hızda ateş edene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Boya Topları Hangi Koşullarda Saklanmalıdır?

Paintball oynarken, boya toplarıyla harika bir performans sağlayabilmek için bozulmaması gerekir. Bunu sağlamak için  paintball’ları uygun koşullarda saklamanız önemlidir. Boya toplarının bakımını uygun koşullarda sağlarsanız, performansınızın nasıl olacağından da emin

Paintball Saklama Koşulları

Boya toplarını ilk olarak doğru şekilde saklamanız için, ürün üzerindeki kullanma talimatlarının detaylı şekilde okumayla sağlayabilirsiniz. Ama bazı paintball’larda kullanma talimatı bulunmayabilir. Ya da zaten kullanma talimatını incelemeden çoktan atmış olursunuz. Paintball’ları en iyi şekilde saklamak istiyorsanız öncelikle kuru ve serin bir yer tercih etmeniz gerekir. Ayrıca; haftada bir paintball’ları döndürmeniz de bozulmasını önleyebilir.

Paintball’lar için kuruluk, ortamın nemini emmesini ve şişmesini önlerken, serinlik ise paintball’ları olabildiğince sabit tutmayı sağlar. Boya toplarını döndürmemizin nedeni ise uzun süre aynı şekilde durarak donmasını önlemektir. Boya toplarının bozulmasını önlememizin bir başka yolu da topları doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaktır. Güneşe maruz kalan paintball’lar bir süre sonra parçalanabilir.

Boya toplarında en yaygın görülen bozulma kırık ve şekilsiz olmasıdır. Topların kenarlarında oluşan boşluklarda boya toplarının bozulduğu anlamına gelebilir. Tabi ki bu sorunlar paintball oynayamayacağınız anlamına da gelmez. Ama bozuk toplar oyun içindeki performansınızı büyük oranda etkileyecektir. Paintball’da oyun kazanmakla ilgili diğer taktikleri “Paintball’da Nasıl Oyun Kazanılır?” yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Paintball’ların kalitesini etkileyen bir diğer etken ise ucuz ve niteliksiz olmasıdır. Bu yüzden her zaman daha iyi bir paintball almak için fiyat ve performans dengesine dikkat etmeniz gerekir.

olabilirsiniz.

Paintball Silahı Nasıl Olmalıdır?

Paintball Silahının nasıl çalıştığıyla ilgili detaylı bilgileri daha önce ” Paintball Sİlahı Nasıl Çalışır?” yazımızda vermiştik. Ve bunun yanı sıra, paintball oynayan büyük bir çoğunluk paintball silahıyla ilgili genel bilgilere sahiptir. Paintball silahları gelişen teknolojiyle birlikte daha donanımlı ve sıfır hatasız hale getirilmiştir. Bu yüzden de oyuncular için seçenekler artmıştır. Paintball silahı seçerken nelere dikkat edilmesi gerekir ve en iyi paintball silahı nasıl olmalıdır? merak edilen konuları bu yazımızda inceleyeceğiz.

En İyi Paintball Silahı Nasıl Olmalıdır?

Güvendiğiniz paintball silahınız oyun içindeki performansınızı etkileyecektir. Bu yüzden doğru silahı seçmek için bazı ipuçlarına ihtiyacınız olabilir. Bunları şu şekilde listeledik;

 • Doğruluk

Paintball silahı seçerken dikkat etmeniz gereken birincil unsur doğru bir işaretleyici seçmiş olmanızdır. Doğruluğu etkileyen en önemli faktör ise namlunun çapı ve uzunluğudur. Paintball işaretleyicilerinin doğruluğu itici gazdan ve tutarlılığından da etkilenir. Kaliteli bir paintball silahı diğer modellere kıyasla optimum hassasiyet sunar. Paintball oynarken performansınızın yüksek olmasını istiyorsanız, bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekir.

 • Ağırlık

Paintball silahının ağırlığı, dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktördür. Kaliteli bir paintball işaretleyicisi hafiftir ve tutması oldukça kolaydır. Oyun sırasında rahatça taşıyabilirsiniz. Paintball oynarken hafif bir model, zorlanmadan hareket etmenizi sağlar. Böylelikle, kolay ve hassas bir şekilde atış yapabilirsiniz.

 • Malzeme

Paintball silahı dayanıklı ve uzun ömürlü malzemelerden yapılmış olmalıdır. Silahınızın her hava koşuluna uyum göstermesi önemlidir. Metal silahlar kullanıyorsanız paslanmamasına dikkat etmelisiniz. Kaliteli plastik malzemelerle yapılmış silahlar, temizlemesi kolay ve koşullara dayanıklı olduğu için tercih edilebilir.

 • Dizayn

En iyi paintball silahıyla performans sergilemek için elbette ki tasarımı da çok önemlidir. Özellikle görünümü ve verdiği his oyundaki tutumunuzu etkileyecektir. Paintball işaretleyiciler değişik renk ve modellerde çeşitlilik göstermektedir. Bazı modeller ergonomik tasarıma sahiptir. Paintball silahının şekli atış yapma ve tutarlılığı koruma hassasiyeti üzerinde önemli etkiye sahiptir. Kompakt ve hafif bir tasarım daha fazla kapsama alanı, hedefiniz için doğru açı sunacağı için kullanımı kolaydır.

Mekanik Paintball İşaretleyici Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Paintball işaretleyiciler mekanik ve elektronik olarak ikiye ayrılırlar. Bu iki grubun farklıları, avantajları ve dezavantajları vardır. Bunları bilmek hangi işaretleyicinin doğru olduğunu seçmenize yardımcı olacaktır.  Bu yazımızda, bakımı ve erişilebilirliği çok kolay olan mekanik işaretleyicileri inceleyeceğiz.

Mekanik İşaretleyiciler

Paintball silahlarının nasıl kullanıldığını daha önce “Paintball Silahı Nasıl Kullanılır?” yazımızda görmüştük. Her silah temelde hava ya da CO2 olamak üzere sıkıştırılmış gaz kullanılarak yüksek hızda paintball atmak için tasarlanmıştır. Mekanik paintball silahlarının çoğu geri tepme silahlarıdır.

Bu işaretleyiciler, çekilen tetik bir yay tarafından ileri doğru ve paintball’u namluya iten bir cıvatayı serbest bıraktığında ateşlenir.Top namluya girdiğinde, cıvata bir pime çarparak valfi açarak havanın namludan aşağı gitmesine izin verir. Cıvata, genişleyen havanın kuvveti ile orijinal konumuna geri zorlanır. “Geri tepme” adı, havanın cıvatayı tekrar konumuna getirmesinden gelir.

Avantajlar

 • Mekanik silahlar genellikle elektronik markörlerden önemli ölçüde daha ucuzdur. Ve paintball’a yeni başlayanlar için kolayca temin edilebilir.
 • Genellikle CO2 veya basınçlı hava ile çalışabilirler ve önceki paintball deneyimi olmadan kurulumu, kullanımı çok kolaydır.
 • Farklı şirketlerden birçok mekanik işaretleyici aynı boyutta parçaları kullanır. Böylece yedek parçalar kolayca bulunur.

Dezavantajlar

 • Mekanik tabancalar tipik olarak elektronik tabancalar kadar hızlı, doğru veya tutarlı değildir. Paintball’u namludan iten kesin hava miktarı atıştan atışa değişir ve bu topun hızını da değiştirebilir.
 • Mekanik silahlar genellikle elektronik silahlardan daha yüksek seslidir ve ateşlenmeden önce kurulmaları gerekir.
 • Mekanik silahların, ateşlemek için tankınızda tipik olarak daha yüksek bir hava basıncına ihtiyacınız vardır. Bir elektronik işaretleyiciye yalnızca 200 psi basınçla ateş edebilirken, mekanik bir tabanca ateşlemek için genellikle 600-800 psi’ye ihtiyaç duyarsınız. Bu, hava tankı başına daha az atış yaptığınız anlamına gelir.
ordu paintball oyna
ordu paintball oyna
Elektronik Paintball İşaretleyici Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Elektronik İşaretleyiciler, esasen ateşleme yapmak için elektronik tetikli paintball silahlarıdır. Gerçek ateşleme mekanizması, temel bir mekanik işaretleyiciyle neredeyse aynıdır. Bununla birlikte elektronik devre kartı tam olarak otomatik ateşleme, üç turlu patlama ve diğer ateşleme modlarına izin verir.

Elektronik işaretleyicilerin bakımı da mekanik işaretleyicilerle aynıdır. Kullandıktan sonra paintball silahını düzenli olarak temizlediğinizden ve yağladığınızdan emin olmanız gerekir. Elektronik işaretleyicinizi her zaman kuru tutmanız önerilir. Her ne kadar mekanik paintball işaretleyiciyle benzer yönleri olsa da elektronik silahların, Mekanik Silahlara göre bazı avantajları ve dezavantajları vardır.

Elektronik Paintball İşaretleyicileri Avantajları ve Dezavantajları

Elektronik silahların birçok çeşidi vardır. Bunlar birçok farklı dahili düzeneğe sahiptir. Bu İşaretleyicilerin, farklı valf türleri, düzenleyicileri ve cıvataları performansı etkileyebilir. Ama genel avantajları ve dezavantajları hemen hemen aynıdır.

Avantajlar

 • Mekanik tabancalarla karşılaştırıldığında, elektronik tabancalar daha tutarlıdır.
 • Elektronik İşaretleyiciler daha hızlı ateşe edebilir ve isabetlidir.
 • Ayrıca mekanik muadillerinden daha küçük ve daha hafif olabilirler.
 • Tetiğin yalnızca devre kartını etkinleştirmesi gerektiğinden ve ateşleme mekanizmasını fiziksel olarak etkinleştirmediğinden, tetik çekme çok hafif ve çok kısa olabilir.
 • Elektronik işaretleyiciler,  ayrıca mekaniklere göre çok daha düşük bir basınçla çalışabilir ve tank başına daha fazla atış yapabilir.

Dezavantajlar

 • Elektronik işaretleyiciler,mekaniklere göre çok daha pahalıdır ve kolay bulunmaz.
 • Onarımı zordur. Genellikle problemleri veya yükseltmeleri için profesyonel servis gerektirirler.
 • Genellikle basınçlı havaya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle CO2 kullanma seçeneğiniz yoktur.
 • Pillerinizin her zaman dolu olduğundan emin olmalısınız.
Paintball Sahalarında Alkol Tüketilebilir Mi?

Biliyorsunuz paintball sahalarında sadece paintball oynamıyorsunuz. Doğa ile iç içe olan bu sahalarda arkadaşlarınızla birlikte geldiğinizde piknik alanlarında, piknik yaparak günün tadını çıkarabiliyorsunuz. Gün boyu spor yapmak ve daha sonrasında eğlenceye dostlarınızla devam etmek için masalı alanlardan yararlanabiliyorsunuz.

Tabi ki bu durumda bazı alışkanlıklarını devam ettirmek isteyen oyuncular oluyor. Sıkça sorulan sorular arasında Paintball Sahalarında Alkol Tüketilebilir Mi? sorusu yerini alıyor. Bu taleple ilgili sahalarımızın yönetimi, açık ve net olarak alkol tüketimine izin verilmemek üzere karar almıştır. Çünkü; spor yapmak ve sağlıklı bir hayatı desteklemek için kurduğumuz bu alanlarda insan sağlığına zararlı maddelerin kullanılması abesle iştigaldir.

Alkol Tüketimin İnsan Sağlığına Zararları

Alkolün insan sağlığına çeşitli zararları vardır. Bunları şu şekilde sıralarsak;

 1. Fazla alkol tüketimi vücudumuzda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin sayısını düşürür ve anemiye sebebiyet verebilir. Bu durumda da halsizlik, yorgunluk ve nefes darlığı gibi bazı şikayetleriniz olabilir.
 2. Son yıllarda yapılan araştırmalarda alkol tüketiminin kanser hastalığına yakalanma riskini arttırdığı belirtilmiştir.
 3. Yine yoğun alkol tüketimi kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını tetikleyebilir. Kalp ritminin düzenli çalışmasını engelleyerek, felci tetikleyen kan pıhtılaşmasına neden olabilir.
 4. Alkol karaciğer için de önemli bir risktir. Alkole bağlı olarak aşırı zarar gören karaciğerde siroz hastalığı görülebilir.
 5. Alkol tüketimi bunamaya ve zihinsel fonksiyonların bozulmasına neden olabilir. Yoğun alkol tüketimi beynimizdeki bazı bölümlerin normalden daha hızlı küçülmesine neden olarak ciddi hafıza kayıplarına neden olabilir.
 6. Fazla ve sık alkol tüketimi depresyonu tetikleyerek, insanlar arasındaki ilişkinin zarar görmesine neden olabilir.
 7. Yine yoğun alkol tüketimi epilepsi ataklarına neden olabilir ve sosyal yaşamın rutinini önemli ölçüde etkiler.
 8. Tüm bunlarının yanı sıra alkolün insan vücuduna verdiği zararlar saymakla bitmez. Gut hastalığı, enfeksiyon hastalıkları ve yüksek tansiyona da neden olabilir.
Paintball Yaralanmaları Nasıl Önlenir?

Paintball sporu çok güvenli bir spordur. Ama tabi ki her sporda olduğu gibi bu sporda da hafif yaralanmalar olabilir. Bazı önlemleri alarak paintball’da yaralanmaları engelleyebilirsiniz. Paintball yaralanmalarını engellemek için en etkili olan yöntem Paintball güvenlik kurallarına uymaktır. Çünkü; bu kurallar eğlenceli ve sağlıklı spor yapabilmeniz için düzenlenmiştir.

Paintball oynarken ölüm olaylarıyla neredeyse hiç karşılaşılmamıştır. Ama yine de her spor gibi bazı önlemlerinizi önceden alabilirsiniz. Eğer önemli bir rahatsızlığınız varsa paintball’a başlamadan önce doktorunuzdan öneri almanız tavsiye edilir. Bunun yanı sıra önemli bir nokta olan kask kullanımı da paintball sporundaki yaralanmaları etkileyen en önemli unsurdur. Kesinlikle kaskınız olmadan paintball sahasında olmamanız gerekir.

Paintball İşaretleyici Zararlı Mıdır?

Paintball silahları ne kadar silah olarak tanımlansa da asla bir silah gibi çalışmaz ve kullanılamaz. Amaçlandığı şekilde kullanılması ve güvenlik önlemlerine uyulması durumunda paintball işaretleyici zarar vermez. Paintball silahları yeterince hızlı ateş etmez ve mermi herhangi bir kalıcı hasara neden olacak kadar ağır değildir. Boya topları özellikle teknolojiyle birlikte doğaya ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde düzenlenmiştir.

Güvenli atış mesafesine uyulmadan yapılan atışlarda rakibinizin canını acıtabilir ve oyunun dengesini değiştirebilirsiniz. Bu yüzden, mutlak bu konuda bilgi sahibi olmalı ve güvenlik kurallarına uymalısınız. Unutulmaması gerekir ki paintball’da en büyük risk, oyuncuların sahada maskesiz olması ya da  maskesini çıkarması sonucunda oluşabilecek yaralanmalardır. Bu durumda da maske ya da koruyucu kask her zaman takılı olmalıdır. Çıkarmak istediğiniz zamanlarda hakemden oyunu durdurmasını isteyebilirsiniz.

Neden Paintball Oynamalıyım?

Paintball her kesim tarafından sevilen harika bir açık hava sporudur. Bu sporu yapmak için bir çok neden olabilir. Sağlıklı bir yaşam, arkadaşlarla zaman geçirmek, temiz hava almak ve stres atmak için paintball oynayabilirsiniz.

Paintball Oynamak İçin 10 Neden

Paintball sporu kurallarını ve nasıl oynandığını daha önce konularda işlemiştik. Oynamak için önemli nedenlerini de şu şekilde sıralayabiliriz.

 1.  Arkadaşlar

Paintball sosyal bir oyundur. Bu yüzden de günlük hayattan uzaklaşmak, dostlarla zaman geçirmek ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir spordur. Paintball tamamen insanların oynarken zevk alabilmesini sağlamak için organize edilmiştir.

 2.  Eğlence

Paintball eğlencelidir. Hayatta ödüllendirici olan pek çok şey vardır. Ancak ödüllendirirken eğlenceli olduklarında, yapılması gereken bir aktivite haline gelirler. Paintball oynamak çok eğlencelidir ve bu eğlence duygusu bizi tekrar tekrar isteklendirir. Ne zaman oynamaya hazırlansak, neler olabileceğini hayal ederiz ve stratejiler kurarız. Kazanmak için yapabileceğimiz her şey eğlenceli hale gelir.

3. Macera ve Adranalin

Paintball’u ilk oynadığımızdan beri, sağladığı adrenalini ve macerayı çok sevdik. Ormanda koşmak, sığınakların arkasına saklanmak, rakipleri vurmak ve vurulmak yüksek adrenalin sağlar. Ve bu adrenalini tekrar tekrar yaşamak isteriz.

4. Paintball Ekipmanlarını Tanıma

Mevcut sayısız çeşitte paintball ekipmanlarıyla oynamak, yükseltmek ve genellikle ekipmanlarla uğraşmak oldukça eğlencelidir. Bir sorunu çözmek, bir yükseltme eklemek veya silahınızı önemli ölçüde değiştirmek olsun, paintball ekipmanlarını denemek harikadır.

5. Takım Çalışması ve Strateji

Paintball’u takım halinde oynamak ve strateji geliştirmek oldukça eğlencelidir. Bu aynı zamanda düşünme biçimimizin değişmesine katkı sağlar. Sahada takım halinde plan yapmak ve harekete geçmek eğlendirici olmasının yanında ödüllendiricidir.

6. Çeşitlilik

Paintball oynamak için çeşitli senaryolar vardır. Paintball’u farklı senaryolarla oynamak ondan sıkılmanızı önler. Paintball çeşitliliğine siz de bir senaryoyla destek verebilirsiniz. Kendi senaryonuzla oynamak her zaman mükemmel hissettirecektir.

7.Egzersiz Yapmak

Paintball aktif bir spordur. Oturma, saklanma ve bekleme dönemleri olsa da koşmak, zıplamak ve hareket etmek için çokça zaman vardır. Egzersiz yapmak ve kalp atış hızınızı yükseltmek için mükemmel bir şans sağlar.  Haftalık ya da günlük egzersiz yapmak vücudunuz için her zaman harika olacaktır.

8. Açık Havada Olması

Paintball oyununun açık havada oynanması oldukça eğlencelidir. Hem doğal ormanların arasında yaşadığımız adranelin hem de bolca oksijen almak herkesi iyi hissettirir. Bu süreçte eğlenirken ve heyecanlanırken gerçekten dışarı çıkıp biraz doğal güzelliğin tadını çıkarmak isteriz.

9. Paintball Takımını Oluşturma

Paintball oynamak için her zaman kendi takımınızı oluşturabilirsiniz. Bir takıma liderlik etmek ve organize etmek oyun içindeki eğlenceyi artırır. Hatta paintball’da kendi takımınızla turnuvalara katılmanın hayalini kurabilirsiniz.

10. Rekabet

Paintball, rekabetçi yönünüzü ortaya çıkabileceğiniz bir spordur. Ama her ne kadarda rekabetçi olsanız takım halinde hareket etmek ve centilmen olmak da paintball için önemlidir. Benzer bir amacı gütmek, eğlenmek ve çok çabalamak paintball sporunu oldukça eğlenceli yapar.

Paintball Kronograf Nedir?

Paintball, kolay bir oyun gibi görünse de doğru atış yaparak, hedefi işaretlemeniz gerekir. Bunu kolay bir şekilde gerçekleştirebilmek için bazı adımları takip etmeniz gerekir. Bu sayede hedefinizi 12’den işaretleyerek takımın yıldızı olabilirsiniz. Paintball Silahlarıyla ilgili detaylı bilgilere“Paintball Silahıyla Nasıl Atış Yapılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz. Doğru atış yapabilmek için özellikle yeni başlayan oyuncuların pratik şekilde doğru atış yapabilmesi için kronograf kullanmak faydalı olabilir.

Paintball Kronograf Nedir?

Paintball kronograf, atış yapmanızı kolaylaştırmak için ihtiyacınız olan hız ölçer de denebilen malzemedir.  Çok hızlı ateşleme yaptığınız da rakibinizin yaralanmasına ya da canının acımasına neden olabilirsiniz. Daha yavaş atışlarınızda paintball, hedefiniz üzerinde kırılmaz. Bu durumda da atışınız oyun içinde vurulma olarak sayılmaz.  Bu yüzden doğru atış yapabilmeniz için atış hızınızı ölçmeniz gerekir. Peki, paintball kronagraf nasıl kullanılır?

Paintball Kronograf Nasıl Kullanılır?

Paintball kronagrafla atış hızınızı ayarlamak için öncelikle boş bir alanda olduğunuzdan emin olun. Takım arkadaşlarınızın ve rakiplerinizin güvenliğini korumak için kimsenin olmadığı bir alanı tercih edin. Krono kaydı yaptığınız zamanlar dahil atış yaparken her zaman kaskınızı takılı olmalıdır. Güvenliğiniz için işaretleyicinizi asla 300 fitten hızlı ayarlamamalısınız. 280fps’nın altında atış hızı ayarlamak sizin için ideal olacaktır.

İşaretleyicinize ilk gaz verdiğinizde silahın gevşediğinden ve doğru şekilde ateşlediğinizden emin olun. Sonra bir top ateşleyin ve kronografın hangi hızda olduğuna dikkat edin. İkinci topu ateşlemek ve silahınızı ayarlamadan önce, her iki değerin doğru olduğundan emin olun. İki atışınız arasında önemli ölçüde fark varsa namlu ve regülatörünüzün temizlenmesi gerekebilir veya silahınızın ilk önce düzeltmeniz gereken farklı bir sorunu olabilir.

Silahınız hızlı ateş ediyorsa, ya regülatörünüzün basıncını ya da yay gerginliğini azaltın. Silahınız yavaş ateş ediyorsa, regülatörünüzün basıncını yükseltin veya yay gerginliğini artırın. Silahınızı ayarladıktan sonra, başka bir topa ateş etmeden önce birkaç kez kuru ateş edin. Elektronik bir silahınız varsa, kuru ateşlemeden önce silahın gözlerini devre dışı bırakmanız gerektirebilir. Silahınız sürekli olarak güvenli bir hızda ateş edene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Boya Topları Hangi Koşullarda Saklanmalıdır?

Paintball oynarken, boya toplarıyla harika bir performans sağlayabilmek için bozulmaması gerekir. Bunu sağlamak için  paintball’ları uygun koşullarda saklamanız önemlidir. Boya toplarının bakımını uygun koşullarda sağlarsanız, performansınızın nasıl olacağından da emin

Paintball Saklama Koşulları

Boya toplarını ilk olarak doğru şekilde saklamanız için, ürün üzerindeki kullanma talimatlarının detaylı şekilde okumayla sağlayabilirsiniz. Ama bazı paintball’larda kullanma talimatı bulunmayabilir. Ya da zaten kullanma talimatını incelemeden çoktan atmış olursunuz. Paintball’ları en iyi şekilde saklamak istiyorsanız öncelikle kuru ve serin bir yer tercih etmeniz gerekir. Ayrıca; haftada bir paintball’ları döndürmeniz de bozulmasını önleyebilir.

Paintball’lar için kuruluk, ortamın nemini emmesini ve şişmesini önlerken, serinlik ise paintball’ları olabildiğince sabit tutmayı sağlar. Boya toplarını döndürmemizin nedeni ise uzun süre aynı şekilde durarak donmasını önlemektir. Boya toplarının bozulmasını önlememizin bir başka yolu da topları doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaktır. Güneşe maruz kalan paintball’lar bir süre sonra parçalanabilir.

Boya toplarında en yaygın görülen bozulma kırık ve şekilsiz olmasıdır. Topların kenarlarında oluşan boşluklarda boya toplarının bozulduğu anlamına gelebilir. Tabi ki bu sorunlar paintball oynayamayacağınız anlamına da gelmez. Ama bozuk toplar oyun içindeki performansınızı büyük oranda etkileyecektir. Paintball’da oyun kazanmakla ilgili diğer taktikleri “Paintball’da Nasıl Oyun Kazanılır?” yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Paintball’ların kalitesini etkileyen bir diğer etken ise ucuz ve niteliksiz olmasıdır. Bu yüzden her zaman daha iyi bir paintball almak için fiyat ve performans dengesine dikkat etmeniz gerekir.

olabilirsiniz.

Paintball Silahı Nasıl Olmalıdır?

Paintball Silahının nasıl çalıştığıyla ilgili detaylı bilgileri daha önce ” Paintball Sİlahı Nasıl Çalışır?” yazımızda vermiştik. Ve bunun yanı sıra, paintball oynayan büyük bir çoğunluk paintball silahıyla ilgili genel bilgilere sahiptir. Paintball silahları gelişen teknolojiyle birlikte daha donanımlı ve sıfır hatasız hale getirilmiştir. Bu yüzden de oyuncular için seçenekler artmıştır. Paintball silahı seçerken nelere dikkat edilmesi gerekir ve en iyi paintball silahı nasıl olmalıdır? merak edilen konuları bu yazımızda inceleyeceğiz.

En İyi Paintball Silahı Nasıl Olmalıdır?

Güvendiğiniz paintball silahınız oyun içindeki performansınızı etkileyecektir. Bu yüzden doğru silahı seçmek için bazı ipuçlarına ihtiyacınız olabilir. Bunları şu şekilde listeledik;

 • Doğruluk

Paintball silahı seçerken dikkat etmeniz gereken birincil unsur doğru bir işaretleyici seçmiş olmanızdır. Doğruluğu etkileyen en önemli faktör ise namlunun çapı ve uzunluğudur. Paintball işaretleyicilerinin doğruluğu itici gazdan ve tutarlılığından da etkilenir. Kaliteli bir paintball silahı diğer modellere kıyasla optimum hassasiyet sunar. Paintball oynarken performansınızın yüksek olmasını istiyorsanız, bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekir.

 • Ağırlık

Paintball silahının ağırlığı, dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktördür. Kaliteli bir paintball işaretleyicisi hafiftir ve tutması oldukça kolaydır. Oyun sırasında rahatça taşıyabilirsiniz. Paintball oynarken hafif bir model, zorlanmadan hareket etmenizi sağlar. Böylelikle, kolay ve hassas bir şekilde atış yapabilirsiniz.

 • Malzeme

Paintball silahı dayanıklı ve uzun ömürlü malzemelerden yapılmış olmalıdır. Silahınızın her hava koşuluna uyum göstermesi önemlidir. Metal silahlar kullanıyorsanız paslanmamasına dikkat etmelisiniz. Kaliteli plastik malzemelerle yapılmış silahlar, temizlemesi kolay ve koşullara dayanıklı olduğu için tercih edilebilir.

 • Dizayn

En iyi paintball silahıyla performans sergilemek için elbette ki tasarımı da çok önemlidir. Özellikle görünümü ve verdiği his oyundaki tutumunuzu etkileyecektir. Paintball işaretleyiciler değişik renk ve modellerde çeşitlilik göstermektedir. Bazı modeller ergonomik tasarıma sahiptir. Paintball silahının şekli atış yapma ve tutarlılığı koruma hassasiyeti üzerinde önemli etkiye sahiptir. Kompakt ve hafif bir tasarım daha fazla kapsama alanı, hedefiniz için doğru açı sunacağı için kullanımı kolaydır.

Mekanik Paintball İşaretleyici Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Paintball işaretleyiciler mekanik ve elektronik olarak ikiye ayrılırlar. Bu iki grubun farklıları, avantajları ve dezavantajları vardır. Bunları bilmek hangi işaretleyicinin doğru olduğunu seçmenize yardımcı olacaktır.  Bu yazımızda, bakımı ve erişilebilirliği çok kolay olan mekanik işaretleyicileri inceleyeceğiz.

Mekanik İşaretleyiciler

Paintball silahlarının nasıl kullanıldığını daha önce “Paintball Silahı Nasıl Kullanılır?” yazımızda görmüştük. Her silah temelde hava ya da CO2 olamak üzere sıkıştırılmış gaz kullanılarak yüksek hızda paintball atmak için tasarlanmıştır. Mekanik paintball silahlarının çoğu geri tepme silahlarıdır.

Bu işaretleyiciler, çekilen tetik bir yay tarafından ileri doğru ve paintball’u namluya iten bir cıvatayı serbest bıraktığında ateşlenir.Top namluya girdiğinde, cıvata bir pime çarparak valfi açarak havanın namludan aşağı gitmesine izin verir. Cıvata, genişleyen havanın kuvveti ile orijinal konumuna geri zorlanır. “Geri tepme” adı, havanın cıvatayı tekrar konumuna getirmesinden gelir.

Avantajlar

 • Mekanik silahlar genellikle elektronik markörlerden önemli ölçüde daha ucuzdur. Ve paintball’a yeni başlayanlar için kolayca temin edilebilir.
 • Genellikle CO2 veya basınçlı hava ile çalışabilirler ve önceki paintball deneyimi olmadan kurulumu, kullanımı çok kolaydır.
 • Farklı şirketlerden birçok mekanik işaretleyici aynı boyutta parçaları kullanır. Böylece yedek parçalar kolayca bulunur.

Dezavantajlar

 • Mekanik tabancalar tipik olarak elektronik tabancalar kadar hızlı, doğru veya tutarlı değildir. Paintball’u namludan iten kesin hava miktarı atıştan atışa değişir ve bu topun hızını da değiştirebilir.
 • Mekanik silahlar genellikle elektronik silahlardan daha yüksek seslidir ve ateşlenmeden önce kurulmaları gerekir.
 • Mekanik silahların, ateşlemek için tankınızda tipik olarak daha yüksek bir hava basıncına ihtiyacınız vardır. Bir elektronik işaretleyiciye yalnızca 200 psi basınçla ateş edebilirken, mekanik bir tabanca ateşlemek için genellikle 600-800 psi’ye ihtiyaç duyarsınız. Bu, hava tankı başına daha az atış yaptığınız anlamına gelir.